«Šodien pievērsām uzmanību sieram, izzinot Zemgales reģiona ēdienu īpatnības. Labam šefpavāram mūsdienās jāzina ne tikai modernā virtuve ar franču un itāļu ēdieniem, bet jāmāk izmantot arī kvalitatīvi vietējie resursi,» norāda biedrības «Siera klubs» valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova, kura šodien Jelgavas Amatu vidusskolas ēdināšanas novirziena audzēkņiem vadīja semināru «Meistara diena».
«Ar Zemkopības ministrijas atbalstu organizējam seminārus sešas reizes gadā, viesojoties dažādās Latvijas skolās, lai stāstītu jauniešiem par to, kas nav iekļauts viņu skolas mācību programmās – aktuālu informāciju par jaunākajiem sieru veidiem, to pielietojumu un variācijām ēdienos, kā arī reģionālo kulināro mantojumu,» stāsta V.Davidanova. Seminārs norisinājās divās daļās – daļa jauniešu izzināja siera ēdienus, veidus un pielietojumu teorētiski, uzklausot jomas pārstāvjus, savukārt daļa jauniešu iesaistījās gatavošanas meistarklasē ar šefpavāru. «Jauniešiem vienmēr ir bijis aktuāls jautājums: cik pelna šefpavārs?», tā V.Davidanova, skaidrojot, ka topošie pavāri atbildi vienmēr attiecina uz savu iespējamo nākotnes algu, tomēr jāsaprot, ka Latvijā labam šefpavāram jābūt ļoti daudzpusīgam.
Jelgavas Amatu vidusskolas ēdināšanas pakalpojuma specialitātes skolotāja Ligita Ziemele stāsta, ka ar lielu interesi klausās un vēro meistarklases, jo tirgū pieejami arvien vairāk kvalitatīvu produktu, tostarp sieri, savukārt katrs šefpavārs nāk ar savu ideju. «Šodien pieejama liela siera daudzveidība – krēmsiers, kūpinātais un cietais siers, pašmāju zilais siers un daudzi citi,» stāsta sabiedriskā ēdināšanas kompleksa «Augstceltne» šefpavārs Ēriks Aleksejevs, piebilstot, ka sieru var izmantot teju visos ēdienos, sākot ar zupu un beidzot ar saldo ēdienu. «Mums ir ievērojama sieru izvēle, tādēļ varam atļauties eksperimentēt,» tā Ē.Aleksejevs, piebilstot, ka šobrīd siers ēdienkartē vairs nav tikai uzkoda, bet var būt arī viena no ēdiena galvenajām sastāvdaļām. Piemēram, salātos arvien biežāk tiek izmantots cietais un kūpinātais siers, bet tikpat labi to var izmantot kā pildījumu gaļai vai dārzeņiem. Meistarklasē šefpavārs ar «Jauniešu garantijas» audzēkņiem gatavoja daudzveidīgus siera ēdienus, skaidrojot, ka būtiski ir gatavot tempā, tomēr nezaudēt kvalitāti, sagatavojot ēdiena sastāvdaļas.
«Šodien gatavoju krāsnī ceptu biešu salātus ar kūpinātu sieru un aveņu mērci,» stāsta «Jauniešu garantijas» audzēkne Inta Polīte, uzsverot, ka šādu ingredientu salikums ir kas jauns, un ir interesanti, kā salātos var iekļaut šķietami nesavienojamus produktus. «Saprotu, ka mūsu profesijā svarīgi ir viss – kā tu sagriez, kā sakombinē,» tā jauniete, norādot, ka, ņemot vērā siera un citu sastāvdaļu augsto cenu, būtiski mācēt arī kalkulēšanu jeb aprēķinu, kāds produkta daudzums ir nepieciešams, lai pietiek, bet nepaliek pāri. «Kamēr jūs mācāties, jūs nevarat kļūdīties, jo tas ir mācību process, tādēļ svarīgākais ir vienmēr jautāt,» šefpavārs uzsvēra jauniešiem, piebilstot, ka galvenais ir nezaudēt degsmi iemācīties darīt labāk. «Jauniešu garantijas» audzēknis Vadims Barisovs atzīst, ka pats sieru neēd, bet ir pateicīgs par iespēju paplašināt redzesloku. «Līdz šim mācījos par konditora palīgu, tādēļ siera ēdieni un variācijas man ir kas svešs,» stāsta puisis, norādot, ka šefpavāra vieglums iedvesmo, turklāt arī iepriekš zināmi ēdieni ar viņa gatavošanas pieeju iegūst jaunu garšu. Piemēram, gatavojot vistas baldīni, tas tiek pildīts ar dārzeņiem un pašmāju zilo sieru, savukārt siera krēmzupai tiek pievienots kaņepju sviests ar grauzdiņiem.
Jāpiebilst, ka Amatu vidusskolas audzēkņiem bija iespēja piedalīties degustācijā, kurā bija pieejami gan dažādu Latvijas ražotāju sieri, gan arī jauniešu pagatavotais ēdiens šefpavāra vadībā.
«Meistara diena» Jelgavas Amatu vidusskolā organizēta sadarbībā ar biedrību «Siera klubs».
Foto: Santis Zībergs