Šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja 1. stāvā atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija – «Zem svešām varām dzīve turpinās». Tā vēsta par Jelgavu laika periodā no 1940. līdz 1991. gadam vai divām okupācijām – nacistiskās Vācijas un padomju. Izstādē eksponēti priekšmeti un dokumenti, kas visspilgtāk raksturo šo laiku Jelgavā un Latvijā.
Ritma Gaidamoviča
«Jaunajā ekspozīcijā rādām liecības par abām okupācijām. Tā ir mūsu vēsture, kas atstājusi savu mantojumu. Ja šo okupāciju nebūtu bijis, nebūtu gājuši bojā, izsūtīti cilvēki, daudziem nebūtu liegta iespēja iegūt izglītību, nebūtu izpostītas ģimenes. Taču šajā skarbajā laikā cilvēki dzīvoja, strādāja, mācījās, veidoja ģimenes, tāpēc arī ekspozīcijas nosaukums ir «Zem svešām varām dzīve turpinās»,» stāsta muzeja direktores vietniece Marija Kaupere, uzsverot, ka muzeja speciālisti centušies izmantot eksponātus, kas visspilgtāk raksturo šo laiku, lielāku uzmanību veltot padomju laikam, jo šī okupācija ilga teju 50 gadus.
Jaunajā ekspozīcijā pārstāvēti eksponāti no padomju laikā Jelgavā strādājošiem rūpniecības uzņēmumiem – «Jelgavas cukurfabrikas» produkcija, «Latvijas keramikas» svečturi, krūžu komplekti, alus kausi, balzama pudeles, mākslinieciskās galantērijas fabrikas «Lielupe» ražotie naktskrekli, halāti, gultasveļa, liecības no RAF rūpnīcas, ādas fabrikas, gaļas, maizes un piena kombināta, linu kombināta ražojumi. Te apskatāmi arī armijas un milicijas formas tērpi, krimplēna kleita un viegls lietusmētelis, tautā saukts par Boloņas plašķi, pēc kura padomju cilvēki stāvēja garās rindās vai privileģētie pirka, izmantojot blatu jeb pazīšanos ar «vajadzīgiem» cilvēkiem, parasti – veikalu vadītājiem. Lai vispusīgāk atspoguļotu tā laika dzīvi, iekārtots arī stends ar ceļojošiem sacensību vimpeļiem, kausiem, tajā atrodas arī skolas sēžu protokoli, kuros skolotājiem norādīts, kā mācīt priekšmetu, kā gatavot stundas, kā novērst nesekmību. Eksponēti arī karogi, Staļina un Ļeņina Kopotie raksti un Ļeņina statuja, kā arī padomju laika simbolika, dažādi plakāti, nauda, seifs no Jelgavas partijas komitejas, rakstāmgalds un padomju laika ventilators, dažādi apbalvojumi un ordeņi. Turpat līdzās – manekeni padomju laika apģērbos. Mazākais manekens ietērpts skolas formā, ko rotā sarkanais kaklauts.
Jāpiebilst, ka, veidojot šo ekspozīciju, arī jelgavnieki tika aicināti iesaistīties, atvēlot muzejam fotogrāfijas no vācu okupācijas laika sadzīves. Muzeja speciāliste Teika Putna stāsta, ka aicinājumam atsaukusies kāda cienījama vecuma jelgavniece, kura muzejam piedāvājusi diezgan daudz fotogrāfiju no vīra un viņa vecāku albumiem.
Šajā ekspozīcijā pirmoreiz skatāmi priekšmeti, kas atrasti, rekonstruējot Lielo ielu.
M.Kaupere atzīst, ka gandrīz visi eksponāti līdz šim ir glabājušies muzeja krājumā, bet tagad dota iespēja muzeja apmeklētājiem ar tiem iepazīties. «Jāatzīst, ka kolēģiem ekspozīciju veidot nebija viegli, jo tā ir visai «jauna» vēsture,» tā M.Kaupere.
Foto: Ivars Veiliņš