Ar vērienīgiem demontāžas darbiem vienlaicīgi četros stāvos A korpusā Jelgavas pilsētas slimnīcā sākusies četru nodaļu rekonstrukcija. Būvnieki – uzņēmums «LC būve» – darbus sola pabeigt jau pusgada laikā, taču, kā norāda iestādes vadītājs Andris Ķipurs, saskaņā ar līgumu termiņš ir deviņi mēneši. «Rekonstrukcija tiek īstenota nodaļu tā sauktajos «guļamvagonos» jeb telpās, kurās guļ slimnieki, un pēc darbu beigām pacientiem tiks nodrošināta iespēja ārstēties mūsdienu prasībām atbilstošos apstākļos.
Sintija Čepanone
Viens no būtiskākajiem ieguvumiem – turpmāk katrā palātā būs gan tualete, gan duša, atsevišķas palātas būs pielāgotas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī visās istabiņās tiks samazināts gultu skaits – palātās, kur līdz šim vienlaicīgi ārstējās pieci pacienti, nu uzturēsies tikai trīs.
«Īstenojot tik vērienīgu rekonstrukciju, ar zināmām neērtībām jārēķinās kā mediķiem, tā arī pacientiem, tāpēc ļoti ceram uz slimnieku sapratni. Proti, lai katrā palātā būtu iespējams izbūvēt sanitāros mezglus un rekonstruēt citas komunikācijas, darbi visos četros nodaļu stāvos notiek vienlaicīgi, tādēļ šobrīd viens korpuss ir pilnīgi slēgts. Līdz ar to ārstniecības procesu esam spiesti nodrošināt praktiski uz pusi mazākā platībā – pacienti izvietoti citās nodaļās, turklāt atsevišķās situācijās diemžēl viņi spiesti gulēt arī gaiteņos novietotajās gultās. Mēs patiesi atvainojamies par šīm neērtībām,» saka SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca» valdes loceklis A.Ķipurs.
Slimnīca apgūst 1,5 miljonus latu Viņš stāsta, ka slimnīca ekspluatācijā nodota pirms četrdesmit trim gadiem – 1970. gadā –, un likumsakarīgi, ka šajā laikā telpas ir būtiski nolietojušās un īsti vairs neatbilst mūsdienu prasībām. Tiesa, šo gadu laikā ēkas uzturēšanā jau ieguldīti nozīmīgi līdzekļi. «Pirms gadiem horizontālais slimnīcas jumts pārbūvēts par divslīpņu, tāpat renovēta un nosiltināta ēkas fasāde, nomainīti visi logi un 2011. gadā rekonstruēta Neiroloģijas nodaļa,» jau paveiktos darbus ieskicē A.Ķipurs, norādot, ka ēkas nesošās konstrukcijas ir labā stāvoklī, taču telpas un inženierkomunikācijas ir nolietojušās, tādēļ pašlaik ārstniecības iestādes prioritāte ir iekštelpu remonts.
Īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansēto projektu «Stacionārās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca», renovējot slimnīcas nodaļas», tiek veikta slimnīcas A korpusa rekonstrukcija. Projekta pirmajā kārtā darbi vienlaicīgi notiek četrās nodaļās: Dzemdību un ginekoloģijas, Traumatoloģijas, Terapijas un Ķirurģijas nodaļā.
«Kopumā darbi iecerēti divās kārtās, un par otrās kārtas īstenošanu tiks izsludināts jauns iepirkums, paredzot Bērnu nodaļas un Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļas rekonstrukciju,» stāsta iestādes vadītājs.
Pirmajā kārtā tiks apgūts apmēram pusotrs miljons latu – 1,2 miljoni latu ir ERAF līdzfinasējums, 83 tūkstoši – valsts līdzfinansējums, 217 tūkstoši latu ir Jelgavas pašvaldības ieguldījums, bet pārējais – slimnīcas līdzekļi. Būvdarbus saskaņā ar iepirkumu veic SIA «LC būve».
Labierīcības būs katrā palātā A.Ķipurs stāsta, ka pašlaik slimnīcas stacionārā ir 283 gultasvietas, taču pēc rekonstrukcijas to skaits nedaudz samazināsies – pirmām kārtām jau uz katrā palātā izbūvētā sanitārā mezgla rēķina. Taču to paredz arī valsts uzstādījums samazināt stacionārā ārstējošos pacientu skaitu.
«Pašlaik slimnīcas noslogojums ir apmēram 78 procenti, un tradicionāli noslogotākās ir Terapijas un Neiroloģijas nodaļas, kurās galvenokārt ārstējas gados vecāki cilvēki un hroniskie slimnieki. Taču, ņemot vērā tendenci valstī samazināt to pacientu skaitu, kas ārstējas stacionārā, ieteicamais noslogojums ir 85 procenti, un šo rādītāju sasniegsim pēc nodaļu telpu rekonstrukcijas,» skaidro iestādes vadītājs.
Proti, ja līdz šim vienā palātā bija līdz piecām gultām, tad pēc rekonstrukcijas lielākās palātas būs paredzētas trim pacientiem, tas ir, tajās būs trīs gultasvietas. A.Ķipurs norāda, ka izstrādātais tehniskais projekts paredz racionālu telpu izmantošanu, katrā palātā ļaujot ierīkot sanitāro mezglu – tualeti un dušu. «Līdz šim šādu iespēju nebija iespējams nodrošināt, un slimnīcā gulošajiem nācās izmantot kopējās labierīcības. Komunikāciju izvietojums atsevišķu sanitāro mezglu liedza izbūvēt pat tā saucamajās luksus palātās Dzemdību nodaļā. Nu situācija mainīsies, būtiski uzlabojot slimnieku ērtības,» tā viņš, akcentējot, ka atsevišķas palātas katrā nodaļā būs pielāgotas arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Darbu gaitā tiks nomainītas arī visas komunikācijas, tostarp elektroinstalācija, ūdensvads, kanalizācija, ventilācijas sistēma. Tāpat visās nodaļās tiks ierīkots datortīkls.
Jāpiebilst, ka mūsdienīgus darba apstākļus ar atbilstošu aprīkojumu līdz ar nodaļu rekonstrukciju iegūs arī mediķi, jo visās palātās būs arī mūsdienīgs medicīniskais aprīkojums.
Slimnīcas A korpusa rekonstrukcija
Rekonstruējamās nodaļas: Dzemdību un ginekoloģijas nodaļa, Traumatoloģijas nodaļa, Terapijas nodaļa un Ķirurģijas nodaļa
Kopējā platība – ap 2000 m2
Projekta izmaksas – 1 195 057,40 lati bez PVN, t.sk. ERAF līdzfinansējums 1,2 miljoni latu, valsts līdzfinansējums – 83 000 latu, pašvaldības līdzfinasējums – 217 000 latu
Iepriekšējos gados slimnīcas ēkai izbūvēts divslīpņu jumts, nosiltināta fasāde un nomainīti logi, kā arī rekonstruēta slimnīcas Neiroloģijas nodaļa. 3. janvārī sākta A korpusa, kurā izvietotas kopumā četras nodaļas, vienlaicīga rekonstrukcija. Tā kā šī projekta gaitā tiek rekonstruēts nodaļu tā sauktais «guļamvagons» jeb stacionāra palātas, būvdarbi notiek ēkas augšējos četros stāvos. Administrācijas telpās remontdarbi nav plānoti.
Līdz šim katrā nodaļā bija kopējais sanitārais mezgls, bet nu slimnieku ērtībām katrā palātā tiks izbūvēta atsevišķa tualete un duša. Tieši tas – jaunu komunikāciju izbūve visu četru augšējo stāvu līmenī – bija viens no būtiskākajiem iemesliem, kādēļ rekonstrukcija sākta vienlaicīgi visās nodaļās būvdarbu 1. kārtā. Darbi notiek vidēji 2000 kvadrātmetru platībā.
«Komunikācijas slimnīcā nav mainītas kopš padomju gadiem, līdz ar to arī stāvvads – čuguna un betona caurules – savu ir nokalpojis. Pēc rekonstrukcijas vecās nomainīs modernas plastmasas caurules,» stāsta SIA «LC būve» meistars Edgars.
Būvnieki lēš, ka, lai demontētu vecās palātu starpsienas un vecās komunikācijas, vēl būs nepieciešamas viena divas nedēļas – darbu apjoms ir iespaidīgs, un vienlaicīgi korpusā strādā ap 20 meistaru. Pēc būvgružu izvešanas sāksies iekšdarbi, tostarp telpu pārbūve atbilstoši izstrādātajam tehniskajam projektam. Visās četrās nodaļās – Dzemdību un ginekoloģijas, Traumatoloģijas, Terapijas un Ķirurģijas nodaļā – būs moderni aprīkotas palātas, un tajās būs ne vairāk kā trīs gultasvietas katrā.
Visos četros stāvos ieejas uz korpusu, kurā notiek rekonstrukcija, ir noslēgtas ar reģipša plāksnēm, tādējādi būvdarbu zona slimnīcā ir norobežota un neērtības nerada. Darbu laikā slimnieki izvietoti citās nodaļās.
SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca» valdes loceklis Andris Ķipurs atklāj, ka bija nepieciešams apmēram pusotrs gads, līdz vienā no trim slimnīcas korpusiem varētu sākties reāli būvdarbi. «Patiesībā darbs pie projekta izstrādes bija noslēdzies agrāk, bet būvdarbi aizkavējās iepirkumu procedūras dēļ,» stāsta A.Ķipurs.
Foto: Vineta Zelča