Latvijas Gāzes (LG) Jelgavas iecirkņa speciālisti ik mēnesi konstatē trīs četras situācijas, kas saistītas ar nepareizu dabasgāzes apkures katla ekspluatāciju privātmājās. Bez atbilstoša projekta un saskaņošanas pievienoti gāzes apkures katli, pašrocīgi veikti ierīces «uzlabojumi» un nobloķēta ierīces automātika ir biežākās situācijas, ko gadās konstatēt.
Sintija Čepanone
«Par apkures ierīces drošu ekspluatāciju atbild tās lietotājs, taču, apzinoties gāzes noplūdes sekas, nedrīkstam to visu palaist pašplūsmā. Tieši tādēļ vēl aizvien LG saviem klientiem bez maksas nodrošina gāzesvada hermētiskuma pārbaudi, kas atbilstoši normatīviem jāveic reizi piecos gados un izmaksas turklāt būtu jāsedz īpašniekam,» stāsta LG Jelgavas iecirkņa vadītājs Uldis Auniņš. Iespējams, tieši pateicoties šai uzraudzībai, Jelgavā izdevies izvairīties no dramatiskām sekām ar dabasgāzes apkuri saistītās situācijās.
Saskaņā ar aktuālajiem datiem šobrīd Jelgavā dabasgāzi apkurei izmanto 2937 mājsaimniecības. «Augsto izmaksu dēļ mēs nevaram nodrošināt, lai iespēja pieslēgt savu īpašumu dabasgāzei būtu jebkurā vietā pilsētā, taču, reaģējot uz klientu pieprasījumu, tiek izvērtēts potenciālo pieslēgumu skaits un nepieciešamās investīcijas un lemts par gazifikācijas projekta īstenošanu konkrētā ielā. Piemēram, kopš decembra iespēja izmantot dabasgāzi ir arī depo un Romas ielas rajonā,» stāsta U.Auniņš. Tāpat šobrīd uz lokālo apkuri pakāpeniski pāriet daudzdzīvokļu māja Lielajā ielā 12. U.Auniņš gan norāda, ka gāzes apkures ierīkošana privātmājā, kurā līdz šim izmantots cietais kurināmais, ir krietni vien vienkāršāka nekā pāreja no centralizētās apkures uz gāzi daudzdzīvokļu mājā. «Lai gan mūsu interesēs ir iegūt pēc iespējas vairāk klientu, jāatzīst, gāzes apkures ierīkošanai daudzdzīvokļu mājā ir jābūt ļoti rūpīgi pārdomātai. Iedzīvotāju vidū jābūt absolūtai vienprātībai par apkures veida maiņu – gan tādēļ, ka tam nepieciešamas būtiskas investīcijas, ko ne visi mājas iedzīvotāji var atļauties, gan tādēļ, ka, ierīkojot gāzes katlu katrā dzīvokļa īpašumā, tiek izjaukta visa centralizētās apkures sistēma, un rezultātā problēmu var būt vairāk nekā ieguvumu,» skaidro viņš, atgādinot, ka vienreiz gadā ir jāizsauc dūmvadu tīrītājs, kas iztīrīs dūmvadu un pārliecināsies par tā tehnisko stāvokli.
Gāzes apkures ierīkošanas vidējās izmaksas, ieskaitot pašu apkures katlu un dokumentācijas sakārtošanu, pavisam aptuveni rēķinot, ir ap 2000 – 3000 eiro iekšvadiem.
Taču U.Auniņš uzsver: ja ievēro visus drošības noteikumus, pareizi ekspluatēta gāzes apkure ir viena no drošākajām. «Teiksim, kurinot ar malku, ja skurstenī nav vilkmes, tvana gāze nāk telpā, savukārt gāzes apkures gadījumā visu regulē automātika: ja nav vilkmes, katls automātiski atslēdzas, ja kādu iemeslu dēļ tiek pārtraukta gāzes padeve, samazinājies spiediens vai radusies noplūde, katls atslēdzas. Šāda automātika lielākoties ir visām gāzes apkures iekārtām, kas ražotas pēdējo 20 gadu laikā,» stāsta vadītājs, gan akcentējot, ka droša gāzes apkure nozīmē, ka mājā uzstādīts apkures katls, kas atbilst Latvijas likumdošanai, to uzstādījusi Būvkomersantu reģistrā reģistrēta sertificēta persona saskaņā ar LG akceptētu sertificēta projektētāja izstrādātu projektu. U.Auniņš norāda, ka visbiežāk cilvēki grēko tieši ar apkures katla uzstādīšanu vai nomaiņu, šo darbu veicot paši vai palūdzot izdarīt, teiksim, santehniķim. Tāpat viņi bieži vien «aizmirst» noslēgt līgumu ar sertificētu firmu par apkures katla apkopi, kas ir obligāts nosacījums mājsaimniecībām ar dabasgāzes apkuri.
Jāpiebilst, ka, lai pārliecinātos, ka LG Avārijas dienests kritiskās situācijās spēj sniegt profesionālu palīdzību, līdztekus ikdienas izsaukumiem ne retāk kā reizi mēnesī, iepriekš nebrīdinot, notiek mācību izsaukumi, savukārt vismaz divas reizes gadā – mācības sadarbībā ar visiem operatīvajiem dienestiem. U.Auniņš atgādina, ka, sajūtot gāzes smaku, jāzvana pa bezmaksas tālruni 114.
LG Jelgavas iecirkņa Avārijas dienesta izsaukumi
Gads
Kopā
Noplūde gāzes iekārtā
Sagāzēta telpa lietotāja vainas dēļ
Pārējie gadījumi
2013.
261
33
14
214
2014.
193
26
24
143
2015.
–
Mājsaimniecības, kurās dabasgāzi izmanto apkures vajadzībām
Privātmājas
Dzīvokļi
Kopējais skaits
Dati uz 01.01.2015.
2572
365
2937
Dati uz 01.01.2014.
2537
342
2879
Dati uz 01.01.2013.
2518
323
2841