Jau vairāk nekā mēnesi intensīvs darbs rit pie Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja restaurācijas. Šobrīd būvnieki strādā pie 1. stāva iekštelpu remonta un dažas lietas izdarītas arī ēkas otrajā stāvā. Taču darba procesā atklājies, ka būvniekiem jādara būs vairāk nekā plānots, jo atsevišķas ēkas daļas ir bojātas pilnībā, kā tas nebija vēl pie tehniskā projekta izstrādes.
Ritma Gaidamoviča
Projekta vadītāja Iluta Černija stāsta, ka šonedēļ notikusi kārtējā sanāksme ar būvniekiem un izrunāts, kā tālāk strādās. «Iesākumā darbi gāja diezgan lēni, kamēr tika ņemti paraugi un apzināts, kādā stāvoklī ir atsevišķi muzeja ēkas elementi, taču nu viss norit pēc plāna,» stāsta projekta vadītāja. Viņa skaidro, ka jau sākotnējā apzināšanā konstatēts, ka vairākas ēkas daļas ir pilnībā bojātas un tās nevarēs atjaunot. Tas nozīmē, ka būs jāiegulda lielāki resursi. «Šobrīd celtnieki strādā ēkas pirmajā stāvā. Demontējuši sienas, grīdas, lai redzētu, kādi ir pamati, un sagatavojuši visu tā, lai varētu sākt iekštelpu protezēšanu – nostiprinātu sienas. Sākumā bija domāts, ka nomainīs visas koka detaļas, taču šobrīd nolemts, ka visas tās lietas, kas labi saglabājušās, tomēr tiks atjaunotas. Piemēram, kāpnes uz otro stāvu, iekštelpu durvis,» stāsta I.Černija. Tāpat projekts paredz, ka muzejā tiks ierīkota jauna apkures sistēma, arī tai jau rasti risinājumi. «Lielu laiku prasa protežēšanas darbi, līdz ko tie būs pabeigti, intensīvs darbs sāksies ēkas 2. stāvā – ekspozīciju telpās, kur dažās jau ir demontēta grīda. Paredzēts, ka te tiks veikta arī zondāža jeb skatīts, vai uz sienām ir saglabājušies vēsturiskie krāsojumi,» stāsta I.Černija. Tas jādara jo Alunāna muzejs ir kultūrvēsturiska ēka. Tāpat šobrīd veikta jumta seguma izpēte un tiek domāts par risinājumiem, ko darīs ar to. «Protams, vieglāk būtu nomainīt visu uzreiz un gatavs, taču mums ir liels prieks, ka būvnieki ieinteresēti labi saglabājušās lietas tomēr atjaunot, kā tas piederas vēsturiskiem objektiem,» tā vadītāja. Darbu pabeigšanas termiņš ir 29. oktobris.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka koka ēkas restaurācijas darbus veic SIA «RRB Celtniecība» un SIA «Būvalts R» konsorcijs «BRRB». Koka ēkas restaurācijas darbi tiks veikti par 81 756 latiem (bez PVN). Alunāna memoriālā muzeja ēkas restaurācija ir daļa no projekta «Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja pakalpojumu dažādošana un koka fasādes restaurācija», kura kopējais finansējums ir 365 575 eiro jeb 255 902 lati. 85 procenti no projektam atvēlētā finansējuma – 310 739 eiro jeb 217 517 lati – ir Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta līdzekļi, bet 15 procenti – 54 836 eiro jeb 38 385 lati – pašvaldības līdzfinansējums.
Projekta mērķis ir saglabāt vēsturisko koka ēku un uzlabot muzeja sniegto pakalpojumu kvalitāti, lai padarītu muzeju pievilcīgāku jelgavniekiem un pilsētas viesiem.
Foto: Ivars Veiliņš