Šodien Jelgavā, Pašvaldības operatīvās informācijas centrā (POIC), notiek Valsts policijas reģionu vadītāju darba sanāksme, kuras galvenais mērķis, pēc Valsts policijas šefa Inta Ķuža teiktā, ir iepazīties ar Jelgavas kolēģu ikdienu, darba metodēm un sadarbību ar pašvaldību. Kā uzsvēra POIC vadītājs Gints Reinsons, jau šobrīd POIC sadarbojas ar operatīvajiem dienestiem un nodod informāciju, turklāt policijas darbā palīdz ieviestā videonovērošana pilsētā, bet sadarbības iespējas vēl var attīstīt un pilnveidot.
Ilze Knusle-Jankevica
«Rūpējoties par cilvēku labklājību, mūsu darbs ir cieši saistīts,» sveicot likumsargus Jelgavā, viņus uzrunāja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Mērs īsumā pastāstīja par aktualitātēm pilsētā, bet izvērstāk iepazīstināja ar pārrobežu projektiem, kuri īstenoti, lai uzlabotu drošību Jelgavā. Sadarbībā ar Jelgavas novadu, Ozolnieku novadu un Šauļiem Lietuvā, izstrādāts Civilās aizsardzības plāns un izveidots POIC, kas apstrādā operatīvo informāciju un ieņem koordinatora lomu gan ikdienā, gan ārkārtas situācijās. «Reizēm ir tā, ka noticis negadījums un operatīvajiem dienestiem nav laika apziņot visas tās personas, kam būtu par to jāzina, jo primārais ir novērst sekas. Tad šo apziņošanas un informēšanas funkciju pilda POIC,» papildina G.Reinsons.
Rīks, ko policisti vistiešāk var izmantot savā darbā, ir videonovērošana, kuras ierakstītie dati tiek glabāti 30 dienas un izsniegti uz Valsts policijas pieprasījuma darba vajadzībām. Šobrīd pilsētā ir 36 kameras, no kurām 17 uzstādītas krustojumos. Interaktīvā karte, kurā primāri tiek atspoguļoti darāmie darbi un iedzīvotāju ziņojumi un novērojumi, ļauj izsekot, kur notiek, piemēram, rakšanas darbi un kuras ielas būs slēgtas, kas ir būtiski, kad operatīvajiem jānokļūst galamērķī un katra sekunde ir svarīga. «Protams, vēl ir daudz ko pilnveidot. Mēs gribam panākt, lai kartē uzrādās vieta, no kuras cilvēks zvana un ziņo par nebūšanām – tas ir būtiski, ja autovadītājs pamana avāriju, ziņo par to, bet īsti nezina, kur pats atrodas,» ieceres ieskicē A.Rāviņš. Tāpat POIC ar inteliģentās luksoforu sistēmas palīdzību var izveidot «zaļo vilni», kas ļautu operatīvajam transportam ātrāk izbraukt cauri pilsētai. Tāpat nākotnē iecerēts iegādāties sensorus ūdens līmeņa noteikšanai upēs, inteliģentās videonovērošanas sistēmas ieviešana, kas reaģētu trauksmes gadījumā, kā arī jaunu videokameru uzstādīšana.
Jāpiebilst, ka POIC sadarbojas ne tikai ar Valsts policiju, bet arī ar citiem operatīvajiem dienestiem un visciešāk – ar Jelgavas Pašvaldības policiju. Piemēram, pērn pašvaldības policija no POIC saņēma 312 izsaukumus, no kuriem divi tika atsaukti.
Foto: Ivars Veiliņš
Pašvaldības policijā no POIC saņemtie izsaukumi 2011. gadā:
Iereibusi persona sabiedriskā vietā – 55
Alkohola lietošana sabiedriskā vietā – 86
Ceļu satiksmes negadījums – 72
Nepilnagadīgu personu pārkāpumi – 8
Kautiņi – 11
Kopā – 312 (no tiem 2 atsaukti)