Šodien Jelgavas pašvaldības policija atzīmē 20. dibināšanas gadadienu. Tiesa, svinīgais pasākums notiks rīt Kultūras namā, kad plānots uzņemt viesus un sveikt gan esošos gan bijušos iestādes darbiniekus. Lai vairāk iepazītu iestādes darbu, portāls www.jelgavasvestnesis.lv uzrunāja ilggadējo Pašvaldības policijas priekšnieku Fēliksu Jasenu un pašreizējo vadītāju Viktoru Vanagu, kā arī darbinieku ar desmit gadu darba stāžu – Māri Velvi.
Ilze Knusle-Jankevica
Pašvaldības policijas jubilejas pasākums notiks rīt pulksten 13 Kultūras namā. Kā informē iestādes juriste – sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Reksce, plānots ne vien uzņemt viesus, bet sveikt arī bijušos un esošos darbiniekus. Ar V.Vanaga pavēli tiks piešķirti vairāki apbalvojumi – krūšu nozīmes «Par piecu gadu izdienu», «Par desmit gadu izdienu», «Par piecpadsmit gadu izdienu», «Ķīla likumībai – mans gods», Pateicības raksti, Jelgavas pilsētas pašvaldības policijas dibināšanas 20. gadadienas jubilejas nozīmes.
Jelgava – Pašvaldības policijas šūpulis
Fēlikss Jasens, Pašvaldības policijas priekšnieks no 1991. septembra līdz 2007. gada novembrim: «Laikā, kad radās dažādas nacionālās kustības, Latvijā izveidojās arī pirmās kārtības sargu vienības. Tās bija kā pretreakcija pastāvošajai padomju iekārtai, jo tā laika milicija galvenokārt tika komplektēta no gruzīniem, tadžikiem, baltkrieviem, krieviem. Vienā brīdī izveidojās situācija, kad cittautieši atteicās strādāt iedzīvotāju interesēs, tāpēc radās nepieciešamība izveidot jaunu struktūru. Pirmā pilsēta, kurā tika izveidota Municipālā policija, bija Jūrmala, bet tajā pašā 1990. gadā arī Jelgavā tika dibināts Kārtības sargu vienības štābs, kurā biju priekšnieka Edija Putnieka vietnieks. Šāds nosaukums bija nepieciešams tāpēc, ka likumdošana neparedzēja tādas struktūras kā policija eksistenci, bet darbs pie likuma «Par policiju» tikai nupat kā bija sācies. Mēs ar Augstākās padomes deputātu Imantu Geidānu pat piedalījāmies diskusijā, lai pārliecinātu deputātus, ka Pašvaldības policija ir vajadzīga. Tas nostrādāja, un topošajā likumā tika iekļauts 19. pants, kas nosaka Pašvaldības policijas pienākumus un tiesības. 1991. gada septembrī izveidojās zemessardze, uz turieni pārgāja toreizējais Pašvaldības policijas priekšnieks, un iestādes vadību pārņēmu es.
Tika izveidota iecirkņu sistēma: pilsēta tika sadalīta trīs iecirkņos, un inspektori strādāja tikai darba dienās no pulksten 8 līdz 17. Vēlāk pēc iedzīvotāju lūguma darbs tika nodrošināts arī nakts stundās – tika izveidota dežūrgrupa, iecirkņi pārveidoti par patruļām, bet vēlāk, reaģējot uz notiekošo, izveidojās arī citas struktūrvienības: Bērnu un jaunatnes lietu nodaļa, ko vadīja Oksana Ignatova, Apsardzes nodaļa, ko vadīja Uldis Beikmanis, Autotransporta uzraudzības nodaļa, kuru vēl joprojām vada Inga Stepāne, Ūdenspolicija un citas. Tas apliecina, ka Pašvaldības policija spēj mainīties un pielāgoties situācijai ātri un efektīvi. Turklāt daudzas lietas iespējams regulēt, pieņemot pašvaldības saistošos noteikumus.
Policijas risināmās problēmas lielā mērā nosaka laiks, kādā dzīvojam. Daudzas «izmirst» pašas no sevis, bet ar citām esam tikuši galā. Piemēram, uzsākot aktīvu kampaņu, izskausta automašīnu novietošana invalīdu stāvvietās. Tomēr šo gadu laikā nav izdevies tikt galā ar alkohola lietošanu sabiedriskās vietās, kas jo populāra ir tieši jauniešu vidū. To nav viegli izskaust, bet ar sabiedrības atbalstu tas ir izdarāms. Tiesa gan – sabiedrība ir kūtra un neiesaistās. Vai bieži nācies dzirdēt, ka veikalā pie kases pircēji pārdevējam atgādinātu, ka jaunietim jāuzrāda personu apliecinošs dokuments?
Runājot par iedzīvotāju attieksmi pret policiju, uzskatu, ka ir trīs iedzīvotāju kategorijas. Pirmā, kam policija ir palīdzējusi – viņu attieksme ir pozitīva. Otrā, kurus policija ir nosodījusi un kuru attieksme ir negatīva. Trešā un lielākā daļa ir tādu, kam ir vienalga līdz brīdim, kad viņi pāriet pie pirmajiem vai otrajiem. Pašvaldības policijas un arī jebkuras citas iestādes vadītāja uzdevums ir panākt, lai tiem, kuriem ir vienalga, tomēr rodas pozitīvs iespaids. Vienlaikus uzskatu, ka arī policijas nebūšanas ir jāatklāj. Ja iedzīvotājiem ir informācija par policistu neatbilstošu uzvedību vai rīcību, ir jāinformē policijas vadība, jo neviens fakts nepaliek nepamanīts, turklāt vadības interesēs nav neko nedarīt – tā ir cieņa pret iestādi, kuru vada. Ir gadījumi, kad policists, uzvelkot formas tērpu, sāk uzvesties neadekvāti, bet tas nav pieļaujams. Policisti strādā iedzīvotāju labā, un forma viņiem ir tāpēc, lai viņus varētu atšķirt citu vidū un zinātu, ka viņi ir cilvēki, pie kuriem var vērsties pēc palīdzības jebkurā laikā.»
«Gods kalpot Jelgavai!»
Māris Velve, Patruļpolicijas nodaļas vadītājs, Jelgavas Pašvaldības policijā strādā no 2000. gada: «Kad sāku strādāt Pašvaldības policijā, man bija 18 gadi. Tolaik mans tēvs strādāja Valsts ieņēmumu dienestā, bet brālis dienēja armijā, tāpēc man bija interese par šīm lietām. Pēc vidusskolas gribēju strādāt kādā no policijas struktūrām un izvēlējos Jelgavas Pašvaldības policiju. Tad nu ierados Pašvaldības policijā un teicu: «Gribu te strādāt.»
Kā kārtībnieks nostrādāju kādus divus trīs gadus. Strādājām tikai darba dienās no pulksten 8 līdz 17 un pārvietojāmies kājām. Mana darba diena galvenokārt pagāja Pārlielupē. Vēlāk izveidoja Patruļdienestu, kurā divu cilvēku ekipāžas strādāja maiņās. Aptuveni pēc trim gadiem izveidoja Satiksmes uzraudzības nodaļu, kurā darbu sākām trīs cilvēki. Mēs kontrolējām apstāšanās un stāvēšanas aizliegumu ievērošanu. Vēlāk uz atvaļinājuma laiku aizvietoju arī vairāku nodaļu priekšniekus, līdz apmēram pirms diviem gadiem man piedāvāja kļūt par Patruļpolicijas nodaļas vadītāju.
Savu izvēli neesmu nožēlojis ne mirkli. Sāku no pašas apakšas – biju Iecirkņu inspektoru nodaļas kārtībnieks. Lielāko daļu laika esmu strādājis uz ielām un saskāries ar dažādām situācijām un dažādiem cilvēkiem. Darbs iemāca disciplīnu, jo esmu policists 24 stundas diennaktī un nevaru atļauties, piemēram, atrasties piedzēries sabiedriskā vietā, turklāt daudzi uz ielas mani atpazīst. Es tomēr radu priekšstatu ne tikai par sevi, bet arī par policiju kopumā.
Darbs ir interesants, jo Pašvaldības policija savā pilsētā nodarbojas ar visu – gan kontrolē saistošo noteikumu ievērošanu, gan palīdz nelaimes gadījumos un dabas stihijās. Pats esmu jelgavnieks, tāpēc negribētu strādāt citā pilsētā. Te man ir pazīstama vide un cilvēki, turklāt varu strādāt savas pilsētas labā. Man ir gods kalpot Jelgavai!»
Lai runā darba rezultāti
Viktors Vanags, Pašvaldības policijas priekšnieks no 2008. gada februāra: «Pašvaldības policija pilda ļoti dažādas funkcijas, no kurām nozīmīgākā ir sabiedriskās kārtības nodrošināšana. Vidēji diennaktī saņemam 20 – 30 izsaukumus, un tas ir ievērojams skaits, turklāt izsaukumu raksturs ir visdažādākais – no ikdienišķiem sīkumiem līdz cilvēku evakuācijai plūdu laikā. Visvairāk nākas risināt ģimenes un kaimiņu konfliktus, kas nereti rodas pēc alkohola lietošanas. Saņemam arī daudz izsaukumu par trokšņošanu, bet pēdējā laikā aug arī tādu izsaukumu skaits, ko izraisa cilvēku neadekvāta uzvedība un rīcība. Tomēr Pašvaldības policijas galvenais uzdevums ir un būs palīdzēt iedzīvotājiem.
Nākotnē plānojam pilnveidot Ūdenspolicijas nodaļas darbu. Kad būs pabeigta Lielupes aizsargdambja būvniecība un ierīkota atpūtas zona, aktivitāte uz ūdens neapšaubāmi palielināsies. Lai sasniegtu šo mērķi, nākamgad kopā ar Jelgavas reģionālo Pieaugušo izglītības centru plānojam īstenot policijas darbinieku apmācības programmu. Tajā viens no blokiem būs tieši darbs saskarsmē ar cilvēkiem un administratīvā lietvedība, bet kopumā tās būs vērstas uz to, lai policijas darbiniekos attīstītu spriestspēju, kas nepieciešama, izanalizējot saņemtos izsaukumus un izvēloties piemērotāko rīcības modeli. Pēdējos divos gados ir izveidotas jaunas štata vietas – Sūdzību un iesniegumu izskatīšanas grupa, kura izskata iedzīvotāju sūdzības un palīdz atrisināt viņu savstarpējās nesaskaņas, kā arī iekšējās drošības galvenais inspektors. Šis cilvēks izvērtē policijas darbinieku rīcību, īpaši pie personu aizturēšanas, piemēram, vai pareizi pielietots fiziskais spēks, speciālie līdzekļi un vai saskarsme ar personām bijusi adekvāta.
Visas šīs lietas veido arī iestādes prestižu. Mans priekšgājējs Fēlikss Jasenss daudz bija paveicis Pašvaldības policijas izveidē. Ar smagu darbu pakāpeniski tika iegūta iedzīvotāju uzticība, pierādot, ka Jelgavas iedzīvotājiem esam noderīgi. Atklātie noziegumi, administratīvo pārkāpumu fiksēšana un preventīvais darbs ar pārkāpējiem, darbs ar nepilngadīgajiem, sabiedrības informēšana – tie ir mūsu pamatuzdevumi, kas rada sabiedrības priekšstatu par policiju. Ja sabiedrība to novērtē, tas ir apliecinājums, ka darbs padarīts labi.»
Foto: Ivars Veiliņš un Krišjānis Grantiņš