Šodien Pasta salā aizritēja jau sestie Metāla svētki «Metāla pēdas», kas caur izglītojošām un izklaidējošām aktivitātēm atklāja, cik daudzveidīgs var būt metāla pielietojums un cik nozīmīgs šis materiāls ir mūsu ikdienā. «Lai varētu «pakļaut» metālu, ir nepieciešamas zināšanas,» uzrunājot klātesošos, sacīja Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra (ZRKAC) vadītāja Sarmīte Vīksna. Svētku apmeklētāji varēja ne vien iepazīt metālapstrādes amatnieku un uzņēmēju veikumu un piedāvājumu, bet arī izzināt izglītības iespējas metālapstrādes nozarē.
Jau no paša rīta Pasta salā notika liela rosība – metālam pa pēdām devās gan lieli, gan mazi, iepazīstot daudzveidīgās svētku aktivitātes. Svētku dalībniekiem bija iespēja izmēģināt stepa dejas soļus studijas «Soul Tap» pasniedzēju vadībā. Kā atzīst pašas dejotājas, šajā dejā svarīgākā ir ritma un līdzsvara izjūta, un muzikāliem cilvēkiem steps noteikti padodas vieglāk. Estere, kura kopā ar mammu un māsu iemēģināja stepa kurpes, atzīst, ka agrāk nemaz nezināja par šādu deju. «Daži soļi bija grūti izpildāmi, taču kopumā man patika un es vēlētos kādreiz pamēģināt vēlreiz,» stāsta Estere. Ekstrēmo sporta veidu cienītāji Pasta salas amfiteātrī varēja skatīt skeitborda un velotriāla paraugdemonstrējumus, kā arī asistēt braucējiem dažādu triku izpildē. Velotriālisti Ansis un Arvis Dermaki no triāla kluba «Karters» ar šo sporta veidu nodarbojas jau desmit gadus un atklāj, ka, izpildot bīstamus trikus, vairāk satraucas nevis par savām spējām, bet par riteņa tehnisko stāvokli, jo gadījies, ka plīst ķēde, vai rodas kāds cits bojājums, kas var traumēt braucēju vai trika asistentu. Šodien jaunieši savu meistarību rādīja gan lēkājot pa dažādām konstrukcijām, gan arī lecot pāri gulošiem cilvēkiem. Savu precizitāti svētku dalībnieki varēja noteikt, spēlējot disku golfu un mēģinot raidīt disku vēlamā mērķa virzienā, savukārt to, cik daudz elektrības mēs patērējam ikdienā, varēja uzzināt «Elektrum» stendā, kur minoties ar riteni, varēja noteikt, cik daudz enerģijas ir nepieciešams dažādu elektrisko ierīču darbībai. «Lai saražotu enerģiju, kas nepieciešama, lai uzvārītu ūdeni vienai kafijas krūzei, ar riteni būtu vidēji jāminas 20 minūtes,» atklāj «Elektrum» pārstāvis Andris Spīdāns.
Nozares profesionāļi varēja pierādīt savu meistarību MAG metināšanas konkursā, kurā šogad piedalījās aptuveni 30 metinātāji. «Uzdevums nav grūts, bet āķīgs – konkursa dalībniekiem jāizprot rasējums un apzīmējumi, kā arī jāizdomā metināšanas secība,» tā ZRKAC Metālapstrādes mācību parka vadītājs Māris Ernstsons. Par labāko metinātāju šogad tika atzīts jelgavnieks Jevgēnijs Makaļskis, kurš metināšanas konkursā piedalījās jau trešo gadu, godalgotas vietas gūstot arī iepriekš. «Šogad uzdevums nebija viegls, taču man prieks, ka tiku ar to galā,» vērtē J.Makaļskis, kurš metinātāja profesijā strādā trīs gadus. Papildu konkursam, profesionāļi savas zināšanas varēja pilnveidot arī, apmeklējot «ESAB» demobusu, kurā iespējams iepazīt jaunākās tendences metināšanas tehnoloģiju jomā. Savukārt mazākie svētku apmeklētāji tika aicināti interesantā veidā izprast fizikas likumsakarības, iesaistoties izzinošos eksperimentos «Fizmix» teltī. Bet visi tie, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar metālapstrādes nozari vai interesējas par tālākizglītības iespējām Zemgales reģionā, varēja iepazīt mācību iestāžu piedāvājumu un piedalīties to sarūpētajās aktivitātēs.
Svētku viesus ar tautā iemīlētām un jaunām dziesmām priecēja grupa «Z-Scars», un pasākumu noslēdza gongu skaņas, iezīmējot metāla māksliniecisko vērtību.
Foto: Austris Auziņš