Novembra domes sēdē pieņemti grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos par pašvaldības palīdzību dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā. Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne norāda, ka tādējādi paplašināts personu loks, kam ir tiesības pretendēt uz pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā.
Sintija Čepanone
R.Vectirāne skaidro, ka grozījumi veikti, gan reaģējot uz izmaiņām valsts likumdošanā, gan arī pēc pašvaldības iniciatīvas, izvērtējot iepriekšējos gados saņemtos iesniegumus no privātpersonām un tajos minētās situācijas, kas saistītas ar nepieciešamību saņemt pašvaldības palīdzību dzīvesvietas nodrošināšanā.
Lai izpildītu likumā «Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā» noteiktās prasības, izmaiņas ieviestas pašvaldības dzīvokļa izīrēšanas kārtībā bāreņiem un no ieslodzījuma vietas atbrīvotām personām. «Iepriekš bija noteikts, ka uz pašvaldības dzīvokli var pieteikties bāreņi, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, sešu mēnešu laikā pēc pilngadības sasniegšanas, savukārt šobrīd vecuma slieksnis paaugstināts līdz 24 gadiem, turklāt bārenis var izvēlēties – dzīvot pašvaldības piešķirtajā dzīvoklī vai īrēt mājokli no citas personas, šajā gadījumā saņemot pašvaldības pabalstu komunālo pakalpojumu segšanai,» stāsta R.Vectirāne, norādot, ka šī pabalsta piešķiršanas kārtību un apjomu plānots apstiprināt nākamā mēneša domes sēdē.
Tāpat līdz ar grozījumiem likumā atvieglota kārtība, kādā uz pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā var pretendēt no ieslodzījuma vietas atbrīvotā persona. Proti, iepriekš, lai bijušais ieslodzītais varētu pretendēt uz pašvaldības dzīvokli, viņam bija jāiesniedz izziņa par trūcīgas personas statusu. «Savukārt tas nemotivēja no ieslodzījuma vietas atbrīvotās personas iesaistīties darba tirgū, jo pašvaldības palīdzības saņemšanas viens no nosacījumiem šādā gadījumā bija trūcīgas personas statuss. Pieņemtie grozījumi paredz, ka turpmāk šāda izziņa vairs nebūs nepieciešama – iespējams, tas šādas personas motivēs uzņemties lielāku atbildību par savu dzīvi,» pamato domes priekšsēdētāja vietniece.
Savukārt atsevišķi grozījumi saistošajos noteikumos Nr.11-21 «Jelgavas pilsētas pašvaldības palīdzības dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā sniegšanas kārtība» veikti pēc pašvaldības iniciatīvas, izvērtējot saņemtajos iedzīvotāju iesniegumos norādītās situācijas, paredzot palielināt to personu loku, kas var pretendēt uz šādu pašvaldības atbalstu, īpaši akcentējot ģimenes ar bērniem. Viena no izmaiņām vērsta uz ģimenēm, kuras paņēmušas hipotekāro kredītu vienīgā mājokļa iegādei, taču ekonomiskās situācijas dēļ nevar izpildīt saistības, līdz ar to mājoklis tiek atsavināts. «Agrāk uz pašvaldības palīdzību šādā gadījumā varēja pretendēt ģimene, kurā ir vismaz trīs nepilngadīgi bērni un aizņēmums nepārsniedz 28 457,44 eiro, savukārt turpmāk aizņēmuma summa drīkstēs būt līdz 40 000 eiro, turklāt uz pašvaldības dzīvokli varēs pretendēt ģimene, kurā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns,» skaidro R.Vectirāne.
Ģimenēm ar bērniem, kuras dzīvo no pašvaldības īrētā mājoklī, saistošie noteikumi paredz arī iespēju pretendēt uz plašāku dzīvokli vai ar augstāku labiekārtojuma līmeni. Proti, iepriekš saistošie noteikumi neparedzēja iespēju uzlabot dzīves apstākļus situācijās, kad ģimene dzīvo no pašvaldības īrētā mājoklī – īrēto dzīvokli varēja apmainīt tikai pret mazāku vai ar zemāku labiekārtojuma līmeni. Grozījumi saistošajos noteikumos paredz iespēju pretendēt uz esošā īrētā mājokļa apmaiņu uz dzīvokli ar lielāku platību vai augstāku labiekārtojuma līmeni ar nosacījumu, ka pašvaldības dzīvokli ģimene īrē ne mazāk kā gadu un pēdējā gada laikā nav bijis parāda par īri un komunālajiem pakalpojumiem, kā arī nav parādu par iepriekš īrētiem pašvaldības dzīvokļiem.
Būtiski, ka saskaņā ar grozījumiem atviegloti kritēriji personām, kas var pretendēt uz pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā: iepriekš, lai persona tiktu iekļauta dzīvokļu reģistrā, līdztekus citiem nosacījumiem piecus gadus bez pārtraukuma cilvēkam bija jābūt deklarētam Jelgavas pilsētā. Savukārt veiktie grozījumi paredz iespējamo deklarētās dzīvesvietas Jelgavā pārtraukumu līdz četriem mēnešiem. «Tādējādi arī tās personas, kurām kaut kādu iemeslu dēļ pēdējos piecus gadus uz laiku līdz četriem mēnešiem nebija deklarētās dzīvesvietas, varēs pretendēt uz pašvaldības palīdzību,» rezumē domes priekšsēdētāja vietniece.
Tiesa, turpmāk daudz stingrāk tiks izvērtēta pašvaldības dzīvokļa nepieciešamība – ja agrāk persona, kura trīs reizes bija atteikusies no pašvaldības piedāvātās dzīvojamās platības, dzīvokļu reģistrā tika pārreģistrēta ar pēdējo kārtas numuru, tad turpmāk, ja personai ir bijusi iespēja iepazīties ar ne mazāk kā trim dažādu dzīvošanai derīgu dzīvojamo telpu īres piedāvājumiem un izvēlēties, bet tā no šiem piedāvājumiem nepamatoti atteikusies vai arī nav sniegusi pašvaldībai atbildi uz saņemtajiem piedāvājumiem, no reģistra tiks izslēgta.
Jāpiebilst, ka saistošie noteikumi «Grozījumi Jelgavas pilsētas pašvaldības 2011. gada 28. jūlija saistošajos noteikumos Nr.11-21 «Jelgavas pilsētas pašvaldības palīdzības dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā sniegšanas kārtība»» spēkā stāsies mēneša laikā pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas saskaņojuma.