«Avīzē rakstījāt par pašvaldības nodevu, kas līdz marta beigām jāsamaksā suņu īpašniekiem. Pati esmu suņu saimniece un esmu gatava arī maksāt nodevu, taču ir kāds «bet»… Nevar prasīt tikai no suņu saimniekiem – ja nodeva tiek iekasēta, mums ir jāzina, kur un kā šie līdzekļi pēc tam tiek izlietoti. Jau iepriekš esmu zvanījusi uz iestādi «Pilsētsaimniecība», bet tur man neviens nav spējis atbildēt uz šo jautājumu. Tāpēc nu jau caur laikrakstu vēlos noskaidrot, kā šogad pilsētā paredzēts izlietot suņu īpašnieku maksāto nodevu? Vai ir paredzami kādi uzlabojumi?» jautā jelgavniece.
Pašvaldības iestādes «Pilsētsaimniecība» vadītājs Māris Mielavs skaidro, ka līdzekļi, kas iestādes budžetā nonāks no ikgadējās nodevas par suņa turēšanu, primāri tiks novirzīti attiecīgiem pilsētas infrastruktūras uzlabošanas darbiem, un šajā gadā ir iecere gan izveidot vēl vienu suņu pastaigu laukumu, gan izvietot jaunas urnas mājdzīvnieku ekskrementiem.
«Jau divus gadus labiekārtots iežogots laukums suņu pastaigām izveidots teritorijā pie Atmodas un Asteru ielu krustojuma, bet šī gada laikā līdzīgu laukumu plānots ierīkot arī Ganību ielā – iepretim veikalam «MNL». Jau drīzumā tiks uzsākti projektēšanas darbi, un vasarā iežogota un atbilstoši aprīkota vieta suņu aktivitātēm būs arī Satiksmes ielas mikrorajonā,» M.Mielavs atklāj, ka jaunā suņu pastaigu laukuma izveide plānota sadarbībā ar Zemgales Dzīvnieku aizsardzības biedrību.
Šajā gadā pilsētā tikts izvietotas arī papildu urnas suņu ekskrementiem, un «Pilsētsaimniecības» vadītājs informē, ka šogad varētu uzstādīt sešas specializētās tvertnes – Aspazijas ielā 20A, Zvejnieku ielā 12, Čakstes bulvārī 5 Driksas pusē, Pērnavas ielā 17, kā arī divas urnas būs Uzvaras parkā pie Lapskalna ielas.
Taču jāņem vērā, ka ievērojamus līdzekļus prasa arī esošās infrastruktūras uzturēšana, jo pilsētā izvietotās tvertnes suņu ekskrementiem tiek apzīmētas, demolētas, saliektas, un pašvaldībai līdz ar to ir jānodrošina ne tikai to regulāra iztukšošana, bet nepieciešamības gadījumā arī remonts vai pat nomaiņa. «Tāpat tiek uzturēts pilsētā jau izbūvētais suņu pastaigu laukums – teritorija regulāri tiek appļauta, tajā izlīdzinātas mājdzīvnieku izkašņātās bedres, atjaunoti un nepieciešamības gadījumā arī salaboti laukumā esošie elementi suņu aktivitātēm,» norāda M.Mielavs.
«Jelgavas Vēstnesis» jau rakstīja, ka saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem ikgadējā pašvaldības nodeva par suņa, kurš sasniedzis sešu mēnešu vecumu, turēšanu ir seši eiro gadā. Tā jāsamaksā līdz katra gada 31. martam. Ja suns iegādāts vai sasniedzis sešu mēnešu vecumu pēc 31. marta, nodeva jāsamaksā viena mēneša laikā proporcionāli atlikušo mēnešu skaitam, ieskaitot suņa reģistrācijas mēnesi.
Jāpiebilst, ka suņu turēšanas nodeva seši eiro noteikta kopš pagājušā gada vidus – iepriekš nodevas apmērs bija 4,27 eiro gadā un to maksāja vien retais suņa īpašnieks. Piemēram, 2014. gadā nodevu bija samaksājuši 65 cilvēki, 2015. gadā – 223 cilvēki, 2016. gadā – 313 cilvēki. Nodevu par suņa turēšanu par 2017. gadu līdz pagājušās nedēļas beigām bija samaksājuši 88 jelgavnieki. Šobrīd Jelgavā oficiāli reģistrēti 2479 suņi, liecina Lauksaimniecības datu centra informācija.
Foto: no JV arhīva