Par to, ka gripas epidemioloģiskais slieksnis, kas ir 100 saslimušo uz 100 000 iedzīvotāju, tiks sasniegts un tas, visticamāk, notiks jau tuvākajās nedēļās, šaubu nav, jo gripas vīruss visā pasaulē nemitīgi cirkulē un pašlaik tas sasniedzis Latviju. «Mainās vienīgi tā sauktais pīķis – laiks, kad tiek sasniegta saslimstības ar gripu kulminācija. Jelgavā vēl nav reģistrēts neviens gripas gadījums, taču valstī kopumā saslimušo skaits strauji aug,» komentē Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) pārstāve Elvīra Brūvere.
Sintija Čepanone
Saskaņā ar LIC datiem, kas apkopoti no ārstniecības iestādēm, kuras iesaistījušās monitoringā, šobrīd Latvijā ar gripu slimo vidēji četri cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju. «Jelgavā neviens gripas gadījums gan nav fiksēts, taču salīdzinājumā ar situāciju nedēļu iepriekš par pieciem procentiem audzis to cilvēku skaits, kam ir augšējo elpceļu infekcijas,» komentē LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta Infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas Zemgales reģiona vecākā epidemioloģe E.Brūvere. Pašlaik Jelgavā reģistrēti 1310 saslimušie ar augšējo elpceļu infekcijām.
Visbiežāk tās skārušas bērnus vecumā līdz četriem gadiem, kā arī skolniekus, taču, kā norāda E.Brūvere, izglītības iestāžu apmeklējums joprojām saglabājies normas robežās – pagājušajā nedēļā skolu apmeklējums bija 90 procenti, bet bērnudārzu – 69 procenti. «Taču jāņem vērā, ka pirmsskolas izglītības iestādēs salīdzinoši zemā apmeklējuma iemesls ne vienmēr ir audzēkņu saslimšana. Nereti tie ir citi iemesli, kāpēc bērns netiek laists dārziņā,» piebilst speciāliste.
Saskaņā ar LIC informāciju visaugstākais ar gripu saslimušo gadījumu skaits iepriekšējā nedēļā reģistrēts Daugavpilī (12 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) un Rīgā (6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). Kopš gripas sezonas sākuma reģistrēts 31 laboratoriski apstiprināts gripas gadījums. Savukārt ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām ambulatorajās iestādēs vērsušos pacientu skaits Latvijā kopumā pieaudzis par 11 procentiem un ir 1240 uz 100 000 iedzīvotāju.
Kaut arī no gripas straujas izplatības nebūs iespējams pilnībā izvairīties arī šajā gripas sezonā, E.Brūvere atgādina, ka iedzīvotāji paši aicināti lielāku uzmanību pievērst personīgajai higiēnai un pasākumiem, kas stiprina imunitāti. «Vēl aizvien nav par vēlu vakcinēties pret gripu, jo imunitāte izveidojas desmit dienu laikā. Ieteicams vairāk uzturēties svaigā gaisā, regulāri vēdināt telpas, bieži mazgāt rokas un izvairīties no tādu pasākumu apmeklēšanas, kuros pulcējas daudz cilvēku. Tāpat nedrīkst aizmirst par veselīgu uzturu – augļi, dārzeņi, ķiploki, medus noteikti jāiekļauj ēdienkartē,» tā E.Brūvere, atgādinot, ka, domājot par sevi, nedrīkst aizmirst arī par citiem, tādēļ, tiklīdz saslimst, nevajadzētu iet uz darbu un bērniem apmeklēt izglītības iestādes.
LIC atgādina, ka gripas infekcijas avots ir slimais cilvēks. Tam klepojot, runājot, šķaudot, apkārt veidojas aerosola mākonis, kas satur augstu vīrusu koncentrāciju. Pēc nošķaudīšanās vīrusi var izplatīties pat sešu metru attālumā. Veselais cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti. Tādēļ ir ļoti svarīgi ievērot profilakses pasākumus kā pašam saslimušajam, tā apkārtējiem.