Šobrīd, līdz ar sausuma radīto ražas samazinājumu Krievijā, pasaules biržās strauji kāpj kviešu cenas un tiek prognozēts arī ievērojams miltu un maizes izstrādājumu sadārdzinājums. «Jelgavas dzirnavas» gan kviešus neiepērk, bet izrādās, ka arī rudzu cena, ko neietekmē biržas, strauji aug, un tas tikai apstiprina, ka palielināsies ne tikai baltmaizes, bet arī rupjmaizes cena.
Kristīne Langenfelde
«Jelgavas dzirnavu» valdes loceklis Roberts Vilcāns atzīst, ka galvenais iemesls, kāpēc vidēji par 35 – 40 latiem tonnā šogad pieaugusi rudzu cena, ir tirgus pieprasījums reģionā. «Jā, pasaulē varbūt arī neēd rupjmaizi, bet mūsu reģionā tā ir pieprasīta. Piemēram, šobrīd aktīvi rudzus Latvijā ir gatavi pirkt gan lietuvieši, gan igauņi, gan poļi, ir arī eksporta iespējas uz Krieviju. Lietuvā un Igaunijā tās bija lietavas, kas pasliktinājušas rudzu kvalitāti, bet Polijā plašie plūdi, kas daudzviet vispār iznīcināja ražu, savukārt Krievijā jau visiem zināmais sausums. Tāpēc pieprasījums šeit nosaka visu, un, ja šodien es varu teikt, ka rudzu cena tonnā vidēji ir 85 – 90 lati, tad pēc dienas vai divām tie jau var būt simts un vēl vairāk,» skaidro R.Vilcāns.
Šajā situācijā ieguvējs esot ražotājs jeb zemnieks, lai gan pagājušajā gadā zemnieki esot jutušies apdalīti, jo rudzu iepirkuma cena bija salīdzinoši zema. Ar to arī, iespējams, ir izskaidrojams tas, ka šogad ar rudziem valstī apsētas par 20 – 30 procentiem mazākas platības, taču tie, kuri tomēr riskēja un rudzus iesēja, šogad var būt apmierināti.
«Mēs kā pārstrādātājs esam tikai starpnieks un uz to lielāku peļņu negūstam, jo jau pats izejmateriāls – graudi – ir dārgs. Taču vislielākie zaudētāji būs patērētāji, kuriem noteikti jārēķinās, ka graudu miltu izstrādājumi kļūs ievērojami dārgāki – citādāk nemaz nevar būt, jo milti ir būtiska šo produktu sastāvdaļa,» spriež R.Vilcāns.
Tai pat laikā uzņēmumam šobrīd ir jāspēj pastāvēt ļoti spēcīgas konkurences apstākļos, jo nemitīgi jāseko līdzi cenām un jāspēj saviem piegādātājiem piedāvāt līdzvērtīgu. «Tiešām ir tā, ka zemnieks šobrīd var izvēlēties un pārdot tam, kas piedāvā labāko cenu. Mums gan vēl nav bijis gadījums, kad zemnieks, lai arī iepriekš noslēdzis ar mums līgumu par graudu piegādi, tagad izvēlētos citu uzpircēju, kurš maksā vairāk. Mēs tomēr cenšamies ar katru piegādātāju rast kompromisu un par cenu vienoties, bet jāatzīst, ka nav viegli konkurēt ar citiem uzpircējiem, kuru uzņēmumos ir vērienīgas ārvalstu investīcijas, lielāki apjomi. «Jelgavas dzirnavas» strādā ar vietējiem resursiem,» tā R.Vilcāns.
«Jelgavas dzirnavas» šosezon ir paredzējušas iepirkt ap 100 000 tonnu rudzu.