«Katrs karavīrs ir tautas bagātība un tā ir jau no sen seniem laikiem. Karavīrs ir tas, kurš veidojis vēstures lapaspuses. Viņš vienmēr bijis gatavs sevi upurēt, atdot pat savu dzīvību. Bieži ir tā, ka kaujas norises vietai nav robežu. Daļa karavīru ir laimīgi, ka pēc kaujas var atgriezties savā dzimtajā zemē, taču ir arī tādi, kuri paliek svešā zemē. Daļa britu karavīri ir palikuši Latvijā. Pieminēsim viņus un godāsim šai dienā,» šodien, pieminot britu karavīrus, uzrunā teic Ādažu militārās bāzes kapelāns kapteinis Raimonds Krasinskis.
Ritma Gaidamoviča
Šodien, 8. novembrī, ir visos pasaules karos kritušo karavīru Atceres diena jeb tautā sauktajā Sarkano magoņu diena. Jelgavas Meža kapos – kādreiz Nikolaja kapos, klātesot Lielbritānijas vēstniecības pārstāvjiem, militārpersonām, Jelgavas pašvaldības vadībai un pārējiem ceremonijas dalībniekiem, šodien pieminēti kapsētā apglabātie 36 Pirmajā pasaules karā kritušie britu karavīri.
Tradicionāli, tuvākajā svētdienā pirms 11. novembra, Meža kapos notikusi svinīga ceremonija, par godu 36 britu karavīriem, kuru ik gadu rīko Lielbritānijas vēstniecība Latvijā.
Ziedus piemiņas vietā nolika arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune.
Jāpiebilst, ka svinīgā pasākumā godināti ne tikai britu karavīri, bet klātesošie ziedus nolika arī pie pieminekļa latviešu kareivjiem.
Portāls http://www.jelgavasvestnesis.lv/ jau rakstījis, ka Atceres diena Lielbritānijā pielīdzināma mūsu Lāčplēša dienai Latvijā, kuras laikā piemin militārpersonas, kas zaudējušas dzīvību, pildot dienesta pienākumus gan agrākos gados, gan arī mūsdienās. Šīs dienas pasākumi parasti notiek 11. novembrim tuvākajā svētdienā, ar klusuma brīdi atceroties 1918. gada 11. novembri, kad ar pamiera parakstīšanu beidzas Pirmais pasaules karš. Atceres dienas simbols ir sarkana magone. Lielbritānijā pilsoņi simboliskās krūšu nozīmītes magones izskatā iegādājas, tā ziedodami kritušo karavīru ģimeņu atbalstīšanai.
Foto: JV