16.7 °C, 1.7 m/s, 98.6 %

Pilsētā

Sākumlapa Portāla “Jelgavas Vēstnesis” arhīvsPilsētāSkolēni: «Saturīgi pavadīts vakars»
Skolēni: «Saturīgi pavadīts vakars»
21/03/2009

Deju zālē skolēni no 12 līdz 17 gadiem, stendu ar dienas piedāvājumā esošajiem stipro dzērienu kokteiļiem nomainījuši uzraksti «Limonāde – 60 santīmi», «Sula – 50 santīmi». Jā, jā – šāda kombinācija vismaz reizi mēnesī vērojama naktsklubā «Jelgavas Baltie krekli», kur no pulksten 18 līdz 21 norisinās ballīte skolēniem. «Jelgavas Vēstnesis» piedāvā ieskatīties, kā notiek izklaide skolēniem, un uzzināt, ko paši jaunieši domā par šādu iespēju.

Ritma Gaidamoviča
 
Deju zālē skolēni no 12 līdz 17 gadiem, stendu ar dienas piedāvājumā esošajiem stipro dzērienu kokteiļiem nomainījuši uzraksti «Limonāde – 60 santīmi», «Sula – 50 santīmi». Jā, jā – šāda kombinācija vismaz reizi mēnesī vērojama naktsklubā «Jelgavas Baltie krekli», kur no pulksten 18 līdz 21 norisinās ballīte skolēniem. «Jelgavas Vēstnesis» piedāvā ieskatīties, kā notiek izklaide skolēniem, un uzzināt, ko paši jaunieši domā par šādu iespēju.
 
Otrdienas vakarā, kad lielākajai daļai darba diena beigusies, «Jelgavas Baltajos kreklos» netipiski šai stundai sākas rosība. Pie durvīm izkārtais plakāts vēsta, ka uz to var ierasties cilvēki bez vecuma ierobežojuma – tātad arī skolēni. Lai arī šī pamatā ir skolēnu ballīte, nekādas diži lielās atšķirības no pieaugušo pasākumiem nav. Pie durvīm sagaida apsargs, kurš iekasē samaksu par pasākumu un ļauj jaunietim doties uz otro stāvu, kur norisinās dejas un šajā reizē papildu tam priekšnesumus sniedz breika dejotāji un hip-hopa dejotājas no studijas «Kaprīze».
 
Vairāk nekā 100 apmeklētāju
Šis vakars uz kopīgu atpūtu «Jelgavas Baltajos kreklos» sapulcinājis vairāk nekā 100 jauniešu vecumā no 11 līdz pat 17 gadiem. Patiesi – skats, uzkāpjot otrajā stāvā, paveras tāds pats kā nakts pasākumos pieaugušajiem – daļa sēž pie galdiņiem, daži deju placi vēro no skatupunkta, sēžot pie bāra letes, un paralēli bārmenim lūdz pagatavot saldējuma kokteili vai ieliet sulu. Jā, tik tiešām bāra plauktos šajā reizē nestāv neviens alkoholisks dzēriens, bet tos nomainījušas krāsainas sulas pakas, un arī klātesošajiem pieaugušajiem te neviens nedod iespēju šajā vakarā iegādāties alkoholu – tas ir stingri aizliegts.
«Tas ir labāk nekā piedzerties un klaiņot no vienas vietas uz otru»
Zaiga Vīndedze, kura mācās Rīgā, bet dzīvo Jelgavā, šādā pasākumā piedalās jau otro reizi, šoreiz, lai jautrāk, līdz paaicinājusi arī draudzeni no Spīdolas ģimnāzijas – Agnesi Strodi. Lai arī abas meitenes pēc mūsu novērojumiem nebija tās aktīvākās dejotājas, atzina, ka šī beidzot esot iespēja atpūsties vēl papildu skolas pasākumiem. «Mūsuprāt, šī ir arī lieliska iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem un galvenais – ar skolēniem no citām skolām, jo parasti jau ir tā, ka tie, kuri nedarbojas nekādos pulciņos, nedejo kādā kolektīvā vai nedzied koros, nepazīst vienaudžus no citām skolām, taču te ir jaunieši no dažādām skolām, dažāda vecuma un vēl visam piedevām te var paklausīties labu mūziku. Katrā gadījumā šis variants ir daudz labāks nekā kaut kur jauniešiem piedzerties un klaiņot no viena tirdzniecības centra uz otru. Te viss ir kārtīgi, nevar ne smēķēt, ne lietot alkoholu, un visus mūs uzmana apsargi,» tā Zaiga un Agnese. 
 
Meitenes un zēni līdzsvarā
Pieaugušo pasākumos vienmēr bijusi problēma – meiteņu pārsvars pār vīriešu kārtas pārstāvjiem, taču «Jelgavas Vēstneša» novērojumi liecina, ka te viss ir līdzsvarā. Kautrīgi malās pie galda sēdošie puiši no 3. pamatskolas – Kristaps Kalniņš (13 gadi), Roberts Kroģeris (12 gadi), Elvis Barnauskis (12 gadi) un Alvis Riekstiņš (12 gadi) – «Jelgavas Vēstnesim» stāsta un reizē arī pasūkstas, ka viņus uz pasākumu uzaicinājušas meitenes, taču tagad pašas nenākot ar viņiem dejot. «Mums patīk šīs dejas (šis vakars veltīts hip-hopa un breika dejām), un tā ir lieliska iespēja paskatīties, kā citi dejo, pie reizes varam pamācīties kaut ko paši priekš sevis,» tā puiši. Taujāti, ko labprāt vēl viņi šeit vēlētos redzēt vai kā vajadzētu papildināt pasākumu, puiši atzina, ka būtu ļoti priecīgi, ja te uzstātos bītboksa grupa «Per», kas plašākai publikai kļuva pazīstama pēc konkursa «Latvijas zelta talanti». «Protams, te ir daudz labāk, jo ir kvalitatīvāki dīdžeji, piemēram, šodien no Rīgas kluba «Essential», un arī smukākas meitenes, nav vairs jāskatās tikai uz savas klases meitenēm,» smaidot piebilda Alvis.
 
Lielākā daļa skolēnu, iespējams, 
vēl nezina par šādu iespēju
Jāpiebilst, ka lielākā daļa uzrunāto, protams, bija skolēni no dažādām Jelgavas skolām – Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Spīdolas ģimnāzijas, 3. pamatskolas, 5. vidusskolas un citām –, taču tostarp bija arī jaunieši no Ozolnieku vidusskolas un arī Dobeles Amatu vidusskolas. Jāteic gan, ka šajā reizē ciemiņi bija ieradušies kā viesmākslinieki, bet pārējie – kā viņu līdzjutēji, taču jaunieši uzteica jelgavnieku veikumu un atzina, ka ir prieks, ka ir cilvēki, uzņēmēji, kuri domā par skolēniem, nevis tikai kā naudu pelnīt uz studentiem vai pārējiem jelgavniekiem. «Jelgavas Vēstneša» uzrunātās meitenes Aleksandra Krekele un Evelīna Gurjeva atzina, ka, lai gan pasākums skolēniem notiek jau trešo reizi, iepriekšējās reizēs skolēnu bijis vairāk. Viņas izsaka minējumu, ka, iespējams, daļa jauniešu tomēr nevar atpūsties un atraisīties, ja nav iedzēruši kādu devu alkoholisko dzērienu. «Ņemot vērā, ka to te nevar nopirkt, viņiem nav interesanti, bet iereibušus te iekšā neviens nelaiž. Pieņemu, ka viņi nemaz nenāk riskēt, jo zina, ka tādējādi var tikai sagādāt sev problēmas ar policistiem,» stāsta Aleksandra. 
Tomēr tie, kas pamēģina izklaidi bez apreibināšanās, atzīst to par lielisku iespēju. Aprunājoties ar jauniešiem, secinām, ka arī šajā pasākumā labākā reklāma, kā tas ir daudzviet, ir no mutes mutē, kad skolēni pasaka saviem draugiem, klases biedriem, un tad visi satiekas vienuviet. Citi atzina, ka par to uzzinājuši arī internetā, taču «Jelgavas Vēstneša» novērojumi liecina, ka krietni liela daļa pilsētas skolēnu vēl nezina par iespēju kulturāli atpūsties kopā ar vienaudžiem.
Skolēni atzīst, ka labprāt šādus pasākumus vēlētos vismaz divas reizes mēnesī un regulāri. Jautāti, vai no tā neciestu mācību kvalitāti, paši skolēni pārliecināti, ka nē, jo viņiem par to ir sava teorija – tieši otrādi, atzīmes uzlabojas. «Mamma uz pasākumu laiž tikai tad, ja ir labas atzīmes, tas nozīmē, ka ir jāmācās, lai nopelnītu vecāku atļauju un vēl naudu ieejas biļetei uz šo pasākumu,» to apliecina 3. pamatskolas 5. klases skolniece.
 
Taksometru vietā mammu 
un tētu auto
Pamatā visu laiku skan dziesmas, ko uzliek dīdžejs, taču ik pa laiciņam pasākuma vadītājs sanākušos uzmundrina, piesakot kādu deju – breika dejas vai hip-hopa deju studijas «Kaprīze» meiteņu izpildījumā. Jaunieši, noskatoties priekšnesumus, atzina, ka apmeklējums lielā mērā arī atkarīgs no tā, kas šajā vakarā uzstājas – ja ir kāda pazīstamāka grupa, skolēni nāk, bet, dzirdot par mazpazīstamākiem jaunajiem māksliniekiem, vēl padomā. 
Skolēnu diskotēka «Jelgavas Baltajos kreklos» beidzās pulksten 21, laikā, kad vēl visi līdz pulksten 23, kā to nosaka likums, var veiksmīgi nokļūt mājās. Ja pieaugušo pasākumos uz rīta pusi «Jelgavas Balto kreklu» pagalmu aizpilda taksometri, tad te ik pa brīdim piebrauc kāda bērna mamma vai tētis un paņem jaunieti, lai nogādātu mājās. Paši jaunieši neslēpj – vakars ir pavadīts saturīgi.