«Patiesībā mēs zinām tik pat, cik jebkurš cilvēks, kas skatās ziņas – mūs kā darbiniekus neviens nav informējis par aģentūras likvidāciju un mūsu atlaišanu. Mums nav ne jausmas, kas notiks tālāk,» komentējot otrdien valdības pieņemto lēmumu par Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) likvidēšanu ar 1. septembri, saka SVA Zemgales reģionālās filiāles epidemioloģijas nodaļas vadītāja Elvīra Brūvere.
Kristīne Langenfelde
Otrdien pēc ilgiem strīdiem Ministru kabinets tomēr panāca vienošanos par SVA likvidēšanu no šā gada 1. septembra, tā taupot līdzekļus.
Likvidējot SVA, tās funkcijas tiks sadalītas starp Veselības ministriju, Veselības inspekciju, Latvijas Infektoloģijas centru, Katastrofu medicīnas centru un Veselības ekonomikas institūtu.
Reorganizējot SVA, plānotais štatu vietu skaita samazinājums no 1. septembra ir 235, kas būtiski samazinot nozares administratīvās izmaksas. Mūsu Zemgales reģionālajā filiālē patlaban strādā vairāk nekā 30 cilvēku, taču viņus neviens vēl nav informējis par aģentūras likvidāciju. «Jā, mums jau visu gadu tiek samazinātas štata vietas un atlaisti cilvēki, bet tā bija darba optimizācija, taču tā, ka kāds mums būtu pateicis – ar 1. septembri mēs vispār nepastāvēsim -, tā gan nav,» atzīst E.Brūvere.
Viņa varot tikai minēt, kā valsts grasās īstenot līdzšinējās aģentūras funkcijas un vai kāds no esošajiem darbiniekiem tomēr tiks paturēts. «Mēs tiešām nezinām, vai mūs visus atlaidīs vai tomēr kādam speciālistam darbs tiks piedāvāts citā ministrijas struktūrā, lai nākotnē tomēr nodrošinātu mūsu īstenotās funkcijas. Tāpat nav zināms, vai viss turpmāk tiks kūrēts no Rīgas, vai tomēr Jelgavā arī būs vismaz kāds speciālists, kas situāciju kontrolēs uz vietas,» neziņā ir E.Brūvere.
Kā uzsver E.Brūvere, likvidējot aģentūru, infekcijas slimības, kuru attīstības un uzliesmojumu gaitu kontrolē SVA, nekur nepazudīs. «Gripas epidēmija, dažādas saindēšanās, vakcinācijas jautājumi – tas viss kādam būs jādara. Tāpat dzeramā ūdens kvalitāte, kā arī peldūdens kvalitāte – tas taču arī kādam jākontrolē. Es nedomāju, ka ir iespējams šos darbus īstenot tikai no Rīgas – tik liela pilsēta kā Jelgava tomēr nevar palikt pilnīgi bez neviena speciālista šajos jautājumos,» uzskata E.Brūvere, piebilstot, ka visticamāk situācija kļūs skaidrāka jau šonedēļ, jo darbinieki tomēr par atlaišanu ir jāinformē mēnesi iepriekš.