Šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) notiek jau 16. Jelgavas skolēnu Zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) konference, kurā tiks aizstāvēti 69 darbi. Skolēni, piemēram, izpētījuši, ka pilsētas skolēnu un studentu tēriņu nauda nedēļā ir vidēji desmit lati un tos skolēni tērē pārtikai, izklaidei un transportam, studenti – pārtikai, alkoholam, izklaidei; ka galvenās importpreces no Gruzijas uz Latviju ir rieksti, vīns, garšvielas un neapstrādāts metāls; ka Latvijā ir uzņēmīgu cilvēku deficīts.
Ritma Gaidamoviča
ZPD konferencē šodien spēkiem mērojas 97 pilsētas skolēni, kuri izstrādājuši kopumā 69 darbus 12 sekcijās. Lielākā konkurence bija Ekonomikas un zemes zinātnes sekcijā – desmit darbi.
Viena no darbu vērtētājām LLU profesore Anita Aizsila atzīst, ka ar katru gadu skolēnu darbu kvalitāte tikai uzlabojas un tiek pētītas patiešām interesantas tēmas. «Mani īpaši priecē fakts, ka skolēni izmanto arvien daudzveidīgākas pētīšanas metodes. Proti, nav tikai aptaujas, bet arī intervijas, dziļāki pētījumi, analīze,» tā A.Aizsila, gan uzsverot, ka, iespējams, tas ir arī LLU pasniedzēju nopelns. Proti, pirmo gadu pilsētas skolēniem, rakstot ZPD, bija iespēja arī iet uz konsultācijām pie LLU mācībspēkiem. A.Aizsila zina teikt, ka šo iespēju skolēni labprāt arī izmantojuši. Viņas ieteikums gan skolēniem nākotnē būtu izstrādāt vairāk eksperimentālus pētījumus, tādējādi piedodot lielāku artavu. «Tāpat gribētos kvalitatīvākus pētījuma aprēķinus. Proti, ne tikai nosaukt kaut kādus mistiskus procentus, bet arī konkrētus skaitļus,» tā A.Aizsila.
Skolēni šogad pētījuši tādas tēmas kā «Latvija populārajos medijos angļu valodā pēdējo piecu gadu laikā»; «Jelgavas cietuma teritorijas perspektīvas»; «Ģimenes budžeta plānošanas palīgrīki Latvijā»; «Elektroenerģijas taupīšana sadzīvē – dzīvesveids».
Skolēni šogad savos darbos pētījuši, kā Latvija tiek atspoguļota populārajos ārzemju medijos, Jelgavas cietuma teritorijas perspektīvas, to, kā ģimenes plāno budžetu un kas var tām palīdzēt to darīt, par elektroenerģijas taupīšanu, par uzņēmējdarbības attīstīšanu Spīdolas ģimnāzijā, Jelgavas 1. ģimnāzijas un LLU studentu naudas tērēšanas paradumus, elektrovelosipēdu izmantošanu ziemā.
Pedagoģijas sekcijā Spīdolas ģimnāzijas skolnieces Diāna Greiškāne, Dārta Galiņa un Elīza Barkāne pētījušas uzņēmējspēju attīstīšanu savā skolā komerczinību klasēs. Viņu secinājumi: absolventi ļoti atzinīgi vērtē šo novirzienu, kas palīdz iestāties biznesa augstskolās un uzsākt savu biznesu. Tikai viens procents no 150 šī novirziena absolventiem ir bezdarbnieki. Viņas secinājušas, ka Latvijā trūkst uzņēmīgu cilvēku – darba ņēmēju ir vairāk nekā darba devēju –, tāpēc rosina ne tikai uzņēmējdarbības spējas attīstīt komercklasēs, bet arī pārējo novirzienu mācību skolēniem piedāvāt pulciņu, kurā apgūt uzņēmējdarbību, bet vizuālajā mākslā mācīt arī reklāmas veidošanas pamatus, zīmola izstrādi, lai skolēniem labāk veiktos tālākajā dzīvē.
Valsts ģimnāzijas skolēns Emīls Rotgalvis analizējis dažādus rakstus un sižetus par Latviju ārzemju medijos. Viņa secinājums: Latvija tajos parādās dažādās ar ekonomiku saistītās tēmās, tiesa, vairāk ar negatīvu vēstījumu. Latvieši visbiežāk par šīm ziņām ārvalstu medijos uzzina no vietējiem ziņu portāliem.
1. ģimnāzijas audzēkne Linda Ničipare pētījusi savas skolas un LLU Ekonomikas un Tehniskās fakultātes studentu naudas tērēšanas paradumus. Viņa savā pētījumā atklājusi, ka 80 procentos gadījumu gan skolēniem, gan studentiem naudu dod vecāki un vairākumā gadījumu viņi nedēļā saņem vidēji desmit latus, 45 procenti studentu – vairāk. Galvenais secinājums: skolēni vairāk šo naudu tērē pārtikai, izklaidēm un transportam, studenti – pārtikai, cigaretēm un alkoholam, tad izklaidei.
Plānots, ka labāko darbu autori tiks nosaukti pēcpusdienā, un viņi saņems «ceļazīmi» dalībai Zemgales reģiona ZPD konferencē, kas notiks 21. martā ZRKAC.
Jāteic, ka šajā ZPD konferencē netiks aizstāvēti darbi par pašvaldības un to iestāžu piedāvātajām tēmām. Tiem organizēts atsevišķs konkurss «Izzini Jelgavu», kas notiks aprīlī.
Foto: Ivars Veiliņš