Ņemot vērā, ka pēdējā laikā Jelgavā pastrādātas vairākas laupīšanas, policija strādā pēc speciāli izstrādāta rīcības plāna un ir jau aizturējusi divas personas, bet plašāki komentāri pagaidām netiek sniegti, jo turpinās izmeklēšana. Tomēr, lai iedzīvotāji nenonāktu par upuriem noziedzīgām personām, Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvalde (ZRP) atkārtoti atgādina iedzīvotājiem par drošības pasākumiem, kas būtu jāievēro.
Ilze Knusle-Jankevica
VP ZRP informē, ka ļoti svarīgi, izejot no mājas, kad jau iestājusies tumsa, ir neņemt līdzi lielu naudas summu, nepiesaistīt sev uzmanību, runājot pa telefonu. Policisti iesaka vēlā vakara stundā neiet pa ielu vienam, neielaisties sarunās ar nepazīstamu personu, jo nav garantijas, ka tā ir viena. «Ja gadījumā vēlā vakara stundā jums jānokļūst mājās, labāk palūdziet, lai kāds atbrauc vai atnāk jums pretī. Izvairieties iet pa neapgaismotām ielām,» informē VP ZRP priekšnieka vietniece Ieva Sietniece.
Sievietēm policisti iesaka neizlaist savu somiņu no acīm, turēt to stigri rokās, sev priekšā, nelikt somiņas siksnu ap kaklu, netīt ap roku, jo tā var sevi savainot brīdī, kad kāds «būs to noskatījis». Gadījumā, ja kāds somiņu ir satvēris un mēģina izraut, policisti iesaka turēt to cieši un ar strauju kustību grūst pretiniekam pa vārīgām vietām, pēc tam bēgt un skaļi kliegt, lai jūsu saucienu pēc palīdzības var kāds saklausīt un paziņot policijai. Atcerieties, ka policijai jāziņo uzreiz, lai pēc iespējas ātrāk varētu uzsākt izmeklēšanu un aizturēt noziedzīgo personu.
Ļoti svarīgi iegaumēt ir pazīmes, seju, apģērbu, kādā valodā runāja, vai persona bijusi viena. Ja gadījumā persona jūs apzaga, jācenšas ievērot, kurā virzienā viņa devās. «Ir bijuši gadījumi, kad zādzības tiek izdarītas, braucot ar velosipēdu, tāpēc būtu jāuzmanās, runājot pa telefonu uz ielas, kā arī turot rokā somiņu,» piebilst I.Sietniece.
Ļoti svarīgi atcerēties, ja gadījumā nozagta rokassomiņa, vai starp dokumentiem ir bijusi norēķinu karte – tad nekavējoties jāziņo attiecīgajai kredītiestādei, nekad nevajag līdzi nēsāt paroli, labāk to iemācīties no galvas. Neatstājiet kredītkarti vai citus dokumentus un naudu ģērbtuvēs, automašīnās, galda atvilktnēs, brīvi pieejamās vietās. Vīriešiem nevajadzētu turēt maku aizmugurējā kabatā, īpaši, ja brauc sabiedriskajā transportā vai ja ir veikalā, tur, kur apgrozās daudz cilvēku. Sabiedriskā transportā nauda jāsagatavo laicīgi, lai citi neredz Jūsu maka saturu.
«Ja runājam par laupīšanām, tad šajos gadījumos persona tiek aplaupīta, pielietojot vardarbību, bieži vien noziedzīgā persona par savu upuri izvēlas personas, kuras ir alkohola reibumā, ievirzot ar tām sarunas bāros vai parunājot uz ielas, tās tiek aplaupītas. Diemžēl prakse liecina, ka uzreiz cietušais par to neziņo, bet ziņo novēloti,» tā policijas pārstāve.
Bērnu vecākiem būtu jāpārrunā ar saviem bērniem, ka, iestājoties tumsai vai arī gaišā laikā, nebūtu vēlams lieki runāt pa telefonu, jo pastāv risks, ka mobilo telefonu var nozagt vai nolaupīt, tāpat neiet mājās no skolas pa ielu, kur apgrozās maz cilvēku. Neielaisties sarunās ar mazpazīstamām personām, nestāstīt, cik ir maciņā naudas. Vecākiem saviem bērniem vajadzētu paskaidrot, ka mobilais telefons nav greznumlieta, bet gan sazināšanās līdzeklis un tāpēc to nevajadzētu demonstrēt apkārtējiem.
Papildus vēl jāatceras, ka bīstami «stopēt» automašīnas, jo nav garantijas, ka būsiet drošībā, to var darīt tikai tad, ja brauciet kopā ar draugiem un neesat viens. Ļoti svarīgi piezvanīt savam tuviniekam un painformēt, no kurienes izbrauciet, cikos, ar kādu automašīnu.
Policija vienmēr lūdz atsaukties aculieciniekus gadījumā, ja ko redzējuši, un ziņot par aizdomīgām personām. Lūgums zvanīt pa tālruņiem 02,112 vai vērsties tuvākajā policijas iecirknī.