«Pasākumā «Satiec savu meistaru» «Jundā» piedalos jau piekto gadu – esmu apguvusi amatu prasmes pie keramikas, stikla un ādas apstrādes meistariem. Tā man ir iespēja nomainīt vidi, satikt jaunus cilvēkus, veltot dienu tikai sev,» vērtē jelgavniece Jana. Šajā nedēļas nogalē vairāk nekā 150 Latvijas vietās nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākuma «Satiec savu meistaru» gaitā interesentiem ir iespēja tikties ar amatu meistariem, praksē apgūstot dažādu amatu prasmes. Jelgavas bērnu un jauniešu centrā «Junda» šodien varēja iemācīties darināt ādas somiņu un lupatu lelli.
«Lelle manā izpratnē ir domāta, lai ar to spēlētos, nevis turētu plauktā, tādēļ šodien mēs darinām lelles no dabīgiem materiāliem, kādas mātes agrāk taisīja bērniem, ieliekot tajās savu enerģiju. Manuprāt, lelle nav jāveido pēc kāda konkrēta parauga, bet tā jārada, vadoties pēc konkrētā brīža sajūtām, radot tādu lelli, kāda tajā brīdī šķiet īstā,» uzskata meistare Ieva Hofmane, kura šodien mācīja darināt lupatu lelles. Meistardarbnīcas dalībnieki leļļu darināšanai izmatoja lina audumu, griķu sēnalas un citus dabīgus materiālus.
«Šādās meistardarbnīcās man patīk tas, ka rezultāts vienmēr ir uz rokas – var parādīt citiem, kam esmu veltījusi dienu. Man ļoti patīk rokdarbi – pagājušogad «Jundā» apmeklēju ādas apstrādes darbnīcu, kurā mācījāmies darināt ādas kārbiņu, arī mājās es tamborēju, adu – tā man ir sava veida meditācija ar taustāmu rezultātu,» stāsta darbnīcas dalībniece Linda. Bet meistare I.Hofmane papildina, ka cilvēkus arvien vairāk interesē dažādu amatu prasmju apgūšana, un tas apliecina, ka amatu prasmes arī šodien ir nozīmīgas.
Bet pie Meistares Sarmītes Tauriņas varēja iemācīties darināt nelielu, pār plecu pārliekamu ādas somiņu. «Šodien mēs mēģinām ieskandināt Dziesmu un deju svētkus,» teic meistare, papildinot, ka nelielā ādas somiņa, ko darina darbnīcas dalībnieces, varētu būt lielisks papildinājums tautas tērpam. «Tāpat meitenes, kas apmeklē ādas plastikas darbnīcu, šādas somiņas darina mammām, jo darbā nepieciešama vieta, kur ērti ielikt mobilo telefonu. Somiņu šodien rotājam ar etnogrāfiskā raksta pinumu.» S.Tauriņa norāda, ka šis ir viņas 20. gads «Jundā», un kādreizējās dalībnieces uz pulciņu jau ved savus bērnus. «Daudzi pieaugušie izrādījuši interesi apmeklēt darbnīcu, un šis pasākumus ir lieliska iespēja,» tā S.Tauriņa, papildinot, ka šādas ādas somiņas darināšana ir pa spēkam ikvienam – nepieciešams vien darba prieks.
«Vēlējos savu dienu pavadīt citādāk. Ikdienā pārsvarā ir tikai mājas – darbs – mājas, bet šeit var satikt jaunus cilvēkus, iemācīties ko jaunu. Sākumā nodomāju, ka būs slinkums brīvdienā agri celties, bet esmu priecīga, ka atnācu. Ja pieaugušajiem būtu līdzīgs pulciņš, es noteikti to apmeklētu,» atklāj pasākuma «Satiec savu meistaru» dalībniece Indra. Viņa ādas somiņu darināja darba vajadzībām – lai būtu ērta vieta, kur ielikt telefonu.
Projekta «Satiec savu meistaru» mērķis ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī par meistariem, viņu zināšanām un prasmēm.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»