Vairāk nekā 200 pensionāri no Jelgavas pilsētas un dažādiem Zemgales novadiem šodien tikās Jelgavas kultūras namā konferencē «Pensionāru sociālā aizsardzība ekonomiskās krīzes periodā», kurā Labklājības, Finanšu ministriju un Saeimas pārstāvji sniedza informāciju par aktuālām lietām, kas šobrīd notiek valstī un attiecas arī uz pensionāriem. Jāatzīst, ka daudz vairāk pensionārus, par ministriju pārstāvju stāstījumiem, kādi darbi šobrīd tiek darīti ministrijās, kādi likumprojekti skatīti, interesēja tīri praktiski jautājumi par to, ko valsts drīzumā atkal grasās viņiem atņemt, taču tā īsti uz to atbildi nerada.
Ritma Gaidamoviča
Konferencē piedalījās Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aina Verze, Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Saķis, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča, Finanšu ministrijas padomniece Baiba Brigmane, Jelgavas mērs Andris Rāviņš.
A.Saķis klātesošos iepazīstināja ar darbiem, kas šobrīd notiek Labklājības ministrijā un pensionārus mierināja, ka Labklājības ministrs Uldis Augulis kategoriski iebilst pret jebkādiem pensijas samazinājumiem. Un izteic, ka šobrīd nav pamata domāt par jebkādu pensijas samazinājumu.
A.Barča seniroriem stāstīja par likumprojektiem, kas šobrīd tiek skatīti viņas vadītajā komisijā. «Šobrīd mēs strādājam ar vairākiem likumprojektiem, kas noteikti aktuāli un interesēs arī jūs. Šodien tiks pabeigts darbs pie Pacientu tiesību likuma, kas paredz, ja pacienta ārstēšanā tiks pieļautas kļūdas, pacients varēs prasīt kompensāciju līdz desmit tūkstošiem latu, bet par morālu kaitējumu līdz pieciem tūkstošiem. Protams, tie būs lieli izdevumi ārstniecības iestādēm, kurām jāmaksā nodevas, lai vēlāk varētu izmaksāt šīs kompensācijas, taču te ieguvēji būs pacienti. Šobrīd tiek laboti arī grozījumi pensiju likumā. Viens no nosacījumiem, kas tiek izskatīts – lai tiktu ņemts vērā arī darba stāžs, ja darbs tiek veikts ārpus Latvijas. Tāpat pavisam drīz Satversmes tiesā izskatīs jautājumu par pensiju indeksēšanu 2009. gadā un likums «Valsts pensiju un pabalstu izmaksāšana līdz 2012. gadam». Tāpat varu pateikt, ka no 1. novembra pensionāriem ar invaliditāti un izdienas pensijas saņēmējiem, kuri strādā, netiks samazināta pensija un viņi atpakaļ varēs saņemt arī to naudiņu, kas tika ieturēta no jūlija, kad jaunas pensijas likums stājās spēkā,» tā A.Barča. Viņa arī atzina, ka sabiedrība šobrīd patiesi ir nervoza un aicināja pensionārus neticēt gluži visiem dzirdētajiem priekšlikumiem, kuri vēl nav pieņemti. «Nereti cilvēki vēlas, lai esam ļoti atklāti, taču arī mēs nevēlamies visu laiku sabiedrību satraukt par lietām, kas vēl nav pieņemtas. Stresa un negācijas tāpat ir daudz. Ministru kabinets vai ministrijas mums reizēm atsūta tādus brīnumdarbus, taču mēs par tiem nevēlamies satraukt sabiedrību,» tā A.Barča. Viņa arī klātesošos pensionārus aicināja konkrētus jautājumus uzdot, rakstot uz Saeimas Sociālo un darba komisiju.
Finanšu ministrijas pārstāve pensionāriem atklāja, ka Finanšu ministrs Einārs Repše iestājies par to, lai netiktu samazinātas algas pedagogiem un nekādā gadījumā neķertos klāt arī pensijām. Tāpat viņa skaidroja, kā šobrīd plānots iegūt papildu ieņēmumus valstī – ar nodokļiem aplikt spekulatīvos darījumus, iekasēt nodokļus no depozīta procentiem, tāpat ministrija neatmet domu par mājokļa nodokli. «Šobrīd gan šis jautājums ir apturēts, taču skatīsimies, vai mēs šo projektu nevaram atkārtoti virzīt,» tā B.Brigmane. Tāpat iecerēts iekasēt nodokļus par zemēm, kuras neapstrādā un citas lietas.
Jāpiebilst, ka daļa pensionāru ar referentu sniegumiem un stāstījumiem nebija mierā, tāpēc piecēlās un vienkārši izgāja no zāles. Satrauktos pensionārus vairāk interesēja nevis tas, kas notiek ministriju kabinetos un par ko katra ministrija iestājas, bet gan kāpēc viņu pensijas samazinātas, bet ierēdņiem algas rūk lēnāk. Jāteic gan, ka uz šiem jautājumiem viņi atbildes konferences laikā nesaņēma.
Noslēgumā Latvijas pensionāru federācijas priekšsēdētāja A.Verze klātesošos pensionārus aicināja rakstīt jautājumus uz federāciju, lai tos iestrādātu kopīgā ziņojumā valdībai. Kā arī veidot mantu apmaiņas un dāvināšanas centrus, lai varētu palīdzēt ar humāno palīdzību. Kā arī meklēt zemniekus, kas savu produkciju var piedāvāt par lētāku naudu vai arī atdot to vienkārši tāpat.
Konferences noslēgumā pieņemta rezolūcija ar dažādiem pensionāru ieteikumiem, kas lielākoties saistīti ar pensiju izmaksām, piemaksām un citiem ar pensiju saistītiem jautājumiem. Rezolūcija vēl tiks papildināta un vēlāk nosūtīta Valsts prezidentam, ministru prezidentam un Saeimas komisijām.
Pēc konferences visiem klātesošajiem bija iespēja individuāli tikties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Jelgavas nodaļas vadītāju Daci Olti un Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes Sociālās palīdzības nodaļas vadītāju Mārīti Liepiņu.
Foto: Ivars Veiliņš