Saeima pieņēmusi Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumu, kas paredz vairākas izmaiņas un atvieglojumus pastāvošajā kārtībā, kādā persona tiesīga mainīt vārdu, uzvārdu vai tautību. Iespējams, atviegloto kārtību izmantos arī jelgavnieki.
Ilze Knusle-Jankevica
Jelgavas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Aina Rokjāne portālu www.jelgavasvestnesis.lv informē, ka Jelgavā iespēju nomainīt vārdu, uzvārdu vai tautību izmanto diezgan daudz cilvēku. Pagājušā gadā vārdu vai uzvārdu vēlējās nomainīt 36 personas, bet šogad saņemti jau 12 iesniegumi. Tiesa, ne visi ir saņēmuši atbildi, jo, kā skaidro A.Rokjāne, šos iesniegumus izskata Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departaments. Šobrīd iesniegums tiek izskatīts trīs mēnešu laikā, bet jaunais likums paredz, ka iesniegums tiks izskatīts mēneša laikā.
Visbiežāk uzvārda maiņa tiek argumentēta ar vēlmi atgūt dzimtas uzvārdu. Savukārt vārds tiek mainīts, ja persona vēlas veidot dubulto vārdu un dokumentos piereģistrēt baznīcas vārdu. Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļā vērsušās arī personas ar krievisku vārdu, kas vēlējušās to nomainīt pret latvisku, jo mācās latviešu skolā, uzturas latviešu sabiedrībā. Kā viens no vārda maiņas iemesliem minēts arī tas, ka persona vārda dēļ izjūt diskomfortu. «Bija kāds vīrietis vārdā Dzintars. Viņš vēlējās nomainīt vārdu, jo negribēja saukties kā koka sveķi,» atceras Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja. Tādi gadījumi, kad persona vēlas nomainīt vārdu, kas ir vecāku jaunrades «augstākā pilotāža», Jelgavā nav fiksēti.
Šogad Jelgavas dzimtsarakstu nodaļā saņemti arī trīs iesniegumi par tautības maiņu. Divi no tiem jau akceptēti, viens gadījums vēl tiek izskatīts. Pa vienam šādam iesniegumam saņemti arī pagājušajā un aizpagājušā gadā.
Jaunais likums, tāpat kā tas bijis līdz šim, nenosaka vārda un uzvārda maiņas ierobežojumus, bet tautību pēc pilngadības sasniegšanas varēs nomainīt tikai vienu reizi. Arī Jelgavā ir kāds cilvēks, kurš to izmanto un piecu gadu laikā ir trīs reizes nomainījis vārdu un trīs reizes – arī uzvārdu. Kā smej A.Rokjāne, tas esot Jelgavas Dzimtsarakstu nodaļas pastāvīgais klients.
Būtiskākās izmaiņas ir tās, ka vārdu, uzvārdu un tautību varēs mainīt personas, kas sasniegušas 15 gadu vecumu. Patlaban to var darīt no 16 gadu vecuma. Tiesa, nepilngadīgajiem būs nepieciešama vecāku vai aizbildņu piekrišana. Samazinot iesnieguma izskatīšanas laiku, plānots būtiski samazināt arī iesniegumam pievienojamo dokumentu klāstu – nepieciešamos izrakstus no reģistriem un citām iestādēm sagādās pati dzimtsarakstu nodaļa. Līdz ar to valsts nodevas apmērs pieaugs no 20 līdz 50 latiem.