Valsts policijas Zemgales reģiona pārvalde (VP ZRP) saņēmusi 1000 narkotestus un jau nākamnedēļ Jelgavas policisti sāks tos izmantot, aizdomīgās situācijās pārbaudot, ir vai nav autovadītājs lietojis narkotiskās un psihotropās vielas. «Galvenā priekšrocība ir tā, ka tas ļaus ietaupīt laiku,» norāda VP ZRP Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas Patruļdienesta rotas inspektors leitnants Arnis Eglīte.
Ilze Knusle-Jankevica
Viņš norāda, ka jauno ierīču iegādāšanās iemesls nav tas, ka pēdējos gados būtiski būtu palielinājies autovadītāju skaits, kas sēžas pie stūres apreibinājušies. Tā drīzāk ir iespēja ekonomēt policijas līdzekļus. «Līdz šim gadījumos, ja policistam radās aizdomas, ka vadītājs ir narkotisko vielu ietekmē, viņš tika nogādāts medicīnas iestādē pārbaudes veikšanai. Ja apstiprinājums tam, ka lietotas narkotikas, netika gūts, pārbaudes izmaksas sedza policija. Ja narkotiku lietošanas fakts tika apstiprināts, par pārbaudi maksāja vadītājs. Tagad ar šiem testiem inspektors varēs uz vietas konstatēt faktu: vadītājs ir vai nav lietojis narkotikas. Ja tests būs apstiprinošs, būs pamats vest vadītāju uz medicīnas iestādi tālāko analīžu veikšanai,» skaidro A.Eglīte. Tiesa, esot nianse: ja ārsta slēdzienā norādīts, ka vadītāja organismā ir narkotisko vielu klātbūtne, tas nav ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, jo narkotiku klātbūtne organismā var uzrādīties divus mēnešus pēc to lietošanas. Pārkāpums ir tad, ja ārsta slēdzienā rakstīts, ka autovadītājs bijis narkotisko vai psihotropo vielu reibumā vai ietekmē.
Kā norāda slimnīcas «Ģintermuiža» vadītājs Uldis Čāčus, viena medicīniskā pārbaude par narkotiku lietošanu izmaksā ap 50 latiem.
Policists norāda, ka Latvijas likumdošana gan paredz indivīda tiesības atteikties no medicīniskās ekspertīzes veikšanas, bet tas tiek pielīdzināts tam, ja vadītājs būtu narkotiku reibumā sēdies pie stūres. Līdz ar to par atteikšanos no medicīniskās ekspertīzes sods ir tāds pats kā par braukšanu narkotiku ietekmē. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka: par atteikšanos no narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes uzliek naudas sodu velosipēda un mopēda vadītājam 120 latu apmērā, bet cita transportlīdzekļa vadītājam piemēro administratīvo arestu no 10 līdz 15 diennaktīm, uzliek naudas sodu no 800 līdz 1000 un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz četriem gadiem. Ja tiek konstatēts, ka autovadītājs bijis narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē, paredzēti tieši tādi paši sodi.
Jāpiebilst, ka pērn Zemgalē aizturēti 10 autovadītāji narkotiku ietekmē, 2011. gadā – 12.
Foto: Ivars Veiliņš