«Mēs bijām viena no pirmajām profesionālajām vidusskolām Latvijā, kas uzsāka īstenot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektu. Pirmajā projekta kārtā, kas tika realizēta no 2010. līdz 2011. gadam, mūsu prioritāte bija renovēt skolas ēkas un modernizēt iekārtas metālapstrādes un pārtikas nozares izglītības programmu telpās, bet projekta otrās kārtas gaitā līdz 2020. gada nogalei tiks modernizētas līdz šim nesakārtotās telpas tekstiliju, pavārmākslas un metālapstrādes nozares programmu īstenošanai. Tāpat plānots rekonstruēt pazemes komunikācijas, labiekārtot skolas teritoriju, kā arī uzlabot infrastruktūru sporta stundu norisei,» par projektu «Jelgavas Amatu vidusskolas infrastruktūras uzlabošana un mācību aprīkojuma modernizācija, 2. kārta» stāsta Jelgavas Amatu vidusskolas direktore Edīte Bišere.
Kopš augusta vidus notiek sporta laukuma Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 34, 34A un 34B izbūve, veidojot daudzfunkcionālu sporta stadionu Jelgavas Amatu vidusskolas audzēkņiem, – darbus stadionā iecerēts pabeigt nākamā gada pavasarī. Bet remontdarbi Amatu vidusskolas ēkās Akadēmijas ielā 25 un Elektrības ielā 8, aprīkojot tās ar iekārtām profesionālo izglītības programmu «Ēdināšanas pakalpojumi», «Šūto izstrādājumu ražošanas tehnoloģija» un «Metālapstrāde» nodrošināšanai, sāksies šā gada nogalē. «Jau projektēšanas gaitā tika domāts par to, lai skolas rekonstrukcija netraucētu mācību procesam, tādēļ remontdarbi notiks vairākās kārtās. Sākumā tiks rekonstruēts ēdināšanas pakalpojumu bloks Akadēmijas ielā 25, nodalot darbu norises zonu no pārējās ēkas. 2. kārtā, ko plānots īstenot nākamā gada vasarā, tiks izremontēta sporta zāle un ierīkota jauna laboratorija topošajiem pavāriem un viesmīļiem, savukārt darbu beidzamajā posmā tiks renovēts metālapstrādes bloks Elektrības ielā 8, ierīkojot piebūvi, kurā atradīsies metināšanas laboratorija,» nozīmīgākos būvdarbus ieskicē direktore.
Šobrīd Amatu vidusskolā mācās 506 izglītojamie, un, kā norāda E.Bišere, pieprasītākās izglītības programmas ir pavārmākslas, tekstiliju un metālapstrādes nozarē.
Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 3 659 942,35 eiro, tostarp ERAF finansējums 2 921 183 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 128 875,72 eiro un Jelgavas pašvaldības līdzfinansējums 609 883,63 eiro.
Jauna metināšanas laboratorija
«2010. un 2011. gadā tika renovēti aptuveni 70 procenti telpu skolas ēkā Elektrības ielā 8, tostarp vispārizglītojošo priekšmetu kabineti un metālapstrādes darbnīcas, aprīkojot tās ar nepieciešamajām metālapstrādes iekārtām. Taču šīs projekta kārtas gaitā metālapstrādes bloks tiks paplašināts un papildināts ar jaunu aprīkojumu,» stāsta E.Bišere, piebilstot, ka ēkai Elektrības ielā 8 plānota piebūve metināšanas laboratorijai. «Šobrīd Amatu vidusskolas metināšanas darbnīcā ir septiņi metināšanas posteņi, tādēļ, lai nodrošinātu pieeju iekārtām, audzēkņus nākas dalīt mazākās grupās. Jaunajā piebūvē plānots ierīkot vēl 11 metināšanas posteņus, kas sniegs iespēju vienlaikus apmācīt vairāk audzēkņu,» stāsta Jelgavas Amatu vidusskolas metālapstrādes pasniedzējs Mārtiņš Ziemelis. Metālapstrādes apmācību bloks tiks aprīkots ar jaunām metināšanas un CNC iekārtām, lāzeriekārtām, virpu un darbgaldiem.
Cels piebūvi
Būtiskas pārmaiņas piedzīvos arī pavārmākslas bloks Akadēmijas ielā 25. Projekta 1. kārtā skolā tika izveidotas maizes un miltu konditorejas izstrādājumu ražošanas darbnīcas, degustāciju zāle, mācību klases un laboratorija, bet šajā kārtā telpas plānots paplašināt, uzceļot piebūvi, kurā būs mācību virtuves karstais cehs, konditorejas darbnīca, trauku mazgātava, produktu pieņemšanas un sadales telpa, kā arī mācību un degustāciju zāle aptuveni simts kvadrātmetru platībā.
Jelgavas Amatu vidusskolas pavāru specialitātes pasniedzēja Aina Tāluma stāsta, ka šobrīd mācību virtuves ir izglītības iestādes 1. un 2. stāvā. «Jaunā piebūve būs savienota ar 1. stāva mācību virtuvi, nodrošinot iespēju vienlaikus strādāt divām grupām, – šobrīd mācību virtuvē praktiski var darboties aptuveni 12 audzēkņi. Tāpat projekta gaitā taps liela degustāciju zāle, kas ļaus uzņemt un apkalpot vairāk cilvēku un nodrošināt audzēkņu ikdienas ēdināšanu,» skaidro A.Tāluma, papildinot, ka esošajā degustāciju zālē jeb mācību restorānā vienlaicīgi iespējams apkalpot apmēram 35 cilvēkus.
Renovēs šūšanas tehnoloģiju telpas
«Mūsu skolas šūšanas darbnīcas nav renovētas kopš izglītības programmas «Šūšana un stils» atklāšanas 2000. gadu sākumā. Protams, ir veikts kosmētiskais remonts un iegādātas iekārtas, taču tās nav nepieciešamajā daudzumā, tādēļ mācību procesā audzēkņiem nākas tās dalīt. Mums patīk Jelgavas tehnikuma kokapstrādes darbnīcas piemērs – tā ir plaša darbnīca, kurā vienlaikus var darboties četras grupas. Līdzīgs risinājums ir arī Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā, kur izveidotas plašas darbnīcas arhitektūras studentiem. Mēs projekta gaitā plānojam izveidot šūšanas darbnīcas, kurās vienlaikus teoriju un praksi varēs apgūt divas grupas. Šāda tipa darbnīca pedagogam ir labi pārskatāma,» stāsta E.Bišere. Tāpat paredzēts paplašināt šūšanas tehnoloģiju telpas, aprīkojot tās ar mūsdienīgām šujmašīnām, overlokiem, gludināšanas presi un manekeniem.
Mobilizēs energoapgādes punktu
Jelgavas Amatu vidusskolas ēka ekspluatācijā nodota 1949. gadā un šo teju 70 gadu gaitā vairākkārt pārbūvēta. Piemēram, 70. gados tajā iebūvēts transformatora punkts, kas Amatu vidusskolā atrodas līdz pat šodienai. «Šis elektroapgādes mezgls, kas izvietots aptuveni 40 kvadrātmetru lielā telpā, ar elektroenerģiju apgādā ne vien Amatu vidusskolu, bet arī apkārtējās ēkas. Strādājot pie šī projekta, pieņemts lēmums elektroapgādes mezglu demontēt un izbūvēt ārpus izglītības iestādes – pēc rekonstrukcijas tas būs nelielā ēkā skolas pagalmā,» skaidro E.Bišere. Tāpat no skolas ēkas Akadēmijas ielā 25 tiks iznests siltummezgla punkts, bet abās atbrīvotajās telpās kopumā aptuveni 66 kvadrātmetru platībā plānots ierīkot ģērbtuves audzēkņiem un rekreācijas telpu, ko papildinās no jauna izbūvēts stikla gaitenis.
Tāpat tiks pārbūvēts kanalizācijas tīkls, labiekārtota izglītības iestādes teritorija, nobruģējot skolas iekšpagalma ceļus un stāvlaukumu, bet garāžu, kas atrodas izglītības iestādes pagalmā, pārveidos par noliktavu skolas vajadzībām. Tiks sakārtots arī nevecojušais žogs, bet, lai uzlabotu vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, skolas ēkās iebūvēs liftus. E.Bišere piebilst, ka jau projekta 1. kārtā skolas ēkas Akadēmijas ielā 25 un Elektrības ielā 8 tika pielāgotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Top daudzfunkcionāls sporta stadions
Amatu vidusskolai nav sava sporta stadiona, tādēļ jau šobrīd tāds tiek izbūvēts Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 34, 34A un 34B, ierīkojot daudzfunkcionālu kompleksu. Jelgavas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes projektu vadītāja Mairita Stepiņa norāda, ka stadiona kopējā platība būs vairāk nekā viens hektārs, iekļaujot futbola laukumu, skrejceļu ar gumijas segumu, basketbola, volejbola, minihandbola, minifutbola un vingrošanas laukumu ar gumijas segumu, tāllēkšanas sektora piezemēšanās laukumu un lodes grūšanas sektoru. Tāpat projekta gaitā tiks labiekārtota teritorija, to daļēji nobruģējot un iesējot zālienu, kā arī izbūvēta ģērbtuve vairāk nekā simts kvadrātmetru platībā. Pašlaik stadionā jau tiek izbūvēts segums, drīzumā uzsāks ģērbtuves ēkas būvdarbus, bet līdz novembra vidum plānots veikt sporta stadiona pārbūves darbu lielāko daļu.
Savukārt, lai uzlabotu sporta stundu norises kvalitāti iekštelpās, Elektrības ielā 8 tiks renovēta skolas sporta zāle un trenažieru telpa. Abās tiks nomainīts novecojušais grīdas segums, bet sporta zāle tiks paplašināta, paaugstinot griestus un iebūvējot jumta logus. Renovētajā ēkā blakus metālapstrādes darbnīcām būs higiēnas telpas un gaitenis pieejai sporta telpām.
Vienlaikus līdz 2020. gada decembrim tiks veikti arī citi rekonstrukcijas darbi, piemēram, Akadēmijas ielas 25 ēkas 2. stāvā plānots paplašināt gaiteņus, izveidot jaunu datorklasi un pārbūvēt skolas administrācijas telpas.
Foto: Ivars Veiliņš, JV un no Amatu vidusskolas arhīva