Ekonomikas ministrija atstājusi negrozītu Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) lēmumu, ar kuru AS «Baltijas izaugsmes grupa» («BIG», tagad «BIGBANK») uzdots pārtraukt piemērot netaisnīgus līguma noteikumus, piedzenot neproporcionāli augstus līgumsodus, kā arī veikt grozījumus patērētājiem piedāvātajos līgumu projektos.
Jau ziņots, AS «Balti Investeeringute Grupi Pank» Latvijas filiāle nomainījusi nosaukumu uz AS ««BIGBANK» Latvijas filiāle». Lēmums par vienota «BIGBANK» zīmola ieviešanu visās Baltijas valstīs tika pieņemts pagājušā gada novembrī, aģentūru LETA informēja «BIGBANK» Mārketinga nodaļas vadītājs Ingars Zagorskis.
Ekonomikas ministrijas lēmums ir spēkā esošs un izpildāms neatkarīgi no tā pārsūdzēšanas tiesā.
PTAC lēmumu pieņēma, ņemot vērā saņemtās apmēram 40 patērētāju sūdzības par «BIGBANK» piemērotiem nesamērīgi lieliem līgumsodiem, kas bieži pārsniedz parāda apmēru.
Saskaņā ar PTAC un Ekonomikas ministrijas lēmumiem «BIGBANK» aizliegts piemērot attiecībā pret jebkuru patērētāju līguma noteikumus, kas nosaka neproporcionāli augstus līgumsodus, piemēram, prasību nekavējoties samaksāt aizdevējam līgumsodu 25% apmērā no neatmaksātās aizdevuma summas.
PTAC norāda, ka līgumos ir ietverti arī citi līguma noteikumi, kas paredz papildu līgumsodus par maksājumu kavēšanu vairāk nekā septiņas dienas. Tādējādi patērētājam līgumsods bieži vien pat divkārši pārsniedz parāda apjomu, kas patērētāju iedzen vēl lielākās finanšu problēmās.
Lēmums attiecināms gan uz iepriekš noslēgtajiem līgumiem, gan uz līgumiem, kas tiks noslēgti turpmāk.
«PTAC ir gandarīts, ka lēmums ir stājies spēkā, jo tas aizliedz «BIGBANK» pieprasīt nesamērīgus līgumsodus, savukārt daudziem patērētājiem ļaus nezaudēt savu naudu, maksājot nesamērīgus līgumsodus, sevišķi šajos ekonomiski grūtajos laikos,» atzīst PTAC direktore Baiba Vītoliņa.
PTAC norāda, ņemot vērā publiski pieejamo informāciju, «BIGBANK» grupai kopumā ir noslēgti 142 000 kreditēšanas līgumu, kas nozīmē, ka arī Latvijā ir vairāki desmiti tūkstoši iedzīvotāju, kas cieš vai arī potenciāli varēja ciest no kompānijas negodīgas rīcības.
Ja tomēr «BIGBANK» attiecībā pret patērētāju grasās piemērot līgumsodus, kas ar lēmumiem atzīti par netaisnīgiem līguma noteikumiem, tad PTAC aicina atsaukties uz Ekonomikas ministrijas lēmumu un rakstveidā lūgt «BIGBANK» parāda summu samazināt, nepiemērojot šos līgumsodus.
Ja «BIGBANK» jau ir vērsusies ar prasības pieteikumu tiesā par lietas izskatīšanu brīdinājuma kārtībā, pieprasot PTAC aizliegtos līgumsodus, un lietā vēl nav pieņemts lēmums, atbilstoši Civilprocesa likuma 406.7 panta piektajai daļai patērētājam ir tiesības iesniegt tiesā iebildumus par parāda summas aprēķina pamatotību, informējot tiesu par PTAC un Ekonomikas ministrijas pieņemtajiem lēmumiem.
Savukārt gadījumā, ja tiesa jau ir pieņēmusi lēmumu par «BIGBANK» pieteikumā norādītās maksājumu saistības piespiedu izpildi un tiesas izdevumu piedziņu, patērētājam atbilstoši Civilprocesa likuma 406.10 panta pirmajai daļai ir tiesības triju mēnešu laikā no lēmuma noraksta saņemšanas dienas celt prasību pret «BIGBANK», lai apstrīdētu prasījumu, lūdzot tiesu apturēt saistības piespiedu izpildīšanu.
PTAC skaidro, ka prasība ceļama tiesā Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
PTAC norāda, ka gadījumā, ja patērētājs savlaicīgi neiesniegs prasību, tiesas lēmums stāsies spēkā un «BIGBANK» normatīvajos aktos noteiktā kārtībā būs tiesīga vērsties ar piedziņu attiecībā pret patērētāju.
Papildus PTAC atzīmē, ka no šī gada 1.marta atbilstoši Civilprocesa likuma 406.1 panta otrās daļas 4. punktam lietas izskatīšana par saistību izpildi brīdinājuma kārtībā tiesā nav pieļaujama, ja pieprasītais līgumsods pārsniedz galvenā parāda summu.
PTAC uzsver – ja patērētājs nevar atmaksāt kredītu, tam ir jāvēršas pie attiecīgā kredīta devēja savlaicīgi, lai attiecīgo situāciju risinātu, piemēram, vienotos par atmaksas termiņa pagarinājumu.
2008. gadā AS «BIGBANK» peļņa sasniedza 6,5 miljonus latu.
www.leta.lv