Pirms Līgo svētku svinēšanas cilvēki mēdz aizmirst aizslēgt durvis, uzstādīt signalizāciju vai aizvērt logus – tās ir tipiskākās līgotāju kļūdas, kas būtiski atvieglo zagļu iekļūšanu īpašumā, liecina a/s «G4S Latvia» apkopotā informācija, lai līgotājiem atgādinātu par svarīgākajiem drošības pasākumiem svētku laikā.
www.jelgavasvestnesis.lv
«Aicinām atcerēties, ka tieši pašu elementārāko drošības pasākumu ievērošana pirms došanās ārpus mājām ikvienam ietaupīs liekus pārdzīvojumus un raizes. Aizslēgtas durvis, aizvērti logi un ideālā gadījumā uzstādīta signalizācija automātiski arī nozīmē būtisku drošības aizsargu, kas garnadzi aizkavēs vai atturēs no ļaunprātīgas rīcības pavisam. Pretējā gadījumā šāda it kā neliela kļūda rezultātā var pārvērsties par vērtīgu un iemīļotu lietu zaudējumu,» norāda a/s «G4S Latvia» Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja Ilze Jermacāne.
Uzņēmums apkopojis līgotāju visbiežāk pieļautās kļūdas. Steigā neaizslēgtas durvis un neaizvērti logi ir zaglim ērtākā ieeja mājoklī, un vasarā šādas kļūdas ir tipiskas. «Noteikti jāatzīmē, ka zagļi mēdz izmantot arī tādus gadījumus, kad privātmājas pagalmā notiek saviesīgs pasākums, bet ieejas durvis nav aizslēgtas, jo visi taču ir mājās…» uzsver vadītāja.
Kā otru tipiskāko kļūdu viņa min labi redzamās vietās – uz palodzēm, aiz plašām stikla vitrīnām, mājas pagalmā vai mašīnas salonā – atstātus dažādus vērtīgus priekšmetus, piemēram, portatīvos datorus, fotoaparātus, videokameras, mobilos tālruņus, somiņas, dokumentus, makus. «Zagļu uzmanību piesaista praktiski jebkas, ko iespējams ērti un ātri aiznest un pēc tam realizēt.»
«Trešā raksturīgākā kļūda ir publiskās vietās atstātas mājokļa un auto atslēgas, maks un citas nelielas, bet ļoti vērtīgas personīgās mantas, ko esam pieraduši nēsāt virsdrēbju kabatās. Vasarā, kad virsdrēbju kārtas nav vai tā ir plāna, šādas lietas cilvēki mēdz turēt rokās, atstāt redzamā vietā uz galda un rezultātā – aizmirst un pazaudēt,» tā I.Jermacāne.
Savukārt, runājot par līgošanu aiz Latvijas robežām un ceļojot ar personīgo auto, tiek ieteikts: izplānot maršrutu, lai ceļā satiktiem svešiem cilvēkiem nav jāprasa norādes; nav ieteicams uzkrītoši demonstrēt, ka esi tūrists un nepārzini attiecīgo atrašanās vietu.
Tas pats attiecas uz ceļošanu ar auto – maršruts jāiepazīst, pirms došanās ceļā, lai nav jāstājas naktsmītnēs ceļa malā, veikalos vai citur un jājautā ceļš, jo kāds nejaušs svešinieks var izmantot šo nezināšanu. «Nevajag nēsāt līdzi lielas somas un daudz skaidras naudas. Jāatceras, ka dokumenti un nauda ir iekārojamākie garnadžu mērķi, tādēļ jāizvēlas tiem droša uzglabāšanas vieta – neliela soma, kas ir līdzi visu laiku, vai apģērba iekškabata. Tāpat jāizvairās vērtīgās lietas glabāt vienuviet,» teic I.Jermicāne, atgādinot, ka nedrīkst atstāt auto salonā mantas labi redzamā vietā (telefonu, navigācijas un audio sistēmas un ierīces), arī bagāža jāglabā tai paredzētajā vietā, nevis salonā.
«Aizslēdziet auto durvis arī laikā, ko pavadāt braucot!» iesaka speciāliste.