Īstenojot Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja teritorijas labiekārtošanu, nelielas korekcijas veiktas, izvēloties Eliasa pieminekļa atrašanās vietu. Tas sliesies mazliet nostāk no sākotnēji iecerētās vietas.
Sintija Čepanone
«Ģederta Eliasa piemineklis pie muzeja tika uzlikts 1987. gadā. Galvenais priekšnoteikums, izvēloties tā atrašanās vietu tolaik, – lai tas būtu ēkas priekšā,» Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase atceras, kā tolaik Mākslinieku savienības pārstāvji kopā ar pieminekļa autoru Jāni Zariņu meklēja atbilstošāko pieminekļa atrašanās vietu.
Līdzīgs skats pavērās arī pagājušajā nedēļā – īstenojot projektu «Jelgavas muzeja ēkas fasāžu restaurācija un apkārtnes labiekārtošana», projekta līdzautore SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa» arhitekte Liesma Markova ierosināja atjaunot muzeja galvenās piebrauktuves veidolu, un tādējādi bija nepieciešams pārvietot arī abus pieminekļus – Ģederta Eliasa pieminekli un Lāčplēša pieminekļa fragmentu. Kaut arī sākotnēji bija plānots Eliasa pieminekli pārcelt uz vietu, kur iepriekš atradās Lāčplēša pieminekļa fragments, tas netiks darīts, jo tādējādi tas traucētu īstenot plānoto celiņu izbūvi. Līdz ar to projekta autori, Estētikas komisijas, Būvvaldes un muzeja speciālisti tikās, lai rastu citu vietu šim piemineklim.
Šim mērķim tika izveidots makets, analogs pieminekļa izmēriem, un, to pārvietojot no vienas vietas uz citu, meklēts optimālākais risinājums. «Atbilstošākā vieta piemineklim ir rasta – tas tiks novietots apmēram pusotru metru tālāk no agrākās Lāčplēša pieminekļa atrašanās vietas,» tā pilsētas galvenais arhitekts Uldis Seržāns, piebilstot, ka, pēc speciālistu domām, šajā vietā piemineklis arī proporcionāli labi iederas jeb «sēž». Pieminekli uz jauno vietu pārvietos, kad tiks izveidoti apkārtējie celiņi. «Pašlaik arhitekti gatavo pieminekļa labiekārtojuma risinājumu,» norāda U.Seržāns. Savukārt L.Markova papildina, ka, pārvietojot pieminekli, arī rasts kompromiss starp muzeju, kas arhitekta S.Jensena projektētajā ēkā atrodas salīdzinoši nesen, un vēsturisko «Academia Petrina».
Jāpiebilst, ka pašlaik vēl nav rasts optimālākais risinājums Lāčplēša pieminekļa fragmenta atrašanās vietai. Par to tuvākajā laikā lems pašvaldības Estētikas komisija.
Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja apkārtnes labiekārtošanas darbus veic SIA «Rimts», un, kā norāda pašvaldības preses sekretāre Egita Veinberga, tos paredzēts pabeigt līdz nākamā gada 30. aprīlim. Šajā laikā tiks demontēti vecie gājēju celiņi, uzklāts jauns segums, veikti apzaļumošanas darbi, izveidota automašīnu stāvvieta muzeja apmeklētājiem, kā arī veikta muzeja fasādes, ielu, parka un pagalma apgaismojuma tīklu ierīkošana. Muzeja apkārtnes labiekārtošanas projekta budžets ir 138 tūkstoši latu, no kuriem 15 procenti ir pašvaldības līdzfinansējums.
Jāpiebilst, ka muzeja apkārtnes labiekārtošanas dēļ tas apmeklētājiem līdz 22. septembrim būs slēgts.
Foto: JV