Šodien SIA «Zemgales Eko» mācību klasē skolēnu «ādā» iejutās ap 15 skolotāju no Norvēģijas, Lietuvas un Latvijas. Viņi starptautiskās vides izglītības nometnes «Zaļās izglītības skola» gaitā apmeklēja arī Jelgavu.
www.jelgavasvestnesis.lv
Nometnes laikā dalībnieki Jelgavā iepazinās ar PET pudeļu pārstrādes procesu Baltijā lielākajā plastmasas pudeļu pārstrādes rūpnīcā «PET Baltija» un iejutās izglītojamo lomā šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumā un vides izglītības klasē, kura tapusi, sadarbojoties «Zemgales Eko» un Latvijas Zaļajam punktam, un piedāvā dažādus izglītojošos materiālus par atkritumu šķirošanu, tostarp – plakātus, pārstrādes izejmateriālu paraugus un Valmieras teātra aktieru ierunātu filmu, kas aizgūta no Jelgavas sadraudzības pilsētas Francijā Ruelmalmezones.
Džūkstes pamatskolas skolotāja Dace atklāj, ka šodien uzzinātais vēlreiz mudinājis domāt par to, cik ļoti kūtri iedzīvotāji ir šķirot atkritumus. «Mēs ik dienu runājam par atkritumu šķirošanu, taču «PET Baltijā» saskārāmies ar skaudro realitāti – izrādās, tikai 2 – 4 procentus no pārstrādājamā materiāla rūpnīcā piegādā vietējie. Lai nodrošinātu nepieciešamo apjomu, materiāls ir jāieved! Un tad kļūst skumji: mēs tiešām no sirds saviem skolēniem mācām, bet realitātē skolēni iegūtās zināšanas izmantot var ļoti maz, jo šis process kaut kādā posmā tiek nobremzēts,» tā viņa. Viņai arī piekrīt Laurenču sākumskolas skolotāja Inese, norādot, ka iedzīvotājus stimulēt šķirot atkritumus var vien «maciņš». «Ja par atkritumu nešķirošanu piemērotu sodu vai, gluži pretēji, samaksā, tad mēs visi mākam šķirot! Kaut vai tas santīms vai divi par pudeli stimulē šķirot atkritumus,» tā viņa.
Šodien pēc «PET Baltija» apmeklējuma projekta dalībnieki iepazinās ar atkritumu poligonu «Brakšķi», kā arī atkritumu šķirošanas līniju Ganību ielā.
Jāpiebilst, ka nometne «Zaļās izglītības skola» ir viena no «Nordplus» finansētā projekta «The truth is Green» («Patiesība ir zaļa») aktivitātēm. Projekta koordinators ir SIA «Eko Media» (Latvija). Projekta partneris un atbalstītājs – Latvijas Zaļais punkts (Latvija), projekta partneri – «homo ecos» (Latvija), Pasaules Dabas fonds (Latvija), Latvijas Mākslas akadēmija (Latvija), «Grønt Punkt Norge» (Norvēģija), Vesterdalas komunikācijas skola (Norvēģija), «Eesti Taaskasutus organisatsioon MTÜ» (Igaunija), «Sustainable Development Initiatives – DVI» (Lietuva).
Foto: Ivars Veiliņš