Ar partiju «Saskaņas centrs» un «Gods kalpot Rīgai» deputātu balsu vairākumu šodien Rīgas domes sēdē nolemts noteikt, ka no nākamā gada 1. janvāra Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem sabiedriskais transports kļūs nedaudz lētāks, bet pārējie iedzīvotāji maksās dubultā.
No 1. janvāra Rīgā deklarētie iedzīvotāji līdzšinējo 50 santīmu vietā par biļeti Rīgas sabiedriskajā transportā maksās 42 santīmus jeb 0,60 eiro, savukārt Rīgā nedeklarētajiem pasažieriem biļete maksās 84 santīmus jeb 1,20 eiro.
Līdzīgas atšķirības plānotas arī mēnešbiļešu cenās, taču skolēniem un studentiem, kas apmeklē izglītības iestādes Rīgas administratīvajā teritorijā, noteiktās atlaides neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas tiks palielinātas no 60% līdz 80%.
Lai saņemtu deklarētā iedzīvotāja atlaidi, būs jāsaņem personificēts e-talons, kas kļūs arī par «Rīdzinieka karti». Tālāk viss notikšot automātiski – nekādas izziņas vai citi dokumenti nebūs nepieciešami. Tiem, kas Rīgā deklarēsies līdz 31. decembrim, tiks piešķirta viena bezmaksas mēnešbiļete.
Rīgas dome skaidro, ka sabiedriskā transporta cenu diferencēšanas mērķis ir veicināt iedzīvotāju deklarēšanos Rīgā, lai galvaspilsētā strādājošo cilvēku ienākuma nodoklis nonāktu Rīgas domes budžetā. Tāpat tiek norādīts, ka pašvaldībām, kuras vēlas saviem iedzīvotājiem tādas pašas atlaides kā rīdziniekiem, būs iespējams noslēgt līgumus ar Rīgas domi par sabiedriskā transporta līdzfinansēšanu.
Rīgas domes Finanšu departamenta direktora biroja vadītājs Andris Konošonoks sēdē atzina, ka šī lēmuma ietekmi uz budžetu tiešā veidā aprēķināt ir grūti un prognozes balstās vienīgi uz dažādiem pieņēmumiem. Pērn Rīgas pašvaldības administratīvajā teritorijā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) iekasēts 454 miljonu latu apmērā, bet no šīs summas tikai 283 miljoni latu nonākuši Rīgas budžetā – pārējais pārskaitīts novadiem, kuru iedzīvotāji Rīgā tikai strādā.
A.Konošonoks norādīja, ka aptuveni 127 000 darba ņēmēju, kas nav deklarējušies galvaspilsētā, ikdienā ne tikai strādā, bet arī dzīvo Rīgā. Vidējā summa, ko viens iedzīvotājs gadā samaksā IIN, ir aptuveni 1000 latu, tādējādi potenciāli Rīgas kasi uz šo iedzīvotāju rēķina būtu iespējams papildināt par 127 miljoniem latu.
Šajos grozījumos iestrādātas arī strīdīgi vērtētās tā sauktās «puteņa biļetes», nosakot, ka īpašos apstākļos, piemēram, masu pasākumu laikā, īpaši nelabvēlīgos laikapstākļos un ārkārtas situācijās Rīgas pilsētas izpilddirektors var izdot rīkojumu noteiktai pasažieru kategorijai paredzēt tiesības sabiedriskajā transportā braukt bez maksas, nodrošinot bez maksas pārvadāto pasažieru uzskaiti.
LETA