Apmēram gads – tik ilgs laiks nepieciešams, lai saņemtu tiesas spriedumu par personas izlikšanu no dzīvokļa lielo parādu dēļ, un jau šīs nedēļas beigās tiks izpildīti divi spriedumi. Kaut arī šoreiz izlikšana no diviem dzīvokļiem pašvaldības dzīvojamā mājā Stacijas ielā 13 būs formāla, jo abi mitekļi jau vairākus gadus stāv tukši, to īrniekiem vienalga nāksies atlīdzināt visu parāda summu.
Sintija Čepanone
SIA «Jelgavas Nekustamā īpašuma pārvalde» valdes loceklis Juris Vidžis norāda, ka ar situācijām, kad jāvēršas tiesā pret pašvaldības dzīvokļu īrniekiem parādu dēļ, nākas saskarties diezgan bieži. Proti, pašvaldība nodrošina dzīvesvietu cilvēkam, kam tā likuma kārtībā pienākas, tiek noslēgts īres līgums, taču persona par saņemtajiem pakalpojumiem nenorēķinās, un nama apsaimniekotājs dzīvokļu īpašnieku vārdā spiests vērsties tiesā. Tiesa gan – šis process ir laikietilpīgs, taču, tā kā maza apmēra prasības tiek izskatītas trīs mēnešu laikā, tas tiek sadalīts divās daļās – vispirms vēršas ar prasību par parāda piedziņu, bet pēc tam, ja nepieciešams, par īres līguma laušanu.
«Jāatzīst, ka nereti tiesas spriedumu par izlikšanu no dzīvesvietas nākas īstenot dzīvokļos, kurus pašvaldība ir izīrējusi, bet praktiski tie stāv tukši, jo īrnieks kaut kādu apstākļu dēļ tur nedzīvo – viņš, piemēram, vai nu atradis citu dzīvesvietu, vai atrodas ieslodzījumā, taču nepieciešamās formalitātes, lai no pašvaldības palīdzības atteiktos, nav nokārtojis, līdz ar to viņam jāturpina pildīt visas saistības, tostarp segt ikmēneša maksājumus par komunālajiem pakalpojumiem un īri,» situāciju skaidro J.Vidžis.
Pašvaldības Īpašumu konversijas pārvaldē informē, ka pašlaik rindā uz pašvaldības dzīvokli gaida ap 120 cilvēku. Ja īrnieki, kuri pašvaldības izīrētajā platībā reāli nedzīvo, būtu uzrakstījuši iesniegumu par atteikšanos no tās, rinda uz pašvaldības dzīvokļiem būtu mazāka, arī pašām personām tādējādi būtu mazāk problēmu, jo nenāktos segt maksājumus par dzīvojamo platību, kurā viņi reāli nedzīvo. Tā, piemēram, kopš 2006. gada Stacijas ielā 13 vien ar tiesas spriedumu atbrīvoti 16 dzīvokļi, galvenokārt tukši, tostarp 2009. gadā – seši dzīvokļi vienā dienā.
Piektdien ar tiesas spriedumu tiks atbrīvoti divi dzīvokļi pašvaldības dzīvojamā mājā Stacijas ielā 13. Kā stāsta JNĪP Klientu apkalpošanas daļas vadītāja Anžela Mizūne, vienā gadījumā dzīvoklis izīrēts jau 2005. gada sākumā – īrniece tur praktiski nav uzturējusies, taču, tā kā no ierādītās dzīvojamās platības viņa nav arī oficiāli atteikusies, parāds sasniedz 2013 latus. «2008. gada jūnijā tiesā tika iesniegta prasība par parāda piedziņu, savukārt pērn maijā jau celta prasība par izlikšanu, un spriedums saņemts tikai šī gada februārī,» situāciju ieskicē A.Mizūne. Savukārt parāds par otru dzīvokli, kurš tiks atbrīvots, sasniedz 1443 latus, un šāda summa sakrāta kopš 2006. gada, kad noslēgts līgums par pašvaldības dzīvokļa īri. Arī šajā gadījumā persona šeit mitinājusies periodiski, nav reaģējusi uz vairākkārtējiem brīdinājumiem par parāda atmaksu, līdz beidzot dzīvoklis tiks atbrīvots ar tiesas spriedumu, bet parāds piedzīts caur tiesu izpildītāju.
Jāpiebilst, ka visās JNĪP apsaimniekotajās mājās septiņi procenti ir pašvaldības dzīvokļi, kuri tiek izīrēti personām, kam šāda palīdzība pienākas. Pagājušajā gadā nenokārtoto saistību dēļ ar vairāk nekā 200 pašvaldības dzīvokļu īrniekiem tika risināts jautājums par parāda nomaksu, un lielākā daļa no tiem risināti tiesas ceļā, kā rezultātā bija jāsedz nenomaksātās parādsaistības un jāatbrīvo dzīvojamās telpas, informē JNĪP.
Foto: Ivars Veiliņš