Mēnesi pēc Dziesmu un deju svētkiem daļa dejotāju vēl atpūšas, uzkrājot spēkus jaunajai sezonai, taču mūsu lielupieši cītīgi strādā. Dejotāji – jaunieši un vidējā paaudze – no šodienas ir trīs dienu treniņnometnē Limbažos, kur sabraukuši vairāki simti dejotāju, lai gatavotos izrādei «No zobena saule lēca», kas pirmizrādi piedzīvoja 2010. gadā uz valsts svētkiem. 16. un 17. novembrī izstāžu centrā «Ķīpsala» skatītājiem būs iespēja šo izrādi redzēt vēlreiz.
Ritma Gaidamoviča
Dejas izrāde «No zobena saule lēca» tika uzvesta 2010. gada novembrī. Pēc skatītāju izrādītās lielās intereses redzēt izrādi, kā arī pašu dalībnieku izteiktās vēlmes izdzīvot šo stāstu vēlreiz organizatori nolēmuši parādīt uzvedumu atkārtoti. Šodien Limbažos sākusies dejotāju nometne, lai atkārtotu uzveduma dejas.
Uz to kuplā skaitā – 60 dejotāji – devies arī tautas deju ansamblis «Lielupe». Kolektīva mākslinieciskā vadītāja Elita Simsone stāsta, ka treniņnometnē piedalās visi trīs sastāvi. «Augstu novērtēju domu vēlreiz uzvest šo izrādi. Emocionāli šis ir pats spilgtākais lieluzvedums – ja pat puišiem koncerta beigās nobirst asaras un skatītāji visos piecos koncertos pieceļas kājās, tas ir kaut kas. Izrāde rada spēcīgas emocijas, tāpēc aicinu ikvienu nākt un redzēt to visu savām acīm,» tā E.Simsone, uzsverot, ka lieliski ir arī tas, ka kopš lielā vasaras notikuma – deju svētkiem – pagājis tikai mēnesis, taču cilvēki ir gatavi nākt kopā, lai atkal radītu ko skaistu. Jāpiebilst, ka šajā reizē arī piedalīsies vairāk dalībnieku – 2010. gadā uzvedumā piedalījās aptuveni 800 dejotāju.
Izrāde «No zobena saule lēca» ir unikāla ne tikai ar vērienīgo dejotāju skaitu, bet arī ar uzveduma formu, stāstu, kas veidots, balstoties uz seno baltu dzīvesziņu, vērtībām, simboliku un mūziku. Izrādes mērķis ir gan iepazīstināt, gan atsaukt atmiņā skatītājiem mūsu tautas bagāto kultūru un zināšanas.
Izrādi veido pieredzējusi radošā komanda – režisors Uģis Brikmanis, horeogrāfs Agris Daņiļevičs, bungu un dūdu mūzikas grupa «Auļi».
Izrāde ļauj ieskatīties vīzijā par to, kā ritējusi mūsu senču ikdiena pirms vairākiem gadsimtiem, kad būtisks izdzīvošanas nosacījums bija kara mākslas apguve. Laiku, kad cīņa par izdzīvošanu bija neatņemama dzīves sastāvdaļa. Izrāde ir stāsts par cilvēka likteni – spēju to pieņemt. Tā mēģina izprast un atspoguļot cilvēka iekšējās sajūtas un izpausmes kara priekšnojautās un realitātē. Stāsts ir ne par tiem, kas karo, bet par tiem, kas kādu pavada karā, par tiem, kas dzīvo blakus, par tiem, kas gaida pārnākam no kara, un par tiem, kas nesagaida. Laikā, kad sabiedrība zaudējusi ticību valstij, un brīdī, kad jūtas nodota, nepieciešams atgādinājums par mūsu tautas bagāto vēsturi un kultūru. To, ka esam spējuši pastāvēt un noturēt savu unikalitāti gadsimtiem ilgi. Un šī brīža situācija ir tikai ļoti īss mirklis salīdzinājumā ar vēsturiski bagāto tautas pieredzi, kuras saknes nav spējuši iznīcināt ne kari, ne svešzemju varas. Cilvēkos nepieciešams atgriezt patriotisma jūtas un lepnumu par savu tautu, tās vēsturi, jo tieši piederības sajūta tautai ļauj vieglāk pārciest pat vissmagākos laikus. Ir sajūta, ka šodienas nosacītajā karā par ietekmi, par izdzīvošanu, par savu melu slēpšanu tiešām nebūs uzvarētāju, būs tikai izdegušu cilvēku mežs. Tāpēc mēs ar savu izrādi aicinām cilvēkus likt zobenus malā un meklēt daudz dvēseliskākus ieročus konfliktu risināšanai.
Biļetes uz izrādi var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv. Cena – sākot no 4,50 līdz 15 latiem. Izrādes notiks 16. novembrī pulksten 15 un 19, 17. novembrī pulksten 15 un 19 izstāžu centrā «Ķīpsala».
Foto: no dejotāju tviterkonta