Šodien, 30. septembrī, Ozolskvērā pilsētnieku uzmanību piesaista gandrīz sešus metrus augsts metāla alnis. Šī ir aļņa pagaidu mājvieta. Mākslinieku Ineses Valteres un Donāta Mockusa veidotais alnis, iedvesmojoties no Jelgavas pilsētas ģerbonī esošā aļņa toņa, nokrāsots zeltaini brūns ar perlamutra spīdumu, bet tam galvā ir sudraba krāsas kronis, kāds attēlots vecajos pilsētas ģerboņos. No šodienas tas sācis «ganīties» pilsētvidē.
Ritma Gaidamoviča
Metāla alni latviešu tēlniece I.Valtere un lietuviešu mākslinieks D.Mockuss sāka būvēt septembra sākumā līdz ar Metāla svētkiem Jelgavā, kad Raiņa parkā bija arī iespēja klātienē iepazīties ar metāla skulptūras tapšanas procesu. Bet šobrīd skulptūra ir uzstādīta un apskatāma ikvienam garāmgājējam un garāmbraucējam.
«Alnis ir pabeigts. Lai skulptūra ilgāk «dzīvotu», to nocinkoja Latvijā lielākajā cinkošanas vannā, kas atrodas tepat Jelgavā, SIA «Zn Metals», un nokrāsoja ar speciālu auto krāsu. Iedvesmojoties no Jelgavas pilsētas ģerbonī esošā aļņa krāsas, mūsu alnis ir zeltaini brūns ar perlamutra spīdumu, un galvā viņam sudraba krāsas kronis, kādu atradām vecajos pilsētas ģerboņos,» stāsta tēlniece I.Valtere. Metāla alnis ir nepilnus sešus metrus augsts, platākā vieta tam ir 1,70 metri, bet tā garums ir 2,30 metri. Skulptūras būvniecībā izlietota tonna metāla. Taujāta par darba procesu, I.Valtere atzīst, ka «caur krūmiem tas alnis nācis, bet atnācis». «Kopumā jau viss noritēja labi, bija vien dažas tehniskas aizķeršanās, taču ar rezultātu esam apmierināti. Brangs tas alnis sanācis,» vērtē I.Valtere.
Šodien pašvaldības iestādes «Kultūra» darbinieki un paši mākslinieki alni nogādāja Ozolskvērā, kur būs tā pagaidu «mājas», kamēr vēl nav līdz galam izlemts, kur būs viņa īstā vieta pilsētvidē.
Skulptūras būvniecība notiek sadarbībā ar SIA «Armets A» un «Zn Metāls», savukārt krāsošanas darbus veic SIA «Auto Mikss 111».
Metāla alnis ir vēl viens atgādinājums par Jelgavas simbolu alni, kas ir Jelgavas ģerbonī. Tāpat kopš 2002. gada Jelgavas pasākumu biežs viesis ir Jelgavas talismans alnītis Driksis.
Foto: Vineta Zelča, p/ie «Kultūra»