Šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā notika jauno vides pētnieku forums «Skolēni eksperimentē» un vides izziņas spēļu konkurss «Iepazīsti vidi». Tajā skolēni pierādīja, ka mājas apstākļos no makulatūras iespējams izgatavot papīru, ka no 4,2 gramiem saulespuķu sēklu iespējams iegūt 0,258 gramus eļļas, kā arī bija izpētījuši, kas notiek ar metāliem, kad tos mērcē coca-cola.
Ritma Gaidamoviča
Pētnieku forumam «Skolēni eksperimentē» šogad bija pieteikti deviņi darbi, kurus izstrādājuši 12 skolēni, bet vides izziņas spēļu konkursā «Iepazīsti vidi», kura tēma šogad bija «Latvijas aizsargājamās dabas teritorijas» – septiņas spēles, kuras izstrādājuši 13 skolēni.
Jāteic, skolēni eksperimentu konkursam pievērsušies radoši. Piemēram, 6. vidusskolas 4. klases skolnieces mājās vārījušas ziepes, izmantojot arī pārtikas krāsvielas, dažādas eļļas. Eksperimenta autores Anna Babra un Jeļizaveta Larionova atzīst, ka lētāk un vienkāršāk noteikti ir nopirkt ziepju gabaliņu, taču interesantāk – izgatavot pašām.
Spīdolas ģimnāzijas 9. klases skolniece Laura Katrīna Pizāne pētījusi metāla reakciju uz dažādiem šķidrumiem – ūdeni, sālsūdeni un coca-colu. Secinājums viens: visos šajos šķidrumos rūsē cinkotais metāls un dzelzs. Kolā, izņemot nerūsējošo tēraudu, metāli apsūbēja. Jelgavas 6. vidusskolas 8. klases audzēknes bija nolēmušas mājas apstākļos iegūt jaunu papīru no makulatūras. «Papīru saplucina mazos gabaliņos, ieliek katlā, uzlej karsto ūdeni, pievieno divas ēdamkarotes kartupeļu cietes, desmit minūtes ļauj pastāvēt. Tad ar mikseri samaisa līdz izveidojas viendabīga masa. Sagatavo četrkantīgu marles gabalu, lēnām to iemērcē masā. Izņem laukā, ļauj mazliet pastāvēt, uzmanīgi noņem marli, uzliek citu lapu, mazliet ar gludekli pārlaižot nosusina, un papīrs gatavs,» stāsta Aiguļa un Diāna. Parasti tas sanākot pelēkā vai sarkanā krāsā. «Jā, varbūt tas ir laikietilpīgs un, sarēķinot patērēto elektroenerģiju, padārgs process, taču tas ir ļoti interesanti. Katrs var ielikt savu dvēseli,» tā Diāna.
Bet viņu skolasbiedrenes 7. klases skolnieces Anna un Jekaterina pētījušas, kā mājas apstākļos no saulespuķēm iegūt eļļu. Eksperimenta rezultātā meitenes noteikušas, ka ražīgākās ir eksperimentā izmantotās «Lakomka» saulespuķu sēklas. No vienas «Lakomka» saulespuķes meitenes ieguva 442 gramus sēklu. «No 4,2 gramiem saspiestu «Lakomka» sēklu mums izdevās iegūt 0,258 gramus eļļas, izspiežot to caur šļirci,» tā meitenes.
4. pamatskolas 6. klases skolnieks Rihards Seržāns pētījis pelējuma ietekmi uz sieriem, pētot, kā tas glabājas ledusskapī un vienkārši uz plauktiņa. Lai gan eksperimentu bija plānots veikt trīs nedēļās, secinājumi jau iegūti divās. «Labāk glabāt sieru slēgtā traukā, tad to var saglabāt ilgāk. Taču mans ieteikums: pirkt mazāku gabaliņu, lai var ātrāk notiesāt un tas nav ilgi jāglabā,» tā Rihards.
Jāpiebilst, ka līdz tam, iedrošinot skolēnus kļūt par pētniekiem un izzināt dažādus procesus, ar priekšnesumiem uzstājās arī LLU pārstāvji. Pārtikas tehnoloģijas fakultātes docente Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centra vadītāja Sandra Muižniece-Brasova demonstrēja eksperimentu «Eļļas zieds», bet Lauku inženieru fakultātes studiju programmas «Būvniecība» studente Evelīna Strupule – eksperimentu «Viedā koksne», kurā rādīja, kā veidojusi tiltu pēc Leonardo da Vinči metodes.
Labākais vides pētnieku foruma «Skolēni eksperimentē» darbs tiks virzīts uz foruma 2. kārtu, kas notiks Rīgā 16. martā LU Ķīmijas fakultātē, un labākais jauno vides izziņu spēļu konkursa «Iepazīsti vidi» darbs virzīts uz 2. kārtu, kas notiks aprīlī Rīgā.
Foto: Ivars Veiliņš