Ņemot vērā iepriekšējo gadu traumu gadījumus, svinot vasaras saulgriežus, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi, atgādina par piesardzību.
www.jelgavasvestnesis.lv
Dodoties svinēt svētkus pie dabas vai lauku mājās/vasarnīcās, jānoskaidro precīza sava atrašanās vieta, lai vajadzības gadījumā, izsaucot operatīvos dienestus, precīzi un ātri spētu aprakstīt, kur atrodaties.
Reibumā nekādā gadījumā nedrīkst sēsties pie automašīnas stūres, braukt ar motociklu, motorolleru un riteni. Jāatturas no stipro alkoholisko dzērienu lietošanas, citus alkoholiskos dzērienus jālieto ar mēru.
Peldvietā nevajag lekt ūdenī no augstuma ne «uz galvas», ne «uz kājām». Peldēties nevajag iet naktī, vienam, alkohola reibumā un nezināmās peldvietās. Ūdenskrātuvju tuvumā ne uz mirkli nedrīkst atstāt bez uzraudzības bērnus!
Aizdedzinot ugunskuru/grilu, neliet tajā benzīnu vai citus degmaisījumus, kas var strauji uzliesmot un var radīt plašus un smagus apdegumus. Jāpārliecinās, lai degmaisījums nebūtu pieejams bērniem.
Jābūt piesardzīgiem, lecot pār ugunskuru – lēcējs var ielēkt vai iekrist tieši ugunskurā un gūt smagus apdegumus. Ja aizdedzies apģērbs, liesma nekavējoties jānodzēš, bet cietusī vieta nekavējoties jāatdzesē ar vēsu ūdeni. Ja gūtais apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu vai apdegusi seja, nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība.
Atsevišķos gadījumos pēc insektu (bišu, iršu un lapseņu) dzēliena cilvēkam var sākties bīstamas alerģiskas reakcijas (īpaši, ja iedzelts galvā, kaklā, sejā) – tūska dzēluma apvidū, kas strauji paplašinās, apgrūtināta elpošana, smakšana. Minētajos gadījumos izsauciet ātro palīdzību. Līdz mediķu atbraukšanai cietušajam jādod sūkāt ledus gabaliņi vai dzert auksts ūdens. Lai mazinātu pietūkumu, sakosto vietu dzesē no ārpuses, pieliekot aukstas kompreses.
Ja ir notikusi nelaime, pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis, apdraudot veselību vai dzīvību, jāzvana ātrajai palīdzībai pa tālruni 113. Par veselībai un dzīvībai bīstamiem stāvokļiem var liecināt šādas pazīmes: pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums; pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums; pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa; pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums; pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja; pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi; pēkšņi psihiski traucējumi, kuriem raksturīga agresīva rīcība vai pašnāvības mēģinājums; pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi; dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana, smagas alerģiskas reakcijas; mediķu brigāde arī izsaucama, ja jānogādā dzemdētāja uz dzemdību nodaļu.
Savukārt, ja garajās svētku brīvdienās nepieciešams mediķa padoms vai konsultācija, NMP mediķi aicina zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa numuru 66016001, kas brīvdienās un svētku dienās strādās visu diennakti.