«Kaut ko tādu līdz šim nebijām redzējušas, tāpēc ļoti patika. Nesaprotam, kā var iemācīt zirgiem dejot un vēl ritmā? Kā var tik ātri zirgs reaģēt uz mūziku, mainīt kustības? Vot, šādus talantus vajag rādīt cilvēkiem. Ticam, ka Jelgavā ir vēl daudz citu nodarbošanos, par kurām cilvēki nemaz nezina,» saka jelgavnieces Skaidrīte Cicāne un Ināra Grantiņa par šodien pils pļavā redzētajām zirgu iejādes sacensībām.
Ritma Gaidamoviča
Šis nebijušais pasākums pļavā pulcēja vairākus simtus līdzjutēju un citus interesantus, kuri ar prieku un sajūsmu noraudzījās zirgu un viņu saimnieku sagatavotajos priekšnesumos. Ne visi ir redzējuši kā zirgi mūzikas pavadījumā dejo. Kopējā atmosfēra lika manīt, ka cilvēkiem redzētais patiešām patīk un tas, iespējams, liek organizatoriem domāt par jaunas tradīcijas iedibināšanu Pilsētas svētkos.
Paraugdemonstrējumus ar zirgiem rādīja gan pašmāju Latvijas jātnieki, gan kaimiņi lietuvieši. Te zirgi kopā ar saviem saimniekiem izpildīja pasāžu – augsti ieturētus rikšus, paplašinātos lēkšus, kāju maiņu lēkšos, rikšus uz vietas, pārejas soļos un piruetes. Aizvadīta arī cīņa par Lielo balvu uz ko pretendēja divas jātnieces – lietuviete un pašmāju LLU zirgkopības mācību centra «Mušķi» pasniedzēja Kristīne Rozīte ar zirgu Brodoru. Tieši jelgavniece izcīnīja uzvaru šajā disciplīnā.
«Kolosāli. Dažbrīd man pat aizrāvās elpa, vai tik tie zirgi nenobīsies no mums un nesāks visu darīt pēc sava prāta, taču nē. Viņi ir gudri un šķiet pieraduši pie publikas. Ļoti patīk. Zinu, ka tajos «Mušķos» jau ik pa laikam kaut kas tāds notiek, taču nekad nevaram saņemties aizbraukt. Tagad, baudot Pilsētas svētku pasākumus, nolēmām, ka jāatnāk un jāapskatās. Tas ir tā vērts,» tā Ilona Šīna. Līdzīgās domās arī jelgavniece Mairita Holšteina. «Šādus pasākumus vajadzētu biežāk, jo īpaši jau bērnu dēļ. Mums bērnībā teju katram mājās bija zirgs, bet tagad jau mazai to tikai bildēs redz. Šī ir iespēja viņam zirgu redzēt dzīvajā,» tā Mairita. «Mums ļoti patika kā zirgi dejoja. Te ir jāiegulda milzīgs darbs un pacietība, lai kaut ko tādu varētu parādīt,» tā Inita Griba ar meitu Aneti.
Vilšanos šķiet nebija šodien jāpiedzīvo arī tiem jelgavniekiem, kuri Pilsētas svētkos pieraduši aplūkot un nofotografēties ar antīkiem braucamajiem. Šoreiz aiz kultūras nama bija sabraukuši 30 retro motocikli, tostarp savus braucamrīkus parādīja jelgavnieki. «Šī ir mana «Jawa 350» ar blakusvāģi. Nopirku to 1970. gadā, kad atnācu no armijas, lai dāmas ir ar ko vizināt. Ilgus gadus nobraukāju, tad kādus desmit šī nostāvēja šķūnītī, bet pērn pavasarī nolēmu: nē, jāvelk tas ekonomiskais transportlīdzeklis laukā no garāžas un jāsataisa. Tā lēnām sačubināju, nokrāsoju, uzlaboju un jau 17. jūnijā izgāju tehnisko apskati. Abi ar kundzīti 400 kilometrus pagājušā vasarā nobraukājām,» tā par savu 1960. gada izlaiduma braucamo stāsta jelgavnieks Jānis Ozoliņš, piebilstot, ka šis tiešām ir lētāks transportlīdzeklis nekā automašīna. Pieci no retro motocikliem izstādē pieder jelgavniekam, šī pasākuma idejas autoram Krišjānim Galiņam.
«Prieks par cilvēkiem, kuri šos vecos braucamos «dabū pie dziesmas». Pats jau ar jaunībā braucu ar dažiem no viņiem, taču tie jau izjaukti un sen aizmirsti. Tagad tāda nostaļģija pārņem,» tā pensionārs Haralds. «Man šķiet šī izstāde parāda, ka mazjaudīgie motocikli varētu atgriezties Latvijas apritē un mums visiem uz ielām būtu ērtāk. Es ar kā students uz tādiem mācījos braukt. Šī Jelgavas Pilsētas svētku novitāte ir izdevusies un cilvēkus ļoti interesē. Skatījos tur mazais «Rīga – 22», tā laika paaudze noteikti jūt platonisku mīlestību pret to,» tā Ēriks Reismanis, piebilstot, ka Rīgā šobrīd ļoti populāri rīkot dažādus retro tirdziņus, kur pārdod visādas vecas lietas, varbūt arī Jelgavā ko tādu vajadzētu. «Mēs te tagad domājam kā tūristus piesaistīt, re, viena lieta,» tā Ēriks.
Kamēr pļavā pretī pilij dejoja zirgi, pils pagalmā dziedāja un dejoja bērnu un jauniešu folkloras kopas koncertā-konkursā «Pulkā eimu, pulkā teku», cenšoties noskaidrot labākos folkloristus. Pulksten 17.30 paredzēts laureātu koncerts Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Ieeja – bez maksas.
Jāpiebilst, ka pulksten 18 svētku turpinājumā speciāli Pilsētas svētkiem veidots deju lieluzvedums «Mīlestības vēstules Jelgavai» Zemgales Olimpiskā centra stadionā, kur piedalās ap 1000 tautas deju dejotāji. Ieeja – Ls 1.
Bet šīs dienas aktivitātes noslēgs koncerts un ūdens strūklaku šovs Uzvaras parkā. Latviešu estrādes retro koncerta un zaļumballes kopā ar apvienību «Neaizmirstulītes» sākums pulksten 20. Bet pulksten 23 īpaša multimediāla strūklaku izrāde. Ieeja – Ls 2, skolēniem, studentiem un pensionāriem – Ls 1.
Foto un video: Ivars Veiliņš