Lai gan siltie laikapstākļi dažus jau mudinājuši peldēties brīvdienās, oficiāli peldsezona sākas 15. maijā. Veselības inspekcija veikusi šī gada pirmo peldvietu ūdens monitoringu, secinot, ka abās Jelgavas oficiālajās – Lielupes labā krasta un Pasta salas – pludmalēs ūdens kvalitāte ir laba un peldēties ir atļauts. No šodienas abās pludmalēs, rūpējoties par apmeklētāju drošību, sāk dežurēt arī Jelgavas Pašvaldības policijas inspektori glābēji.
Lai peldēšanās būtu droša, Veselības inspekcija pagājušajā nedēļā veica pirmās peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes oficiālajās Latvijas peldvietās. Rezultāti liecina, ka ūdens kvalitāte abās Jelgavā reģistrētajās peldvietās – Pasta salas un Lielupes labā krasta pludmalē – ir laba un peldēties atļauts. Jāiebilst, ka ūdens kvalitāti jūras un iekšzemes peldvietās inspekcijas speciālisti pārbaudīs visas peldsezonas laikā – no 15. maija līdz 15. septembrim, ņemot ūdens paraugus peldvietās katru mēnesi. Tāpat tiks pārbaudīts, vai oficiālajās peldvietās tiek ievērotas peldvietu uzturēšanas un higiēnas prasības.
Līdz ar peldsezonas atklāšanu no šodienas, 15. maija, abās pilsētas pludmalēs sāk dežūrēt Jelgavas Pašvaldības policijas Patruļpolicijas nodaļas inspektori glābēji, kuri līdz pat 15. septembrim, kad noslēgsies peldsezona, katru dienu no pulksten 10 līdz 22 rūpēsies par atpūtnieku drošību. «Inspektori glābēji ne tikai rūpējas par atpūtnieku un peldētāju drošību, bet arī gādā par sabiedriskās kārtības ievērošanu. Ja nepieciešams, sastāda administratīvā pārkāpuma protokolu par sabiedriskās kārtības traucēšanu un citiem pārkāpumiem pludmales teritorijā. Tāpat inspektori glābēji seko, lai viņu uzraugāmajā teritorijā kāds neapdraudētu savu vai citu cilvēku dzīvību un veselību, piemēram, neietu peldēt neatļautās vietās, nebrauktu ar ūdenstransportu tuvu vietai, kur cilvēki peldas, nelēktu no laipas,» skaidro Jelgavas Pašvaldības policijas pārstāve Sandra Reksce. Cilvēku glābšanai inspektori glābēji cietušo nogādāšanai krastā izmanto viņu rīcībā esošos palīglīdzekļus, piemēram, laivu, glābšanas pludiņu un glābšanas dēli.
Lai atpūta pie ūdens nepārvērstos traģēdijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina uzsākt peldēšanas sezonu tikai tad, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi vismaz +18 grādus. Peldēties ieteicams tikai oficiālajās peldvietās vai, ja tuvumā nav šādu peldvietu, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem. Pirms peldēšanās noteikti ir jāpārbauda ūdenstilpnes gultne, jo ziemas laikā tā var būt mainījusies un uz tās var atrasties dažādi priekšmeti. «Ja esat pārkarsis saulē, tad ūdenī jāiet iekšā lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, jo tad var sākties krampji vai rasties problēmas ar sirdsdarbību. Nepārvērtējiet savus spēkus – ja reiz esat varējis pārpeldēt šo upi, tas nenozīmē, ka varat to arī šodien. Nekad nelietojiet alkoholu pirms došanās ūdenī – lielākā daļa cilvēku noslīkst, tieši esot alkohola reibumā,» par drošību neaizmirst aicina VUGD.
Arī vecākiem ar bērniem ir savlaicīgi jāpārrunā tēmas, kas saistītas ar drošību pie ūdens un rīcību ārkārtas situācijās, lai siltajā laikā atpūta pie ūdens nepārvērstos traģēdijā. Bērnu vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie – ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi.
VUGD uzsver, ka neapdomīga un pārgalvīga rīcība, kā arī nezināšana nereti noved pie traģiskiem negadījumiem. «Gada siltākie mēneši ir tas laiks, kad notiek visvairāk nelaimes gadījumu pie un uz ūdens – pagājušajā gada maijā, jūnijā, jūlijā un augustā izglābti 25 cilvēki, kuri bija nonākuši dažādās nelaimēs, izbaudot ūdens priekus, savukārt šajos četros mēnešos atpūta pie ūdens traģiski beidzās 52 cilvēkiem, tostarp arī diviem bērniem,» informē VUGD pārstāve Inta Palkavniece.
Foto: Jelgavas Pašvaldības policija