Šodien pilsētā sākusies pensionāru un politiski represēto personu pieteikšanās elektroniskajai Jelgavas pilsētas iedzīvotāja kartei, ar kuru pensionāri no 1. maija pilsētas autobusā 16 reizes varēs braukt ar piecdesmit procentu atlaidi. Jāteic, ka dienas pirmajā pusē iedzīvotāju aktivitāte nebija liela, taču pensionāri jauno iespēju novērtē atzinīgi – viņiem vien ir daudz jautājumu par nepieciešamo līdzfinansējumu atlaides saņemšanai.
Ritma Gaidamoviča
Pieteikties kartēm no šodienas līdz 18. aprīlim pensionāri un represētās personas var Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (Svētes ielā 33), Jelgavas kultūras namā (K.Barona ielā 6) un Zemgales Olimpiskajā centrā (Kronvalda ielā 24).
Rīta pusē Jelgavas pilsētas iedzīvotāja kartei pieteikušies ap 40 iedzīvotāju, ZRKAC pirmie pensionāri pieteikties elektroniskajai braukšanas kartei vēlējās jau pirms pulksten 8.
Portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie seniori ar iespēju saņemt atlaidi autobusa biļetei ir apmierināti un nekādas problēmas nesaredz arī tajā, ka jānokārto īpaša elektroniskā braukšanas karte. Daļa uzrunāto pensionāru atzīst, ka ikdienā pilsētas autobusu izmanto visai maz, taču šodien nākuši nokārtot karti, jo pieļauj, ka līdz ar jauno kārtību ar sabiedrisko transportu brauks biežāk. Taču, ja arī neizmantošot karti, par ļaunu nenākšot, ja tā viņam tomēr būs, jo nekad nevarot visu dzīvē paredzēt.
«Ja pašvaldība piedāvā šādu iespēju, tā ir jāizmanto! Tas tomēr ir veids, kā kaut nedaudz, bet pensionāram ietaupīt. Dzīvoju Ganību ielā un ik pa laikam braucu ar autobusu uz pilsētas poliklīniku pie ārstiem, baznīcu. Tiesa, mājās parēķināju, ka mēnesī iztērēšu mazāk braucienu nekā 16, kam dod atlaidi, taču tas jau nekas,» atzīst pensionāre Nelli Fiļipova. Viņa gan ir nobažījusies par kārtību, kā jāiemaksā pašas līdzfinansējums «SEB bankā». «Man ir veselības problēmas, līdz ar to grūtāk pārvietoties. Šķiet, lieka klapata būs tā iešana uz banku, gaidīšana rindā, lai iemaksātu tos četrus latus,» nosaka kundze, gan piebilstot – varbūt būs jālūdz palīdzība bērniem.
Nokārtot elektronisko braukšanas karti bija ieradušies arī dzīvesdraugi Aleksandra Burundukova un Augustins Tadeuš. «Izrēķinājām, ka divas reizes nedēļā turp un atpakaļ varam atļauties kaut kur aizbraukt ar piecdesmit procentu atlaidi. Tie ir četri braucieni nedēļā. Ziemā tas būtu pietiekami. Šobrīd sabiedrisko transportu izmantojam četras piecas reizes mēnesī, taču vasarā, kad dārza sezona, ar tiem 16 braucieniem būs par maz. Varbūt vasarā arī mums – tiem pensionāriem, kuri nav sasnieguši 75 gadu vecumu, – tāpat kā tiem, kuriem jau ir 75 gadi, varētu ļaut iegādāties mēnešbiļeti par desmit latiem,» nosaka Aleksandra un Augustins, taču arī šī atlaides esot laba un tā jāizmanto.
Diezgan daudz bija arī tādu pensionāru, kuri šobrīd ikdienā gandrīz nemaz neizmanto pilsētas sabiedrisko transportu, taču līdz ar jauno kārtību nolēmuši, ka karte tomēr jānokārto, jo pieļauj, ka ar autobusu tagad brauks biežāk.
«Ikdienā pamatā pārvietojos ar personīgo automašīnu, taču tā ģimenē ir viena un gadās reizes, kad vīram vairāk vajag. Tad es braucu ar autobusu. Tagad man arī mazdēls būs jāvadā uz treniņiem Zemgales Olimpiskajā centrā, un, iespējams, izdevīgāk mums būs braukt ar sabiedrisko transportu,» stāsta Marija Folkmane.
Karšu noformētāji atzīst, ka tieši līdzfinansējuma jautājums pensionāriem ir visneskaidrākais. «Viņiem ir daudz jautājumu par to, kas notiks ar viņu iemaksāto naudu, ja viņi neiztērēs noteiktos 16 braucienus. Vai šī pārpalikusī nauda nepazudīs, vai to varēs izmantot nākamajā mēnesī,» stāsta Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Mārīte Liepiņa, skaidrojot, ka šī nauda nekur nepazudīs un karšu īpašnieki to varēs izmantot nākamajā mēnesī, ja kārtējā mēnesī tā nebūs iztērēta.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja: lai nodrošinātu vienmērīgu pensijas vecuma un politiski represēto iedzīvotāju plūsmu un pēc iespējas samazinātu rindas, dokumentu formēšana notiks noteiktā kārtībā – alfabēta secībā pēc personas uzvārda pirmā burta:
no 18. līdz 22. martam – A, Ā, B, C, Č, D, E, Ē, F;
no 25. līdz 28. martam – G, Ģ, H, I, Ī, J, K, Ķ;
no 2. līdz 5. aprīlim – L, Ļ, M, N, Ņ, O, P;
no 8. līdz 12. aprīlim – R, S, Š;
no 15. līdz 18. aprīlim – T, U, Ū, V, Z, Ž.
Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā dokumentu noformēšana nenotiks 21. martā un 5. aprīlī.
Foto: Ivars Veiliņš