Turpinot tradīciju, arī šogad aģentūra «Kultūra» un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC) organizē Metālapstrādes dienu jeb Metāla svētkus. Uz tiem ikviens aicināts sestdien, 8. septembrī, no pulksten 11, kad Uzvaras parkā varēs iepazīties ar ZRKAC jaunās mācību sezonas izglītības programmu piedāvājumu, piedalīties tehniskās aktivitātēs – iemēģināt roku metināšanā, darboties eksperimentu stacijās, izzinot fizikas likumus, vērot retro automobiļus, izbraukt ar antīku velosipēdu, veidot robotus, apmeklēt planetāriju. Tāpat būs iespēja novērtēt metālmākslas simpozija «Otrā elpa» laikā tapušās lielformāta metāla skulptūras, pie kurām jau nedēļu Jelgavā strādā seši mākslinieki.
Ritma Gaidamoviča
ZRKAC direktore Sarmīte Vīksna uzsver, ka Metāla svētku mērķis ir popularizēt metālapstrādes nozari un ar to saistītās izglītības iespējas. Viņa akcentē svētku atslēgas vārdus – Izglītībai! Karjerai! Atpūtai! «Mēs šajos svētkos ikvienam vēlamies sniegt plašu ieskatu ne tikai darba un izglītības iespējās metālapstrādes nozarē, bet arī rosināt jauniešus dažādiem eksperimentiem, nodarboties ar tehnisko jaunradi. Tas attīstīs viņu radošo un tehnisko domāšanu, palīdzēs izvēlēties saistošas mācību programmas un vēlāk atrast arī labu darbu. Tieši tāpēc sestdien ZRKAC sadarbībā ar aģentūru «Kultūra» parkā sapulcinājis gan izglītības iestādes, gan šīs nozares uzņēmumus, gan māksliniekus,» tā S.Vīksna.
Sestdien parks pārvērtīsies par Zinību pilsētu, kura centrālajā laukumā ZRKAC speciālisti iepazīstinās ar jaunās sezonas izglītības piedāvājumu pieaugušajiem. Būtiski atzīmēt, ka, piesakoties kursiem šajā dienā, visi saņems desmit procentu atlaidi mācību maksai. Centrā darbosies arī vairākas radošās darbnīcas – šūšanas, zīda un stikla apgleznošanas, floristikas, interjera –, kā arī varēs nofotografēties pie speciālas fotosienas.
Pētnieku ielā veiks eksperimentus
Parks būs sadalīts īpašās ielās. Pētnieku ielā varēs iepazīt zvaigžņu visumu planetārijā, vērot robotu sacensības, izgatavot savu robota modeli. Šajā ielā tiks veikts arī eksperiments, lai noteiktu cilvēka darbības ietekmi uz apkārtējo vidi. «Šogad daudz esam domājuši par to, lai jau pašos mazākajos radītu interesi par tehniskām zinātnēm, tieši tāpēc arī Metāla svētkos esam padomājuši par tehniskām aktivitātēm, kurās var piedalīties gan pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi, gan skolēni. Bērni kopā ar vecākiem varēs iemēģināt 52 aizraujošas eksperimentu stacijas, kas tapušas sadarbībā ar vācu kolēģiem, ļaujot bērniem izzināt dažādus fizikas likumus,» tā S.Vīksna, piebilstot, ka šīs eksperimentu stacijas vēlāk tiks izvietotas pilsētas skolu gaiteņos, lai ar tām sākumskolas skolēni darbotos starpbrīžos. Savukārt ZRKAC Montesori stendā būs attīstošas spēles bērniem līdz deviņu gadu vecumam.
Izglītības ielā rādīs pašu gatavotu robotu
Izglītības ielā «dzīvos» LLU Tehniskā fakultāte, kas prezentēs studiju iespējas, rādīs, ko studenti izgatavojuši, piemēram, mērierīces. Tāpat studenti aicinās uz atrakcijām – vienkārša reduktora izjaukšanu un salikšanu uz laiku, noteikt cietību metāla paraugiem ar portatīvo cietības mērītāju. Studenti izrādīs tehniku – traktoru ar diagnostikas sistēmu, elektromobili, elektrovelosipēdu un pašu izveidotu robotu. Bet Amatu vidusskolas pedagogi un audzēkņi ļaus ielūkoties savā mācību procesā – metālapstrādes profesiju paraugdemonstrējumos. Skatītāji piedāvās veidot skices un uz viņu tehnikas izgriezt vītnes. Ar savu izglītības piedāvājumu iepazīstinās arī Jelgavas tehnikums un Jelgavas 1. ģimnāzija, kurā darbojas inženierzinātņu klase. Būs iespēja padarboties ar skolas jaunajiem lego robotiem. Izglītības ielā viesosies arī Aizkraukles profesionālā vidusskola.
Jelgavā ieradīsies pirmais Latvijā veidotais bagijs
Zinību pilsētā būs arī Metālapstrādes parks un Metālapstrādes iela, kur vadošie nozares uzņēmumi un ZRKAC Metālapstrādes mācību parks prezentēs dažādas metināšanas procesu iespējas, būs CAM sistēmu projektēšanas un modelēšanas paraugdemonstrējumi, konsultācijas. Procesu atbalsta un uzraudzīs arī Mašīnbūves un metālapstrādes asociācija. Tāpat profesionāļiem un iesācējiem notiks tradicionālie metināšanas konkursi, kuriem pieteikties varēs turpat uz vietas. Rīgas Tehniskā koledža rādīs savu audzēkņu veidotos robotus, bet Latvijas Motoklubu asociācija demonstrēs motociklus.
Kur nu kārtīgos svētkos bez amatnieku piedalīšanās un atpūtas! Šoreiz Amatnieku ielā tiksies akmens un metāla darinājumu meistari, bet Atpūtas ielā būs iespēja pulksten 12, 13.30 un 15 vērot mototriāla paraugdemonstrējumus. Rīgas motormuzejs un Latvijas Antīko automobiļu klubs uz Jelgavu ved RAF eksperimentālo busiņu un pirmo Latvijā būvēto bagiju. Uzvaras parkā sabrauks, piemēram, 1938. gada «Ford Vairogs V8», 1944. gada GAZ MM jeb sarkanās armijas auto, antīkais auto ar koka spieķiem, retro velosipēdi. S.Vīksna stāsta, ka pie šiem braucamajiem ikviens varēs nofotografēties un ar kādu no tiem arī izbraukt. Paredzēts, ka darbosies arī retro pasts – iespēja vēstuli uzrakstīt ar rakstāmmašīnu un to nosūtīt. Bet paralēli visam uz lielās skatuves uzstāsies deju kolektīvs «Ieviņa», «Zemgaļi», «Diždancis», «Lielupe», «Vēja zirdziņš», pūtēju orķestris «Rota», kapella «Auce» un citi. Būtiski – visi šie pasākumi ir bez maksas.
Top trīs metāla skulptūras – gaismekļi
Jau nedēļu Jelgavas Mašīnbūves rūpnīcas telpās seši mākslinieki veido trīs metāla skulptūras par tēmu «Gaismekļi». Aģentūras «Kultūra» direktors Mintauts Buškevics stāsta, ka angāros valda pamatīgs darbs. «Pavisam simpozijam saņēmām 32 skices, taču izvēlējāmies trīs labākās, ļaujot Jelgavā izpausties pašmāju meistariem – Maijai Punculei un Kristapam Krollim, un četriem tēlniecības smagsvariem Oskaram Mikānam un Ārim Smildzeram, Mārim Gailim un Armandam Vecvanagam,» stāsta M.Buškevics. Viņš atzīst, ka darbi norit bez aizķeršanās un jau sestdien skulptūras tiks nodotas skatītāju vērtējumam. Rūpnīcā top «Vēja zieds», kurā uzkāpjot cilvēkiem būs iespēja nokļūt ziedā un «iegūt spārnus», «Parka puķe», kas kalpos gan kā gaismeklis, gan kā soliņš, un «Sidraba šalkoņa» – stilizēts koks, kas vējā skanēs.
Jelgavā vispirms ienāk ar interjeru, pēc tam – skulptūru
Izrādās, ka māksliniekam A.Vecvanagam Jelgava nebūt nav sveša – viņa darbi mūsu pilsētā vērojami jau šobrīd. Proti, ikdienā viņš darbojas interjera dizaina jomā – viņa veidots ir Jelgavas kafejnīcas «Chocolate&Pepper», jaunās atpūtas vietas «Klondaika» un arī boulinga centra «Tonuss boulings» interjers. Bet tik lielu metāla skulptūru, kas vēlāk tiks izvietota pilsētā, viņš veido pirmo reizi. «Šī būs mana lielākā skulptūra, un patiešām priecājos, ka tā nonāks pilsētvidē. Līdz šim mani darbi ir «iesprostoti» iekštelpās, bet nu «izeju» laukā. Prieks, ka tieši Jelgavā, jo ar to man saistās īpašas atmiņas – mana pirmā sieva arī bija no Jelgavas,» tā A.Vecvanags, piebilstot, ka metāla skulptūru veidošana ir darbs, pēc kura viņam sirds sauc. Tā ir lieta, kuru izmācījos un ieguvis diplomu. Viņš kopā ar Māri Gaili veido skulptūru «Parka puķe», kas būs septiņus metrus augsts gaismeklis un kalpos arī kā soliņš. «Vienmēr ir labi, ja skulptūra ir daudzfunkcionāla – šoreiz tā būs ne tikai laterna, bet tās pievienotā vērtība ir arī soliņš. Ceru, ka jelgavniekiem patiks,» tā A.Vecvanags.
Jāpiebilst, ka jaunie gaismekļi līdz pavasarim būs apskatāmi parkā, bet pēc tam pašvaldības Estētikas komisija lems par to iekļaušanu pilsētvidē.
Atrodi metāla tulpi un «Fruktus bumbuls»
Kamēr jaunās metāla skulptūras vēl tikai top, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs Metāla svētku laikā aicina piedalīties fotoorientēšanās sacensībās «Kur aug metāla tulpe un dzīvo Fruktus bumubuls?», kurās daži no pieturas punktiem būs pērn metālmākslas simpozijā tapušās skulptūras, kas nu jau iedzīvojušās pilsētā. Sacensību sākums – pulksten 10 Svētās Trīsvienības baznīcas tornī, bet atbildes tiks pieņemtas līdz pulksten 13 Tūrisma centra īpašajā teltī Uzvaras parkā. Komandām vajadzēs atrast dažādus elementus un objektus pilsētvidē, veidot burtu figūras un to visu iemūžināt fotogrāfijās. Sacensībās var piedalīties kā kājāmgājēji, tā velosipēdisti (2 – 5 cilvēki komandā). Dalības maksa – pieci lati. Uzvarētāji tiks noteikti piecās nominācijās: «Kā driģenes saēdušies»; «Ar gliemeža precizitāti»; «Uzmanības deficīts» (komanda ar oriģinālāko un uzmanību piesaistošāko vizuālo noformējumu); «Akrobātikas guru» (komanda ar oriģinālāko burtu attēlojumu figūrās); «Vienkārši feini!» (ZRKAC simpātija). Sīkāka informācija par sacensībām – www.visit.jelgava.lv.
Foto: Ivars Veiliņš