«Šobrīd tonna rudzu maksā 130 latus, un tas ir divreiz dārgāk nekā bija pagājušajā rudenī. Graudu uzpircēji šobrīd plāno graudus pārdot izsolē, un tas nozīmē, ka reālā iepirkuma cena graudiem varētu būt vēl augstāka. Līdz ar to prognozējams gan rudzu miltu, gan citu izstrādājumu cenu kāpums,» situāciju ieskicē «Jelgavas dzirnavu» direktors Roberts Vilcāns. Viņš šajā nozarē strādā vairāk nekā 20 gadus, bet līdz šim vēl to, ka rudzus pārdod izsolē, nav pieredzējis.
Ilze Knusle-Jankevica
«Šobrīd tonna rudzu maksā 130 latus, un tas ir divreiz dārgāk nekā bija pagājušajā rudenī. Graudu uzpircēji šobrīd plāno graudus pārdot izsolē, un tas nozīmē, ka reālā iepirkuma cena graudiem varētu būt vēl augstāka. Līdz ar to prognozējams gan rudzu miltu, gan citu izstrādājumu cenu kāpums,» situāciju ieskicē «Jelgavas dzirnavu» direktors Roberts Vilcāns. Viņš šajā nozarē strādā vairāk nekā 20 gadus, bet līdz šim vēl to, ka rudzus pārdod izsolē, nav pieredzējis. Rudzus iegādājušies galvenokārt uzpircēji, un nu gaida piemērotāko brīdi, kad tos laist tirgū. Iespējams, mākslīgi pat tiek radīts deficīts un graudu cenas strauji pieaug. «Jelgavas dzirnavu» direktors uzskata, ka tik krasas cenu svārstības ir tāpēc, ka Latvijas tirgus ir mazs un tajā momentā atspoguļojas gan Eiropas, gan pasaules norises. Tomēr šis cenu kāpums ir viens no straujākajiem pēdējos gados. «Atceros, ka pirms gadiem četriem bija līdzīga problēma. Tad rudzu cena par tonnu uzkāpa pat līdz 150 latiem,» tā R.Vilcāns.
Graudu cena ietekmē arī miltu cenu, kas, savukārt veido rupjmaizes, saldskābmaizes un citu rudzu miltu izstrādājumu cenas. «Jelgavas dzirnavu» direktors apstiprina, ka, iepērkot rudzus par augstāku cenu, kāps arī miltu cena, tomēr pagaidām neprognozē, cik liels šis kāpums varētu būt. Tāpat uzņēmums pagaidām nogaida un mēģina iztikt ar iepirkto, tomēr agrāk vai vēlāk rudzi būs jāiepērk. Uzņēmums ražo rudzu miltus, ko pārdod gan Latvijā, gan Lietuvā.
Augusta vidū rudzu cena bija ap 90 latiem par tonnu, un tas nozīmē, ka tā pieaugusi par 40 latiem – gandrīz uz pusi. Savukārt to, ka arī rudzu miltu cenas šoruden ir ievērojami kāpušas, apstiprina SIA «Lāči» ražošanas vadītājs Jānis Dāvids. «Salīdzinot rudzu miltu iepirkuma cenu jūnijā un oktobrī, jāsaka, ka tā ir pieaugusi par 39 procentiem jeb proporcionāli graudu iepirkuma cenai,» viņš norāda. Pagaidām «Lāčiem» ar krājumiem pietiks līdz janvārim, bet pēc tam atkal nāksies iepirkt miltus. Lai gan J.Dāvids nav dzirdējis par uzpircēju ieceri graudus pārdot izsolē, bet par to, ka notiek spekulācijas ar graudu cenām gan viņš ir informēts, tāpēc prognozē, ka rudzu cena tik un tā nemazināsies. Līdz ar to pieaugs arī maizes cena. «Esam parēķinājuši, ka maizes cenas vidēji Latvijā varētu pieaugt par 8 – 10 procentiem. Mūsu maizes cenas pieaugs par 3 – 4 procentiem, jo esam raduši iespējas, kā samazināt izmaksas citās pozīcijās,» skaidro «Lāču» ražošanas vadītājs.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka prognozēts tiek arī kviešu miltu un miltu izstrādājumu cenu kāpums. Kviešu cenu kāpums ir saistīts ar sausuma radīto ražas samazinājumu Krievijā.