Lai arī īstā Miķeļdiena būs tikai 29. septembrī, jelgavnieki šos svētkus ar Miķeļdienas gadatirgu aicināti atzīmēt jau šo sestdien, 19. septembrī. Savu ražojumu gadatirgū piedāvās vairāk nekā 200 tirgotāji, tostarp daudz tādi, kuri vēl ne reizi Jelgavā nav bijuši. Līdztekus tirgošanai aģentūra «Kultūra» sagādājusi plašu kultūras programmu, iespēju darboties radošajās darbnīcās un vizināties ar zirgu vai poniju. Taču jau no šodienas par godu Miķeļdienai Jelgavas kultūras namā apskatāma Jāņa Juhņeviča un Ināras Veilandes dāliju izstāde, kurā jelgavnieki var novērtēt 118 dāliju šķirnes, tostarp piecas pašu selekcionētas.
Ritma Gaidamoviča
Aģentūras «Kultūra» direktora vietniece Inta Englande stāsta, ka tirgošanās Hercoga Jēkaba laukumā sāksies sestdien pulksten 9, bet pulksten 10 – kultūras programma. Uzstāsies dejotāji no kolektīviem «Lielupe», «Diždancis», «Jaunība», «Rota», «Laipa» un ciemiņi no Ozolniekiem. Savu talantu jelgavniekiem rādīs arī šova «Dziedošās ģimenes» dalībnieces no Jaunbērzes māsas Gundega un Aija Legzdiņas un popgrupa «Lai skan». Bet pulksten 14 mazākos iepriecinās Rīgas Zooloģiskā dārza dzīvnieki – lapsa, bruņurupuči, ūpis, bebrs, stepes vilks un citi. Paralēli tam Hercoga Jēkaba laukumā būs atvērtas dažādas radošās darbnīcas mazākajiem, «Annels» atrakcijas, bet skvērā aiz kultūras nama notiks vizināšanās ar zirgu un poniju.
«Šobrīd esam saņēmuši apstiprinājumu par piedalīšanos no vairāk nekā 200 tirgotājiem, kas ir uz pusi vairāk nekā pērn – būs medus, maize, sieri, dzērvenes, adījumi, keramika un citi amatniecības darinājumi. Kā rudens gadatirgum pienākas, būs arī āboli, bumbieri, plūmes, vīnogas un citi dārza labumi,» stāsta direktora vietniece. Aģentūras «Kultūra» speciāliste Liāna Krūmiņa piebilst, ka šeit būs iegādājami arī dažu puķu sīpoli, stādi, krūmi, rododendru stādi. «Jāpiebilst, ka šoreiz uz Jelgavu brauc arī tādi tirgotāji, kuri līdz šim ne reizi Jelgavā nav piedāvājuši savu ražojumu,» tā L.Krūmiņa.
Taču jau no šodienas par godu šiem svētkiem tradicionāli kultūras nama pirmajā stāvā apskatāma kolekcionāra un selekcionāra J.Juhņeviča un I.Veilandes dāliju izstāde. Selekcionārs un kolekcionārs stāsta, ka šogad Jelgavā novērtējamas 118 dāliju šķirnes, tostarp piecas paša selekcionētas. «Šogad klāt nākušas piecas jaunas šķirnes – ‘Bahamas’ šķirnes hibrīds, mazais pomponiņš ‘Sintija’, kas nosaukts radinieces meitas vārdā, tumši sarkanas platziedu dālijas hibrīds, kurš šobrīd bez vārda, ‘Dakteris Visvaldis’, veltījums manam ārstam Visvaldim Bebrišam, ‘Lāsma G’, kas ir veltījums manai palīdzei, kurai ļoti patīk dālijas, un ‘Zenta’, kas neko daudz neatšķiras no dālijas ‘Apelsīns sniegā’, kuru selekcionējusi Rita Zaļā un tā saņēmusi 2. vietu Parīzes dāliju izstādē,» stāsta selekcionārs.
«Ar dālijām paiet katra diena, un tā jau vairāk nekā 20 gadus. Dāliju audzēšana ir nopietna aizraušanās, tāpēc krīze nevar būt nekāds šķērslis. Savulaik bija pāreja no padomju laikiem, kad dālijas nevienam nevajadzēja, bet mēs saglabājām visu kolekciju, pārdzīvosim arī šos laikus. Dāliju lauks izstaro pozitīvu enerģiju, uzlabo garastāvokli un veselību,» atzīst kolekcionārs. Šobrīd viņa dārzā aug vairāk nekā 200 dažādas dāliju šķirnes. «Šogad šis skaits sarucis par aptuveni 100, jo skatāmies pēc pieprasījuma. Šobrīd pieprasītākās ir dālijas oranžīgos un bēšīgos toņos. Pērn topā bija dzeltenās, taču šogad teju nevienam tās vairs nevajag. Tāpat pieprasījums nav pēc orhidejtipa dālijām, tāpēc mūsu dārzā tās neaug,» atzīst J.Juhņevičs.
Katru dienu no saimnieka dārza uz Rīgu un Jelgavu tiek vesti no līdz 1000 ziediem. Īpaši ražīgs bijis 1. septembris, kad uz Rīgu vien «aizbraukušas» teju 2000 dālijas.
Selekcionārs stāsta, ka šogad viņu kolekcijai klāt nākušas arī vairākas šķirnes, kas pasūtītas no Amerikas, piemēram, ‘Mežonīgais kaķis’, ‘Mondeo’, ‘Tuti – fruti’.
Foto: Ivars Veiliņš