«Pirmo reizi kopš skolas laikiem mācīšos par velti! Esmu pārsteigta, ka mūsdienās kaut kas tāds iespējams, un šādu iespēju negribu palaist garām. Ar angļu valodu ikdienā nākas saskarties diezgan bieži, dažkārt darbā pat dokumentācija ir angļu valodā – gribas saprast, kas rakstīts,» savu izvēli iesaistīties angļu valodas apmācībās par tā saukto «mūžizglītības kuponu» pamato SIA «Transit degviela» grāmatvede Viktorija Voliņeca. Viņa kopā ar citu nozaru pārstāvjiem šonedēļ sākusi papildināt zināšanas angļu valodā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) īstenotā projekta gaitā, un pavisam drīz šo iespēju izmantošot arī daži viņas kolēģi un paziņas.
Sintija Čepanone
Jelgavas reģionālais Pieaugušo izglītības centrs (JRPIC) ir viena no tām izglītības iestādēm, kam piešķirtas tiesības īstenot profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmas strādājošajiem un pašnodarbinātām personām, kas NVA saņēmušas tā saukto «mūžizglītības kuponu». To uzrādot, persona var pieteikties mācībām kādā no 36 JRPIC piedāvātajām mācību programmām, kas tiek realizētas atbilstoši NVA īstenotā projekta septiņiem moduļiem.
««Mūžizglītības kuponus» pieņemam kopš oktobra, un pagājušajā nedēļā jau sākās arī pirmās nodarbības. Pakāpeniski tiek veidotas aizvien jaunas un jaunas grupas – šonedēļ mācības sākušas vēl piecas. Jāteic, ka strādājošo interese par iespēju papildināt savas zināšanas ir ļoti liela – pašlaik jau esam saņēmuši ap 200 kuponu no cilvēkiem, kas vēlas mācīties tieši pie mums, un ik dienu piesakās vidēji 10 – 20 jauni interesenti,» stāsta JRPIC Pieaugušo tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga. Kaut arī JRPIC mācību programmu klāsts šajā aktivitātē ir daudzveidīgs, viņa atklāj, ka lielāko interesi cilvēki, kuri saņēmuši «mūžizglītības kuponu», izrāda par svešvalodu apguvi. «Tieši šīs grupas tiek nokomplektētas visātrāk, bet tas, kad mācības varēs uzsākt citās programmās, atkarīgs no interesentu skaita. Taču, apzinoties nodarbināto vēlmi papildināt savas prasmes, cenšamies izglītošanās iespējas viņiem nodrošināt pēc iespējas ātrāk,» tā A.Vanaga.
Kā liecina JRPIC apkopotā informācija, visvairāk mācīties par «mūžizglītības kuponu» vēlas strādājošie ar augstāko izglītību (71 procents) un vidējo profesionālo izglītību (20 procenti), savukārt ar vidējo un pamata izglītību – attiecīgi astoņi un viens procents. Arī pārstāvētās darbības jomas ir ļoti daudzveidīgas, piemēram, līdz šim brīdim visvairāk pārstāvēti ir pedagogi (22 procenti), tiem seko uzņēmumu direktori un dažādu struktūrvienību vadītāji (15 procenti), policisti (13 procenti), dažādu nozaru speciālisti (8 procenti), grāmatveži (8 procenti) un strādnieki (11 procenti). Savukārt citu jomu pārstāvji, tostarp pašnodarbinātas personas, medicīnas darbinieki, pārdevēji, lietveži un frizieri, veido 1 – 5 procentus no kopējā izglītojamo skaita. «Mūsu piedāvātās programmas paredz iespējas papildināt savas profesionālās prasmes dažādu jomu un līmeņu speciālistiem. Piedāvājam arī specifiskas programmas, piemēram, ciparvadības mašīnu manuālo programmēšanu, datorzinātnes un atsevišķu datorprogrammu padziļinātu apguvi. Galvenais ir katra individuālā vēlme pilnveidoties,» tā A.Vanaga, akcentējot, ka iespēja mācīties par «mūžizglītības kuponu» tiks nodrošināta līdz 2013. gadam.
Jāpiebilst, ka Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekts «Mūžizglītības pasākumi nodarbinātām personām», ko īsteno NVA, paredz iespēju nodarbinātām un pašnodarbinātām personām papildināt un pilnveidot darbam nepieciešamās prasmes un zināšanas profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmās. Dalībai mūžizglītības pasākumos var pieteikties nodarbināta vai pašnodarbināta persona, kura ir vecumā no 25 gadiem; atrodas darba tiesiskajās attiecībās vai ir pašnodarbināta persona; pēdējo formālo vai neformālo izglītību ieguvusi pirms gada vai agrāk. «Reģistrēšanās «mūžizglītības kuponiem» sākās jau jūlijā, un pašlaik NVA Jelgavas filiālē kopumā reģistrējušies 585 strādājošie. 383 no viņiem saskaņā ar karjeras konsultanta atzinumu par nepieciešamību iesaistīties konkrētās izglītības programmas apguvē jau saņēmuši kuponu un daļa arī sākuši mācīties,» stāsta NVA Jelgavas filiāles pārstāve Anita Dolace. Viņa akcentē, ka arī reģistrēšanās «mūžizglītības kuponiem» NVA turpināsies līdz 2013. gadam. NVA sedz mācību maksu par profesionālās pilnveides izglītības programmas apguvi līdz 250 latiem, savukārt par neformālās izglītības programmas apguvi – līdz trīs latiem par stundu, bet kopā ne vairāk kā 250 latus. Ja izvēlētās izglītības programmas izmaksas pārsniedz noteikto atbalsta apmēru, izmaksu starpība personai jāsedz pašai. Sīkāku informāciju par šo aktivitāti iespējams iegūt NVA mājas lapā: www.nva.gov.lv. Savukārt par iespējām mācīties JRPIC informāciju iespējams iegūt centra mājas lapā www.jrpic.lv vai, atnākot uz JRPIC Svētes ielā 33, saņemt individuālu konsultāciju par mācību iespējām (tālrunis 63082101).
Foto: Ivars Veiliņš