Pēc 2014. gada notikumiem Ukrainā ir mainījusies izpratne par drošību visā Eiropā, tādēļ, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, kā arī Valsts aizsardzības koncepcijā noteikto uzdevumu bruņotajiem spēkiem miera laikā uzturēt 3000 militāri sagatavotu rezerves karavīru – bijušos profesionālā dienesta karavīrus un zemessargus –, tiek rīkotas šo karavīru mācības. Pirmās notika 2015. gadā, un tagad tās ir regulāras – katru gadu. Sākot no 2016. gada, rezerves karavīru mācībām ir cits raksturs – tās iekļautas regulāro spēku un Zemessardzes vienībās plānotajās ikgadējās mācībās, kas ir daļa no četru gadu cikla, lai sagatavotos militārajām mācībām «Namejs 18», kas notiks 2018. gadā.
«Rezerves karavīru mācības ir absolūti nepieciešamas jebkurai armijai. Latvijā jau kopš deviņdesmitajiem gadiem ir visa nepieciešamā normatīvā bāze, bet pirmo reizi šādas mācības notika tikai 2015. gadā, kas labi raksturo līdzšinējo valsts attieksmi pret aizsardzību, kaujas gatavību un rezerves iemaņu uzturēšanu. Rezerve ir vajadzīga, jo kara laikā karo ne tikai karavīri un zemessargi, bet visa tauta, un valstij nepieciešams katrs speciālists,» norāda atvaļināts kapteinis, militārais analītiķis un rezerves karavīrs Mārtiņš Vērdiņš.
Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezerves karavīru reģistrā šobrīd iekļauti vairāk nekā 7800 rezerves karavīru – Latvijas Republikas pilsoņi, kas pēc atvaļināšanas no profesionālā dienesta vai līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas līdz rezerves dienestā noteiktā maksimālā vecuma sasniegšanai (55 vai 60 gadi) pilda dienestu bruņoto spēku rezervē.
Par rezervi vairāk sāk domāt pēc Ukrainas krīzes
Latvijā obligātais militārais dienests pastāvēja līdz 2006. gadam, tādēļ loģiski, ka Aizsardzības ministrija šobrīd meklē iespēju, kā kuplināt NBS rindas. Nav noslēpums, ka īpašu lomu Eiropas militārajā stratēģijā ieviesa 2014. gada notikumi Ukrainā, pēc kuriem tika un joprojām tiek pastiprināta drošība. Baltijas valstīs ir izvietoti NATO valstu sabiedrotie spēki un tiek organizētas kopīgas militārās mācības.
Krīze Ukrainā ietekmēja arī NBS lēmumu sākt rezerves karavīru apmācības – pirmās notika 2015. gada oktobrī. Šobrīd ir zināms, ka līdz 2018. gadam NBS mācībās plāno iesaistīt 3000 rezervistu, taču pagaidām ar šī plāna izpildi sokas vāji. Tā pirmajās mācībās rezerves karavīriem tika izsūtītas 300 pavēstes – sešus mēnešus pirms gaidāmajām mācībām ar ierakstītu vēstuli. NBS prognozēja, ka mācībās varētu piedalīties trešdaļa jeb 50–120 karavīri. Uz medicīnisko komisiju ieradās 63 rezerves karavīri, no kuriem 15 tika aizsūtīti mājās kā nederīgi veselības stāvokļa dēļ. Savukārt 23 rezerves karavīri, no kuriem daļa dzīvoja ārpus valsts, uz medicīnisko komisiju plānoja ierasties mācību pirmajā dienā. Pirmajās rezerves karavīru mācībās piedalījās tikai 59 karavīri, tostarp 40 kareivju, 12 instruktoru un septiņu virsnieku sastāva karavīri. Pārējie uz mācībām neieradās dažādu attaisnojošu apstākļu dēļ – ir tiesāti, savā ģimenē ir vienīgie apgādnieki vai audzina vismaz divus pirmsskolas vecuma bērnus. Derīgs attaisnojums ir arī dienēšana Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē.
Vēl mazāka rezerves karavīru atsaucība bija pagājušajā gadā – tika izsūtītas 966 pavēstes, no kurām adresātu nesasniedza un tika atsūtītas atpakaļ 285, bet vēl 102 rezerves karavīri atbildi par sevi tā arī nesniedza, un ziņas par viņiem nonāca Valsts policijā. Rezultātā mācībās piedalījās 168 rezerves karavīri. Jāpiebilst, ka 2016. gads bija īpašs ar to, ka pirmo reizi tika izmantota iespēja administratīvi sodīt par neierašanos uz rezerves karavīru mācībām – 20 eiro liels naudas sods tika piespriests kādam rezerves karavīram kaprālim, bet vēl pret 55 tika uzsākta administratīvā lietvedība. Šī gada sākumā reālu naudas sodu par izvairīšanos no mācību apmeklēšanas piemēroja vēl trim rezerves karavīriem – vīrietim un sievietei no Rīgas, kas ir dienējuši NBS, piesprieda 50 eiro, bet Ogres rajona tiesa ar 70 eiro sodīja vēl vienu rezerves karavīru. Te gan jāpiebilst, ka Administratīvo pārkāpumu kodekss par rezerves karavīra neierašanos uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām pavēstē noteiktajā vietā un laikā paredz naudas sodu līdz 210 eiro.
Šogad rezerves karavīru mācības notiks no 9. oktobra līdz 10. novembrim un noritēs astoņos posmos kā regulāro spēku, tā arī Zemessardzes vienībās. Kopumā rezerves karavīriem izsūtītas apmēram 800 pavēstes. Nepieciešamais karavīru skaits mācībās ir 319.
Militārā karjera noslēdzas ar vilšanos
Latvijas likumdošana paredz, ka darba devējam rezerves karavīrs uz militārajām mācībām ir jālaiž, piešķirot tam bezalgas atvaļinājumu līdz pat 60 dienām, taču pie «Jelgavas Vēstneša» uzrunātajiem Jelgavas darba devējiem – SIA «Ceļa būvniecības sabiedrība «Igate»», SIA «Jelgavas autobusu parks» (JAP) un SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca» – neviens no darbiniekiem, lai pieprasītu bezalgas atvaļinājumu militāro mācību apmeklēšanai, nav vērsies. «Bez šaubām, ja kāds pie mums vērstos, šis jautājums tiktu atrisināts. Atbalstām šādu iedzīvotāju izvēli un saskatām arī tajā pozitīvu ieguvumu pašiem – krīzes situācijās papildu zināšanas vienmēr var noderēt,» norāda JAP valdes loceklis Gints Burks.
Ne tik pozitīvi noskaņots par iespēju apmeklēt militārās mācības ir šobrīd Somijā strādājošais jelgavnieks Andris Purens, kurš dienēja Kaujas atbalsta bataljona Prettanku rotā un dienestu noslēdza 2013. gadā. Viņš norāda: ja tiktu izsaukts uz mācībām, tās noteikti neapmeklētu. «Negrasos ņemt darbā atvaļinājumu, lai brauktu uz Latviju un piedalītos mācībās. Beidzot dienēt, saņēmu vēstuli no NBS, ka valstij esmu parādā 1000 latu, jo esmu lauzis līgumu. Tas manī radīja vilšanos – kādēļ tā vietā, lai pelnītu naudu, man būtu jāpiedalās mācībās?! Zinu militāro virtuvi, tāpēc reāli saprotu, ka rezervisti nav tie, kam kara gadījumā būtu nozīmīga loma. Kara gadījumā šiem karavīriem pat pietrūktu ekipējuma – kāda vēl karošana?!» savu viedokli pauž A.Purens.
Savukārt jelgavnieks majors Kaspars Lazdiņš, kurš NBS dien jau 18 gadus, norāda, ka daudz kas ir atkarīgs no tā, ar kādām izjūtām ir beigts militārais dienests. «Līdzīgi kā ikvienā darbavietā – ja esi aizgājis ar rūgtumu, tad tajā darbavietā negribas atgriezties. Šādā aspektā par rezerves karavīru mācībām gan neesmu domājis, jo esmu aktīvajā dienestā un tuvākajā laikā neplānoju to beigt, bet tam, kādēļ karavīri beidz dienestu, ir dažādi iemesli. Bieži vien dzīvē pienāk laiks, kad gribas pamēģināt citu profesiju un nodarbošanos. Šādas mācības ir iespēja ne tikai atjaunot savas zināšanas, bet arī satikt līdzgaitniekus un paziņas. Izrauties no ikdienas rutīnas,» tā K.Lazdiņš.
Mācībām jābūt paša pilsoņa izvēlei
Rezerves karavīriem apmeklēt militārās mācības vajadzētu būt godalietai, uzskata Zemessardzes 52. kājnieku bataljona leitnants Jānis Tomašūns: «Ar varu nākt uz mācībām cilvēku nepiespiedīsi. Zemessardze nav visiem, arī militārais dienests nav domāts visiem neatkarīgi no tā, cik cilvēks tam derīgs. Personīgi es mācībās labprātāk būtu kopā ar augstu motivētiem brīvprātīgajiem, nevis neizlēmīgiem puskoka lēcējiem. Ja šie cilvēki ir gatavi daļu brīvā laika veltīt savas valsts aizsardzībai, tad viņus nevajadzēs skubināt. Citādi jāļauj viņiem būt civilistiem un jācer, ka no tiem sanāks labi pilsoņi.»
Savukārt militārais eksperts M.Vērdiņš norāda, ka labs piemērs rezerves karavīru lomai bruņotos konfliktos ir 2014. gada Ukrainas kara gaita. «Ukrainas brīvprātīgo vienību kodolu veidoja tieši rezerves karavīri, kas bija atvaļināti no armijas vecuma vai citu iemeslu dēļ. Lielākajā daļā valstu rezerves karavīru kopumu veido atvaļinātie profesionālā dienesta karavīri un obligāto militāro dienestu izgājušie, taču Latvijā tāds tika likvidēts 2006. gadā,» skaidro bijušais militārists.
Ja aplūko situāciju Baltijas valstīs, tad soli priekšā visiem ir Igaunija, kurā joprojām darbojas obligātais militārais dienests un ir uzkrāta ievērojama karavīru rezerve, savukārt Lietuvā tas tika atjaunots 2015. gadā. Pērn obligātajā militārajā dienestā tika iesaukti vairāk nekā 30 tūkstoši jauniešu, kas dzimuši no 1990. līdz 1996. gadam un saskaņā ar ministrijas datiem ir pakļauti obligātajam militārajam dienestam.
Kaut arī NBS informē, ka rezerves karavīru mācības šogad notiks no 9. oktobra līdz 10. novembrim un noritēs astoņos posmos kā regulāro spēku, tā arī Zemessardzes vienībās, paši zemessargi par tām ir maz informēti.
Tā Zemessardzes 52. kājnieku bataljona majors Uldis Ruicēns šobrīd var tikai nedaudz izstāstīt par gaidāmajām rezerves karavīru mācībām un šo karavīru iesaistīšanos plānotajās Zemessardzes mācībās: «Teorētiski vajadzētu būt tā, ka rezerves karavīriem jābūt saistītiem ar zemessargiem. Ja mums rezerves karavīri būs jāapmāca pašiem, tad šādiem manevriem trūks cilvēku resursu. Līdz šim rezerves karavīri vairāk ir apmācīti Ādažos, kur ir ģenerālštābs (Sauszemes spēku štābs un Kājnieku brigāde), tātad pietiekami resursi. Ja apmācības tiktu uzveltas uz Zemessardzes pleciem, baidos, ka tās būtu kaut kāda darbības imitācija.» Līdzīgās domās ir M.Vērdiņš, atzīmējot, ka zemessargiem nemaz īpaši nebūtu jāzina par rezerves karavīru mācībām, jo viņiem ir pašiem savas mācības. «Tas gan neattiecas uz tā sauktajām lielajām mācībām, uz kurām rezerves karavīri var tikt izsaukti, un tas jau lēnām tiek darīts, tādējādi papildinot personāla iztrūkumu Zemessardzes apakšvienībās un veicot citus uzdevumus,» papildina eksperts.
Kompensācija par militārajās mācībās pavadīto laiku (vienu dienu)*
Kareivis – 23,50 eiro
Dižkareivis – 25 eiro
Kaprālis – 27,75 eiro
Seržants – 30 eiro
Virsseržants – 32 eiro
Štāba virsseržants – 34,25 eiro
Leitnants – 30 eiro
Virsleitnants – 33 eiro
Kapteinis – 37 eiro
Majors – 40 eiro
Mācību laikā rezerves karavīram tiek segti ēdināšanas izdevumi.
*izmaksājamā kompensācija netiek aplikta ar nodokļiem
Foto: www.sargs.lv