«Es domāju, ka šis pasākums ir noderīgs, jo te beidzot es jūtu, ka Skolēnu dome sāk sadarboties ar pilsētas skolu pašpārvaldēm un ģenerē idejas par kopīgiem pasākumiem, kuros varēs iesaistīties visi pilsētas skolēni. Ceru, ka mūsu izvirzītās idejas īstenosies. Iepriekš visi bija pieraduši strādāt tikai katrs par sevi un tas prasīja lielākas finanses, taču tagad apvienojoties mēs varētu ietaupīt,» tā par jauniešu forumu teic Vakara (maiņu) vidusskolas skolnieks Edgars Jančuks.
Ritma Gaidamoviča
Šodien Jelgavas reģionālajā Pieaugušo izglītības centrā notika trešais Jelgavas Skolēnu domes rīkotais skolēnu pašpārvalžu forums par tēmu «Mūsu idejas – mūsu pilsēta!». Tajā vairāk nekā 40 skolēni no dažādām pilsētas vispārizglītojošām skolām, strādājot darba grupās, izvirzījušas vairākas jaunas idejas jauniešu pasākumiem, izstrādājuši jauniešu portāla koncepciju un modeli, sprieduši par to, kā veicināt sadarbību ar citām pilsētu un arī Zemgales reģiona skolām, veidojot sadraudzības vakarus, kopīgus projektus, ekskursijas un citas lietas. Kā arī domājuši par to kā uzlabot sadarbību starp skolotājiem un skolēniem, kā disciplinēt skolēnus, izsakot vajadzību pēc «Skolēnu ētikas kodeksa», kuram jau ieskicēti pirmie iekļaujamie punkti. Paši jaunieši atzīst, ka forums tik tiešām bijis noderīgs un tagad cer, ka izteiktās idejas Jelgavas Skolēnu dome ņems vērā un jau drīzumā tās tiks arī īstenotas. Tāpat skolēni arī izteikuši atbalstu un iniciatīvu līdzdarboties šo ideju īstenošanā, lai viņiem pašiem un arī citiem pilsētas skolēniem būtu interesanti.
Forumā darbs notika četrās grupās – «Ideju talka», «Pilsētas jauniešu avīze», «Starppilsētu skolu sadarbība» un «Skolēnu un skolotāju attiecības».
Pirmajā grupā dažādu skolu pārstāvjiem izdevies ieskicēt vairākas jaunas idejas dažādiem pasākumiem, kuros iesaistīt visu pilsētas skolas. Galvenās idejas, ko grupa labprāt gribētu arī īstenot – vēstures orientēšanās sacensības starp skolām, popiela, Jelgavas mākslas simpozijs, kurā sevi izpauž skolu jaunie mākslinieki, izveidot skolas radio, rīkot dažādas stafetes sportā, latīņu un amerikāņu deju pasākumus, futbola čempionātu Hercoga Jēkaba laukumā, amatiermākslas vakari, piesaistot galeriju «Suņa taka», Bērnu un jauniešu mūzikas klubu, kā arī veidot mākslas plenēru, kurā savus mākslas darbus pilsētniekiem varētu parādīt tieši skolēni.
Grupas «Pilsētas jauniešu avīze» dalībnieki no klasiskās avīzes varianta jauniešiem atteikušies, atzīstot, ka daudz modernāks noteikti būtu portāls un šodien jau izstrādājuši vīziju, par to kāds tas varētu izskatīties. Grupas dalībnieki ieskicējuši vairākas sadaļas – sākums, kur būtu atrodama informācija par organizāciju, kas šo portālu veido, tālāk sekotu aktualitāšu sadaļa, kur ir ziņas par visu pilsētas skolu pasākumiem un arī pilsētas pasākumiem, kas domāti jauniešiem, tālāk seko nopietnākā sadaļa – izglītība, kur apkopota informācija par visām pilsētas skolām, gan augstākās izglītības iespējām, gan pēcstundu nodarbībām. Par neatņemamu sastāvdaļu jaunieši min arī sadaļu izklaide, kur nevis jaunākā informācija par tusiņiem, bet gan skolēnu forums, video un foto un kaut kas humora pieskaņu. Bet kā pēdējā sadaļa minēta radošā darbnīca, kurā apkopoti skolēnu iesniegtie dzejoļi, zīmējumi un informācija par citām radošām lietām, ko skolēni paveikuši.
Trešā grupa – «Strappilsētu skolu sadarbība» runāja un diskutēja par to, kā veicināt un pamainīt sadarbību gan starp pilsētas skolām, gan citu pilsētu skolām, īpaši Zemgales reģiona. Šoreiz domāts par to, lai sadarbība neaprobežotos tikai ar to, ka viens pie otra aizbrauc ciemos, apskatās skolu un brauc mājās, bet jau plašāk – sadraudzības vakari, kopīgi projekti starp pašpārvaldēm, kopīgi koncerti ar citu skolu pašdarbības kolektīviem, kā arī rīkot pieredzes apmaiņas lekcijas, seminārus un citas lietas.
Savukārt ceturtā grupa plašās diskusijās runājusi par skolotāju un skolēnu sadarbību. Līdz šim pilsētas skolās darbojas «Skolotāju ētikas kodekss», taču šoreiz darba grupā skolēni, kopā ar Jelgavas Izglītības pārvaldes speciālistiem, domājuši un ievilkuši pirmās vadlīnijas «Skolēnu ētikas kodeksam», jo uzskata, ka ir nepieciešamība pēc tāda. Pamatā tas varēšot diktēt skolēnu uzvedību, nosakot kārtību, kā skolēnam jāuzvedas izglītības iestādē, gan arī dažādas attiecību normas starp skolēniem, skolotājiem un vecākiem. Lai šo īstenotu un plašāk diskutētu par normām, kas kodeksā jāiekļauj nākotnē plānots pieaicināt arī Rīgas Hanzas vidusskolas pārstāvjus, jo šajā skolā šāds ētikas kodekss jau darbojas.
Katras grupas idejas prezentācijas veidā pastāstītas arī pārējo grupu dalībniekiem. Skolēnu domes priekšsēdētājs Kārlis Caune stāsta, ka jau tuvākajā laikā Skolēnu domē visas idejas tiks apkopotas un izvērtēts, kuras no tām jau drīzumā Skolēnu dome, sadarbojoties ar skolu pašpārvaldēm, varētu arī īstenot. Un tad jau reāli domātu kā tas izdarāms.
Foto: Ivars Veiliņš