«Par sieru līdz šim zināju vien to, ka man tas garšo un to var nopirkt jebkurā pārtikas veikalā. Tagad man bija vienreizēja iespēja redzēt, kā tas tiek ražots. Visu procesu – no piena automašīnas cisternā līdz gatavam siera ritulim. Interesanti,» pēc ekskursijas «Latvijas pienā» saka Jelgavas 6. vidusskolas 11. klases skolniece Ļiza Sukorceva. Šonedēļ pilsētā notiek dažādi Karjeras nedēļas pasākumi, kuru mērķis ir rosināt jauniešus pārdomāti izvēlēties nākotnes profesiju. Tās laikā jauniešiem tiek dota iespēja apmeklēt virkni pilsētas uzņēmumu, lai redzētu, ko tie ražo un kā notiek darbs.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas 6. vidusskolas 11. klases skolēni un viņu audzinātāja Aina Jēgere šodien viesojās «Latvijas pienā». Šī ir vienīgā klase, kura izmantojusi iespēju apmeklēt tieši šo uzņēmumu. Skolotāja atzinīgi novērtē ekskursijas uz uzņēmumiem un atzīst, ka tas noteikti ir daudz efektīvāks informācijas sniegšanas veids nekā teksta izlasīšana par to. «Labāk savām acīm vienreiz redzēt nekā piecreiz dzirdēt,» tā skolotāja, piebilstot, ka katru gadu mācību ekskursijā apmeklē kādu uzņēmumu. Pabūts saldumu ražošanas uzņēmumā «Laima», «Ādažu čipsos», pērn tepat ceptuvē «Larus-L». Bet uz «Latvijas pienu» jauniešus pamudinājis atnākt klasesbiedrs Jaroslavs Ševčuks, kurš nolēmis izstrādāt zinātniski pētniecisko darbu par šī uzņēmuma attīstību, līdz ar to Karjeras nedēļu izmanto lietderīgi. «Skaidri zināju, ka ZPD pētīšu kādu ekonomisku tēmu, līdz atradu Jelgavas uzņēmumu. Uzskatu, ka ekskursija ir ļoti vērtīga. Noteikti tikai retais no mums zina, kā tiek ražots siers, un kāpēc gan neizmantot iespēju ielūkoties ražotnē, ja tas ir tepat mums blakus, pāris kilometru no skolas?! Turklāt, manuprāt, rakstot darbu, man būs daudz vieglāk izprast procesus. Ja es informāciju par to tikai lasītu, noteikti tikai desmitā daļa no tā, kā tas tieši notiek, būtu saprotama, bet klātienē redzēt un dzirdēt ir pavisam kas cits,» tā Jaroslavs. Tiesa, taujāti par citiem Karjeras nedēļas pasākumiem, skolēni atzīst, ka šis pagaidām ir vienīgais plānotais.
Skolēnus ražošanas uzņēmumā interesēja tādi jautājumi kā, piemēram, vai, pārvadājot pienu cisternā, mainās tā garša; kāpēc melnbaltās govis ir ražīgākas; kā piens nonāk mašīnas cisternā; kāpēc sierā veidojas caurumi; cik siera šķirņu «Latvijas pienā» izgatavo. Dzirdot skaitu un veidus, skolēnu nenoliedza, ka zina tikai Holandes un Krievijas sieru, bet daži dzirdējuši par «Sniega bumbām».
Taču vislielākā interese šonedēļ ir par ekskursiju uz Pašvaldības operatīvās informācijas centru (POIC) – kopā pieteiktas 14 ekskursijas. Šodien vien te viesojās trīs Spīdolas un Valsts ģimnāzijas klases, lai izzinātu POIC darbu. Uzrunātie jaunieši atzīst, ka patiesībā nemaz nav zinājuši, ka viņus novēro ar videokamerām, un spriež, ka turpmāk vairāk sekos līdzi savai rīcībai, lai nepārkāptu noteikumus. Viņi nenoliedz, ka gadās grēkot, visbiežāk, šķērsojot ielu neatļautā vietā vai pie sarkanās gaismas luksoforā. Tiesa, tikko apgalvojuši, ka vairāk domās par to, ko un kā dara, viņi turpat pie POIC šķērsoja ielu tam neparedzētā vietā.
«Interesanti bija kamerās skatīties, kas notiek pilsētā. Piemēram, Mātera ielā pie «Balerijas» viena večiņa beretē un sarkanā mētelī šķērsoja ielu neatļautā vietā. Puiši pie mūsu skolas zaļajā zonā ākstījās,» par redzēto POIC stāsta Spīdolas ģimnāzijas 7. klases audzēknis Mikus Svikulis, piebilstot, ka arī pašam steidzoties gadās ielu šķērsot pie sarkanās gaismas, bet nu uzmanīšoties, jo viņa pārkāpumu tomēr var redzēt kamerās. Skolēni atzinīgi novērtēja arī prezentāciju par to, kad jāzvana POIC pa tālruni 8787. «Tagad zinām – ja pamani vaļēju aku vai grafitī kaut kur uzķēpātu, jāzvana POIC,» tā Mikus.
Viņa klasesbiedrene Sintija Mišina uzskata, ka šāda novērošanas sistēma ir vajadzīga un tā padara pilsētu drošāku. «Ja notiek kāds negadījums pilsētā, to var redzēt kamerā un iegūt pierādījumus,» spriež Sintija.
Karjeras nedēļas laikā jauniešiem tiek dota iespēja apmeklēt pilsētas uzņēmumus, doties mācību ekskursijās, semināros smelties pieredzi no uzņēmējiem, kā arī apmeklēt Atvērto durvju dienas Jelgavas izglītības iestādēs – Amatu vidusskolā, Jelgavas tehnikumā un LLU.
Foto: Ivars Veiliņš