Pēc medijos izskanējušās informācijas par materiālās atbildības līgumiem Jelgavas pašvaldības kapitālsabiedrībā «Jelgavas Autobusu parks» (JAP) šodien tika sasaukta domes ārkārtas sēde, kurā izskatīja jautājumu par JAP valdes locekļa Pētera Salkazanova atbilstību ieņemtajam amatam. Ņemot vērā, ka Valsts darba inspekcija vēl nebija sniegusi savu vērtējumu par situāciju JAP, opozīcijas deputāti, kuri paši ierosināja ārkārtas sēdes sasaukšanu, piedāvāja atlikt jautājuma izskatīšanu, tomēr, kā norādīja domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, likums paredz, ka ārkārtas sēdēs iesniegtie jautājumi ir jāizskata pēc būtības. Līdz ar to vairākums deputātu noraidīja iesniegto lēmumprojektu.
Jānis Kovaļevskis
Jautājums par kārtību, kādā tiek pieņemti darbā JAP autobusu šoferi, aktualizējās pēc TV 3 raidījuma «Nekā personīga» sižeta, kurā divi bijušie JAP darbinieki pārmeta JAP vadībai par praksi, kāda tiek īstenota uzņēmumā, proti, katram darbiniekam, stājoties darbā, kā pielikums darba līgumam jāparaksta arī konfidencialitātes deklarācija un materiālās atbildības līgums, uz kura pamata uzņēmuma kasē jāiemaksā arī drošības nauda 250 latu apmērā. Domes sēdē tika izskatīti šīs uzņēmumā pastāvošās kārtības tiesiskie aspekti, jo nedz sižetā, nedz arī kādos oficiālos paziņojumos līdz šim nebija norādīts, uz kādu normatīvo aktu pamata šāda prakse uzskatāma par pārkāpumu.
Pamatojoties uz izskanējušo informāciju, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs A.Rāviņš lūdza sagatavot JAP valdes loceklim P.Salkazanovam skaidrojumu par situāciju uzņēmumā. No tā izriet, ka šāda prakse uzņēmumā pastāv jau 18 gadus un līdz šim neviena kompetenta institūcija, tostarp tiesa, nav atzinusi uzņēmumā iedibinātās darba tiesiskās attiecības par pretlikumīgām.
P.Salkazanovs, atbildot uz deputātu jautājumiem, norādīja, ka materiālās atbildības līgums tiek slēgts saskaņā ar Civillikumu un nav pretrunā Darba likuma normām. «Tas ir tāpat, kā slēdzot automašīnas nomas vai dzīvokļa īres līgumu, kurā tiek paredzēta drošības nauda, jo autobusa šoferim tiek uzticētas uzņēmuma materiālās vērtības lielā apmērā, par kurām viņš uzņemas atbildību likumā noteiktajā kārtībā. Šī drošības nauda tiek izlietota darbinieka rīcības rezultātā nodarīto materiālo zaudējumu atlīdzināšanai, bet, pārtraucot darba attiecības, tiek atmaksāta,» stāsta P.Salkazanovs.
Jāpiebilst, ka sēdes laikā P.Salkazanovs norādīja arī uz to, ka raidījuma «Nekā personīga» sižetā nav norādījis, ka visu profesiju pārstāvji ir zagļi, bet gan runājis par sev zināmiem gadījumiem, kad cilvēks, strādājot elektriķa, santehniķa vai šofera amatā, piesavinās tiem uzticētās materiālās vērtības. Piemēram, kāds JAP bijušais šoferis ar tiesas lēmumu atzīts par vainīgu 2000 litru degvielas zādzībā.
Foto: Ivars Veiliņš