21. maijā visā Latvijā norisināsies Muzeju nakts aktivitātes. Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs aicina iedzīvotājus tās norisei Jelgavā dot savu artavu, iesaistoties fotoizstādes «Durvis un mēs paši šaipus un viņpus tām» veidošanā un jelgavniekiem nozīmīgu atmiņu stāstu apkopošanā.
Ikdienā mēs veram daudz un dažādas durvis – savas mājas, skolas, darba vietas, aptiekas, muzeja un daudzas citas. Dzīves laikā ikviens cilvēks atver neskaitāmi daudz durvju, un ieiešana vai iziešana pa katrām no tām ir devusi kādu ieguvumu vai zaudējumu. Šogad Muzeju nakts gaidās iedzīvotāji ir aicināti vērīgi palūkoties uz lietām sev apkārt un atskārst, ka daudzas no tām raksturo mūsu tautas dzīvesziņu, citas apliecina mūsu senču vai līdzcilvēku radošo izdomu, amata prasmi vai mūžīgi mainīgo modi, savukārt atsevišķi priekšmeti iemieso sevī arī filozofiskas kategorijas, tādējādi kļūstot ne tikai par materiālo, bet arī nemateriālo kultūras mantojumu. Viens no šādiem jēdzieniem, kam iepriekš minētais atbilst, ir durvis, kas izraudzīts par šāgada Muzeju nakts atslēgvārdu, stāsta Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere, aicinot jelgavniekus muzejam palīdzēt fotoizstādes «Durvis un mēs paši šaipus un viņpus tām» tapšanā. Iedzīvotāji ir aicināti dalīties ar fotogrāfijām, kurās redzamas viņiem svarīgas durvis vai to daļa, piemēram, īpaši grezns rokturis. «Varbūt kādam jelgavniekam īpaši skaistas šķiet kādas muižas vai dievnama durvis. Kāds varbūt savai savrupmājai pie laba meistara pasūtījis greznas durvis. Mēs aicinām cilvēkus tās nofotografēt un ar foto dalīties, lai tās Muzeju naktī varētu parādīt muzeja apmeklētājiem,» tā M.Kaupere. Jo īpaši tiks gaidītas senās Jelgavas durvju fotogrāfijas.
Jelgavnieki ir aicināti dalīties arī stāstos par viņiem nozīmīgām durvīm. Stāsti var būt par reālām durvīm, kā arī par citādi interpretētām, jo durvīm ir arī simboliska nozīme. Te ikviens var ļaut vaļu savai izdomai. Tie var būt, piemēram, Sibīrijas stāsti, stāsti par atgriešanos dzimtenē pēc laimes meklējumiem ārpus Latvijas robežām, par mūziku kā durvīm uz skaņu pasauli vai grāmatu kā durvīm uz zināšanu pasauli. Katru durvju vēršana ir robežas šķērsošana, nenojaušot, ar ko tā vainagosies: ar prieku vai bēdām, ar mīlestību vai naidu. Stāsts var būt ne tikai esejas formā – tas var būt izklāstīts arī, piemēram, dzejā, dziesmā vai dialogā.
Fotoattēlus un stāstus līdz 15. maijam var iesūtīt pa e-pastu marija.kaupere@muzejs.jelgava.lv vai ienest Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Uz muzeju atnestās fotogrāfijas uzreiz tiks ieskenētas un atdotas atpakaļ īpašniekam. Iesūtot fotoattēlus un stāstus, jānorāda vārds, uzvārds un tālruņa numurs. Labāko darbu autori tiks pie balvām.
Jāpiebilst, ka Muzeju naktī, 21. maijā, Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja durvis apmeklētājiem tiks atvērtas pulksten 19, kad paredzēta Muzeju nakts ieskandināšana. Pulksten 20 muzejā būs Latvijas Kultūras akadēmijas profesora Jura Urtāna priekšlasījums «Zemgales kultūrvēsturiskās vietas no putna lidojuma», pulksten 21 – fotoizstādes «Durvis un mēs paši šaipus un viņpus tām» atklāšana, savukārt no pulksten 22 būs iespēja iepazīt Jelgavas durvju stāstus. Būs arī atmiņu stāsti, konkursi un citas aktivitātes. Muzeja durvis apmeklētājiem būs atvērtas līdz pulksten 1.
Foto: no JV arhīva