«Vakar pārkrāmēju pie mājas esošo žagaru kaudzi un tur šo brīnumu atradu. Uzreiz gan bija skaidrs, ka čūska tā nav, lai arī krāsa visai līdzīga, jo čūskas bēg, bet šim ir ragi un tas lēni kustas. Bail nebija, ko nu lēnīgais dzīvnieks var izdarīt, taču izbrīns, ka kaut kas tāds manā pagalmā, gan,» tā šodien, rādot savu atradumu – lielo gliemezi, teic jelgavniece Dzintra.
Ritma Gaidamoviča
Savu atradumu Dzintras kundze, lai parādītu kaimiņiem un vēl kādam, jau vakar ievietojusi stikla burkā, pa kuru tad visu nakti tas arī dzīvojies. «Blakus teritorijā esam redzējuši lielos vīngliemežus, kuru tur ir ļoti daudz, bet šādu redzu pirmo reizi. Ar kaimiņu apspriedāmies, ka tas noteikti ir kaut kāds kailgliemezis, taču gribētos zināt, kāds un ko ar to tālāk darīt. Nesen pa televīziju rādīja un arī avīzēs rakstīja par ļaunajiem gliemežiem, kas sastapti Talsu pusē un kuri visu grauž. Bail, ka šis nav tas. Šodien mēģināju sazvanīt Zooloģisko dārzu, apjautāties, ko ar to darīt, taču neizdevās,» stāsta Dzintra. Jāpiebilst, ka atradums tik tiešām izbrīna vērts, jo ne katru dienu tādu gliemezi kādam mājas pagalmā izdodas sastapt – izstiepjoties garumā tas sasniedz pat aptuveni 20 centimetrus.
Portālam www.jelgavasvestnesis.lv izdevās sazināties ar Latvijas Malakologu biedrības priekšsēdētāju Mudīti Rudzīti, kura pēc gliemeža apraksta pieļāva, ka šis ir milzu kailgliemezis. «Šādu gliemezi pilsētās šur tur var sastapt, taču ļoti reti. Viņi par savu dzīvesvietu izvēlas dārzus, īpaši aktīvāki tie ir rasas un krēslas stundās, lai viņus neviens nepamanītu. Katrā gadījumā no milzu gliemeža nevajadzētu baidīties, ka tas varētu nodarīt kādu kaitējumu. Viņš ir miermīlīgs iemītnieks un neko ļaunu nevar nodarīt. Uz ziemas pusi mēdz līst pagrabos, lai tur pārlaistu ziemu, taču arī tur viņš neko neaiztiek. Iesaku saimniecei šo gliemezi palaist vaļā, lai tas mierīgi dzīvo tālāk,» teic M.Rudzīte.
Tieši tā arī Dzintras kundze nolēmusi rīkoties, tikai padomāšot, vai to darīs mājas tuvumā, vai tomēr panesīšot kaut kur tālāk.
Foto: Ivars Veiliņš