Šodien Latvijā notiek Ēnu diena, kuras laikā, lai tuvāk iepazītu kādu no profesijām, skolēni aicināti kļūt par «ēnām» dažādiem speciālistiem. 36 pilsētas skolu audzēkņi šodien izvēlējušies «ēnot» Jelgavas domes vadību un pašvaldības iestāžu speciālistus. Skolēni «ēno» IT speciālistus, juristus, pašvaldības policistus, sociālos darbiniekus, tūrisma un sabiedrisko attiecību speciālistus.
Ritma Gaidamoviča
Domes priekšsēdētāja vietnieku Viļa Ļevčenoka un Aigara Rubļa, kā arī pašvaldības izpilddirektores Irēnas Škutānes darba gaitām šodien seko pa vienai «ēnai».
Par A.Rubļa «ēnu» kļuvis Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Dāvis Strupulis. Puisis atzīst, ka sākumā šaubījies, vai vispār šogad piedalīsies Ēnu dienā. «Skolā piedāvāja «ēnot» domē, un tas šķita vilinoši. Līdz šim pilsētas domē esmu bijis ar skolasbiedriem ekskursijā, kad mums stāstīja par tās darbu, taču nu man ir iespēja paskatīties, ar ko tad īsti nodarbojas priekšsēdētāja vietnieks. Vienu zinu – viņš piedalās pilsētai, iedzīvotājiem svarīgu jautājumu izlemšanā,» atzīst Dāvis. A.Rublis stāsta, ka viņu dienas plānā šodien ir Sporta komisijas sēde, kurā tiks lemts par finansējuma piešķiršanu sporta klubiem, vēlāk Zemes nomas darba grupā tiks izskatīti iedzīvotāju un uzņēmēju iesniegumi par zemju nomu pilsētā.
«Viennozīmīgi varu apgalvot, ka Ēnu diena ir labs veids, kā iepazīt kādu profesiju, domājot par savu nākotni. Iespējams, ka, sēžot skolas solā, jaunietim šķiet, ka izvēlētā profesija ir saistoša, taču, kļūstot par «ēnu» speciālistam, viņš saprot, ka tas nemaz nepatīk. Ēnu diena ir iespēja salikt akcentus, vai profesija, uz kuru grib virzīties, tiešām saista, kas vēl jāapgūst,» spriež A.Rublis, gan atzīstot, ka nevienā skolā priekšsēdētāja vietniekus nemāca. «Lai par tādu kļūtu, vispirms ir jākļūst par domes deputātu. Iekšēji jābūt aicinājumam kļūt par politiķi. Šim cilvēkam jāprot argumentēt savu viedokli, jābūt sabiedriskam, jāspēj plašāk saredzēt pilsētas attīstību,» A.Rublis nosauc dažas īpašības, kam jāpiemīt politiķim.
V.Ļevčenoka darba dienai līdzi seko Kristaps Veršuns. «Mūsu dienas plānā ir Satiksmes kustības drošības komisija, kurā Kristapam būs iespēja redzēt, kā tiek risināti jautājumi par satiksmes organizāciju pilsētā. Esam saņēmuši daudz ierosinājumu no māju iedzīvotājiem par jaunu zīmju uzstādīšanu pagalmos, vēlāk jārisina dažādi iepirkumu jautājumi kopā ar juristiem,» tā V.Ļevčenoks.
Savukārt I.Škutānes darbam līdzi seko Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Eva Mediņa. Viņa izpilddirektori izvēlējusies «ēnot», jo cer, ka tas noderēs arī viņas rakstītajam zinātniski pētnieciskajam darbam. Proti, meitene raksta darbu par eiro un tā ieviešanu Latvijā. «Ņemot vērā, ka izpilddirektore Jelgavas pašvaldībā ir atbildīgā par finansēm, esmu nolēmusi noskaidrot arī viņas viedokli par eiro un redzēt, kāda ir viņas darba diena,» tā Eva.
Diezgan daudz skolēnu šodien «ēno» informāciju tehnoloģiju, sabiedrisko attiecību, Izglītības pārvaldes, Sociālo lietu pārvaldes, Tūrisma centra speciālistus, Sporta servisa centra trenerus. Jelgavas 2. pamatskolas 9. klases skolnieces Laura Lenika un Laura Buša ir pašvaldības policistu «ēnas». «Katru dienu, ejot uz skolu, nākas iet garām Pašvaldības policijai, domāju, ka labprāt reiz gribētu ieiet iekšā un paskatīties, kā policisti strādā. Ēnu diena dod tādu iespēju,» tā L.Lenika. Meitenes apzinās, ka policistu darbs ir grūts, un zina, ka šis arī nav īpaši labi atalgots darbs, taču uzskata, ka nekas šai dzīvē nenāk viegli. «Visas profesijas ir grūtas. Bet, runājot par atalgojumu, mēs varam sākt kā parastas policistes, bet vēlāk taču ir iespēja kāpt pa karjeras kāpnēm. Nekas jau šajā dzīvē netiek pasniegts uz paplātes, sevi jāpierāda,» tā meitenes.
Foto: Ivars Veiliņš