Šodien un rīt, 28. un 29. februārī, visā Latvijā notiek septītās Notāru dienas. Lai gan šogad tēma ir Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums jeb tā sauktais Sākumdeklarēšanas likums, Jelgavā tikai reto interesē tieši šis jautājums. Aktuālāki jelgavniekiem tomēr ir jautājumi par nekustamā īpašuma pārdošanu, nodošanu mantojumā. Notāru dienās interesenti var saņemt bezmaksas konsultāciju visos Jelgavas notāru birojos.
Ilze Knusle-Jankevica
Dienas pirmajā pusē notāri Dainu Andersoni apmeklējuši četri cilvēki, no kuriem divi interesējušies par sākumdeklarēšanos, viens – par testamentu, vēl viens – par īpašuma sadalīšanu. Arī pie notāres Ināras Dzenes rīta cēlienā bijuši četri klienti – no viņiem gan nevienam nav bijis jautājumu par sākumdeklarēšanos. Pasīvo iedzīvotāju interesi notāres skaidro ar to, ka jaunais likums stāsies spēkā tikai ar 1. martu un ne iedzīvotājiem, ne VID pašiem vēl nav īsti skaidras visas nianses. Tie, kuri jautāja par šo tēmu, galvenokārt gribēja pārliecināties, vai viņiem ir jāiesniedz deklarācija. «Abi klienti, kuriem interesēja Sākumdeklarēšanas likums, gribēja noskaidrot, vai viņiem jāiesniedz deklarācija, ja ir skaidras naudas uzkrājumi – vienā gadījumā tie bija 3000 latu, otrā – 9000 latu. Abos gadījumos atbilde ir viena: saskaņā ar likumu deklarācija jāiesniedz un nauda jāieskaita bankā tad, ja uzkrājums pārsniedz 10 000 latu,» stāsta notāres D.Andersones palīgs Ingus Simonovs, piebilstot, ka arī ikdienā klienti par šo tēmu jautā maz. «Turklāt likumā ir noteikts, ka interesentiem ir tiesības saņemt bezmaksas konsultāciju VID,» viņš piebilst. Savukārt I.Dzene nonākusi situācijā, kad īsti nezina, kā rīkoties – viņai pieder jaunbūve, kas ir praktiski pabeigta, bet nav nodota ekspluatācijā, un, tā kā tās vērtība noteikti pārsniedz 10 000 latu, viņai jāaizpilda sākumdeklarācija. «Tur ir jānorāda mans ieguldījums, bet es to nevaru pateikt – māja celta padsmit gadus, čeki par materiāliem nav krāti. Arī vērtētājs labākajā gadījumā noteiks tikai šā brīža tirgus vērtību, nevis ieguldīto, turklāt īpašuma vērtētāju pakalpojumi ir samērā dārgi,» stāsta notāre. Viņa gan cer, ka laika gaitā un diskusiju rezultātā dažas lietas vēl noskaidrosies un, tuvojoties deklarāciju iesniegšanas beigu termiņam, viss jau būs skaidrs.
Lai gan apmeklētāju pirmajās Notāru dienu stundās nav bijis pārāk daudz, tie, kuri devās pie notāra, darīja to apzināti, jo zināja – konsultāciju varēs saņemt bez maksas. Piemēram, Irina ir pensionāre un vēlas atstāt meitai dzīvokli, tāpēc no notāra cer saņemt padomu, kā to labāk izdarīt. «Es jau esmu uzrakstījusi testamentu. Gribu parādīt, vai viss ir pareizi,» tā viņa. Arī Inna vēlas zemes gabalu noformēt uz meitas vārda. «Nezinu, vai labāk formēt kā pirkšanas–pārdošanas līgumu, rakstīt testamentu, noformēt dāvinājumu. Galvenais, lai ir pēc iespējas mazāki izdevumi, jo īpašums jau paliek pašu ģimenē,» tā sieviete.
Notāru dienu laikā notāri apmeklētājus pieņem no 10 līdz 16, bet atsevišķos birojos – ierastajā darba laikā (no 9 līdz 17). Klienti savai ērtībai var pieteikties iepriekš, bet galvenokārt darbojas «dzīvā» rinda.
Jelgavā ir četri notāri:
Daina Andersone – Mātera ielā 23/25 – 75, tālrunis 29460827;
Pēteris Ducmanis – Pasta ielā 45, tālrunis 63023360, 63021955;
Ināra Dzene – Sudrabu Edžus ielā 15, tālrunis 26333145, 63028157;
Ilga Tauriņa – Lielajā ielā 16 – 2 (ieeja no Mātera ielas), tālrunis 63048550.
Foto: Ivars Veiliņš