Līgo svētku laikā līdz ar līgošanai nepieciešamo preču patēriņa pieaugumu palielinās arī dažādu atkritumu daudzums un risks, ka tie tiks pamesti līgošanas vietā. Tāpēc Latvijas Zaļais punkts aicina līgot ne vien lustīgi, bet arī videi draudzīgi, parūpējoties par izlietoto iepakojumu, un nogādājot to līdz šķirošanas konteineriem.
www.jelgavasvestnesis.lv
Mazumtirdzniecības uzņēmumu iepriekšējos gados publiskotie dati rāda, ka Līgo svētku laikā dažādu pārtikas produktu patēriņš pat trīskāršojas un attiecīgi palielinās arī izlietotā iepakojuma apjomi.
Latvijas Zaļais punkts direktors Kaspars Zakulis: «Līgo svētki lielākajai daļai līgotāju nav iedomājami bez alus, siera, šašlika, cepamdesām un dažādām uzkodām. Visbiežāk produkti tiek iegādāti jau sapakoti. Turklāt bieži līgojam brīvā dabā, kur «pie rokas» nav pieejami atkritumi konteineri. Tāpēc mēs aicinām izturēties ar cieņu un atbildību pret mūsu dabu, savākt atkritumus aiz sevis un nogādāt tos līdz šķirošanas konteineriem. Ticējumi vēsta, ka īpaši lustīgi, labi un ražīgi svētki būs tiem līgotājiem, kuri pēc līgošanas ne vien savāks atkritumus, bet Līgo rītā arī tos sašķiros, tādējādi piešķirot tiem otro dzīvi.»
Jāpiebilst, ka Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumiem visā Latvijā nodrošina atkritumu šķirošanas iespējas. Iedzīvotāji tiek aicināti izmantot gan šķirošanas konteinerus, gan šķirošanas laukumus. Uzņēmums atgādina, ka plastmasas pudeles, papīrs, kartons, dzērienu skārda bundžas ir jāmet dzeltenajos šķirošanas konteineros, bet stikla pudelēm un burkām ir paredzēti zaļie šķirošanas konteineri.
Svētku laikā aktīvi tiek kurināti ugunskuri, un daži līgotāji ir naski uz izlietotā iepakojuma un sadzīves atkritumu dedzināšanu. Latvijas Zaļais punkts gan aicina rīkoties atbildīgi un atturēties no atkritumu, sevišķi plastmasas, dedzināšanas. Pirmkārt, tāpēc, ka dzērienu plastmasas pudelēm un plastmasas iepirkumu maisiņiem ir nodrošinātas lieliskas pārstrādes iespējas Latvijā – rūpnīcās «PET Baltija» un «Nordic Plast» tepat Jelgavā šis iepakojums kļūst par jaunu izejvielu iepakojuma ražošanai. Otrkārt, tāpēc, ka daudzas no preču iepakošanai izmantotajām plastmasām satur sēru un hloru, līdz ar to degšanas procesā izdalās indīgas vielas. Uzkrājoties organismā, šīs vielas negatīvi iedarbojas uz cilvēka reproduktīvo un nervu sistēmu.