Kāpēc politiķiem nepieciešama tik plaša imunitāte; kāpēc politiķiem maksā dzīvokļa un transporta kompensācijas; vai, pārejot no lata uz eiro, mēs nezaudēsim daļu sava valstiskuma – atbildes uz šiem jautājumiem šodien no Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas centās noskaidrot Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolēni.
Ritma Gaidamoviča
S.Āboltiņu šodien Spīdolas ģimnāzijas vidusskolas klašu audzēkņus iepazīstināja ar Saeimas darbu, ar to, kā jaunieši var iesaistīties svarīgu jautājumu lemšanā, un atbildēja uz jauniešu uzdotajiem jautājumiem.
Pirms atbildēt uz jauniešu jautājumiem, Saeimas priekšsēdētāja interaktīvi stāstīja un rādīja, kā notiek gatavošanās sēdēm, un ļāva skolēniem neklātienē izbaudīt Saeimas gaisotni, ar zaļām («par»), sarkanām («pret») vai baltām («atturos») kartītēm balsojot par trim jautājumiem. Tā skolēnu vairākums, paceļot zaļo kartīti, pauda atbalstu idejai, ka Valsts prezidents būtu jāievēl atklāti. Savukārt jautājums pagarināt mācību gadu, saīsinot vasaras brīvlaiku, bet atvieglojot slodzi mācību gada laikā, kā arī ierosinājums saglabāt deputātu imunitāti izpelnījās krasu «pret».
«Es pat uzskatu, ka prezidents ir jāvēl tautai, jo tā ir mūsu valsts. Un valsts galvenā vērtība ir cilvēki,» uzskata 11. klases skolnieks Miks Irbe, kurš nobalsoja «par» to, ka prezidents jāievēl atklāti. Viņš arī piekrīt tam, ka deputātiem nav nepieciešama imunitāte un nav vajadzīgs pagarināt mācību gadu. «Manuprāt, šobrīd ir ļoti labi. Deviņus mēnešus mācāmies, trīs atpūšamies,» tā Miks.
Skolēnus interesēja gan dažādi valstiski svarīgi jautājumi, gan arī personiski jautājumi, kas attiecas uz Saeimas priekšsēdētāju. Piemēram, cik gara ir viņas darbdiena, kas viņai pirmajā vietā – ģimene vai karjera, vai viņa seko līdzi komentāriem par sevi masu medijos. Tāpat jauniešus interesēja arī amatpersonas viedoklis par gaidāmā eiro ieviešanu. Proti, vai, latu nomainot pret eiro, Latvija nezaudēs valstiskuma daļu. Saeimas priekšsēdētāja atbildēja, atsaucoties uz sarunu ar Somijas parlamenta prezidentu. «Jautāju viņam, vai šāds aspekts tika apspriests arī Somijā, un viņš apmulsa. Svarīgākais esot nevis tas, kā naudu sauc, bet gan tas, cik tās ir maciņā un ko varam par to nopirkt. Turklāt gribu pateikt, ka arī uz eiro monētām tiks saglabāti mūsu valsts simboli. Uz divu eiro monētas būs Milda un uz visām monētām arī Latvijas ģerbonis,» tā S.Āboltiņa.
Tāpat jauniešus uztrauc jautājums par politiķu imunitāti: ja jau mēs dzīvojam demokrātiskā valstī, kālab kādam jābūt vairāk privilēģiju? Jāteic, ka šajā jautājumā priekšsēdētājas un skolēnu domas sakrīt. S.Āboltiņa atzina, ka jau no 2002. gada šo jautājumu tur dienaskārtībā, lai runātu par tā atcelšanu. Tāpat izskanēja jautājums par to, vai skolēniem tāpat kā deputātiem nevajadzētu maksāt transporta kompensāciju. S.Āboltiņa atbildēja, ka šis jautājums risināms pašvaldībās, piešķirot atlaidi skolēniem sabiedriskajā transportā vai arī ar īpašiem skolas autobusiem.
Foto: Ivars Veiliņš