Bērnam uzsākot skolasgaitas, ģimenē aktualizējas jautājums par interešu pulciņu un sporta nodarbību izvēli. 2016./2017. mācību gadā Jelgavas skolās mācības uzsāks ap 750 pirmklasnieku, un lielākajai daļai šo bērnu vecāku būs jāizlemj, ar kādām fiziskām aktivitātēm viņu atvase nodarbosies. Bērniem kustības jebkurā vecumā veicina ne tikai fizisko, bet arī garīgo attīstību, taču, pēc vairāku ekspertu domām, tieši 7 – 8 gadi ir īstais vecums, lai pastiprinātu uzmanību pievērstu tieši sporta nodarbībām. Nav vienas formulas, kā izvēlēties savam bērnam atbilstošāko sporta veidu, tomēr ir vairāki priekšnosacījumi, kas vecākiem būtu jāņem vērā.
Jau kopš dzimšanas bērns kustas, attīstās un aug, līdz aptuveni 18 – 20 gadu vecumā sasniedz pieauguša cilvēka fiziskos rādītājus. Augšana ir tikai viena no bērna sarežģītā attīstības procesa sastāvdaļām, kurā notiek gan fiziskas, gan garīgas pārmaiņas. To ietekmē daudzie ārējās iedarbības faktori, kuri katrā gadījumā var būt stipri atšķirīgi. Tas attiecas gan uz ēdienu, gan miegu, gan pārciestajām slimībām, gan fiziskajām un garīgajām aktivitātēm.
Kā atzīmē fizioterapeits un sporta skolotājs Andris Fridrihsons, bērns ikdienas kustības ar papildu fiziskām aktivitātēm var sākt ap 3 – 5 gadu vecumu: «Bērnam ir jākustas jau kopš pašas dzimšanas, bet pirmās nodarbības var sākt, sasniedzot trīs gadu vecumu, – tās būs vispārēji attīstošas, bez jebkādas speciālas ievirzes. Tā varētu būt vingrošana, peldēšanās, vārtīšanās vai jebkas cits, kas piemērots konkrētam vecumam.»
Pirmie izaicinājumi vecākiem
Pirmais nopietnais izaicinājums gan vecākiem, gan bērniem ir, sasniedzot skolas vecumu. Tieši šajā periodā bērna ķermenis būs gatavs intensīvākām slodzēm. Tas ir brīdis, kad jāizlemj, kādā virzienā un ar kādām metodēm attīstīt savu atvasi. Skolu piedāvājumā visbiežāk ir dažādi interešu pulciņi – kori, dejas, zīmēšana, teātris, kā arī virkne sporta nodarbību. Izvēloties kādu no sporta veidiem, noteikti jāsāk ar to, ka skaidri jādefinē vecāku motivācija, ar kādu bērns tiek virzīts uz sporta nodarbībām. Tai nevajadzētu būt saistītai ar vecāku nepiepildītiem sapņiem vai ambīcijām kādā sporta veidā vai cerībām par savas atvases spožu profesionālo karjeru. Tieši otrādi – panākumi no jaunajiem sportistiem ir jāprasa, sasniedzot apmēram 16 gadu vecumu. «Manuprāt, laba ideja ir sākt ar vieglatlētikas nodarbībām – tās ir gandrīz visu sporta veidu pamatā. Vieglatlētikas pluss ir tas, ka, pārejot uz jebkuru citu sporta veidu, bērns būs apguvis pareizu elpošanu un virkni pamatkustību, arī tehnisko un specifisko elementu apguve notiks ātrāk. Noteikti nevajag baidīties, ja tiek izmēģināti vairāki sporta veidi vai tie mainīti, tikai ieteiktu katrā mēģināt noturēt bērnu vismaz pusgadu, lai tiek apgūti sporta veida pamatelementi. Ar komandas sporta veidiem noteikti nav jāsteidzas, jo galvenā vērtība jebkurās nodarbībās ir bērna individuālā fiziskā attīstība un ķermeņa nostiprināšana, nevis gūtie vārti vai atdotās rezultatīvās piespēles,» secina A.Fridrihsons.
Kā izvēlēties īsto sporta veidu?
Izvēloties savam bērnam atbilstošu sporta veidu, ļoti liela loma ir vecāku zināšanām par savas atvases interesēm, fiziskajām spējām un pat rakstura tipu. Vērīgi vecāki, izvēloties sporta sekciju, respektēs bērna vēlmes un intereses, kā arī centīsies pamanīt dotības un sportiskās iemaņas, kuras bērnam dāvājusi daba.
Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktors Jānis Leitis atzīst, ka prioritāte, izvēloties savam bērnam sporta veidu, ir nodrošināt to, lai bērns sportojot jūtas labi. «Mūsu pieredzē ir bijuši vairāki gadījumi, kad tiek mainīti sporta veidi, un tas pat ir atzīstami, jo ir jāmeklē iespējas, kā bērns var sevi pilnvērtīgi realizēt. Vēl nesen bija gadījums, kad meita no futbola vēlējās pāriet uz basketbolu, taču mamma bija nobažījusies, jo pati ir bijusi basketboliste, tādēļ nevēlējās, lai bērns saskaras ar pašas piedzīvotajām grūtībām. Tāpat ir bijis gadījums, kad augumā pastiepies zēns ar labu potenciālu basketbola spēlēšanai tomēr izlēma pāriet uz vieglatlētikas treniņiem. Katram bērnam ir nepieciešama individuāla pieeja,» tā speciālists. Svarīgu lomu sporta veida izvēlē spēlē arī sadzīviskie faktori – finansiālie tēriņi par ekipējumu, attālums līdz treniņu vietai un iespējas regulāri apmeklēt treniņnodarbības.
Jelgavā labi pazīstamā sporta ārste Anda Zvīgule, kura ar pilsētas mazajiem sportistiem strādā jau kopš 1991. gada, atzīst, ka viņas pieredzē gadījumu, kad bērnam veselības dēļ atteikta iespēja sportot, nav bijuši daudz. Krietni vairāk ir situāciju, kad sportošanai traucē vecāku ambīcijas vai negatīvā pieredze. «Ir bijis, ka basketbolistu ģimenē, kurā abi vecākie dēli jau sasnieguši labu profesionālo līmeni basketbolā, arī jaunākais uzsāk treniņus šajā sporta veidā. No malas redzams, ka viņam ir gan fiziskie dotumi, gan talants, taču pietrūkst paša galvenā – intelekta un nosvērtības. Savdabīga situācija ir ar peldēšanu – treniņi tiek sākti jau agrā vecumā, bet, sasniedzot pusaudžu gadus, tie nereti tiek pamesti, jo jaunietis šo sporta veidu jau ir «atēdies». Pozitīvi vismaz ir tas, ka peldēšana ir labs pamats, lai turpinātu sevi pilnveidot citos sporta veidos. Šie bērni parasti ir ļoti labi fiziski attīstīti. Izvēloties sporta veidu, katram censonim ir jāpievēršas individuāli,» tā A.Zvīgule.
Speciāliste atzīmē, ka Jelgava ir viena no nedaudzajām Latvijas pilsētām, kur sporta veidu piedāvājums ir ļoti plašs, un tas nozīmē vien to, ka konkurences apstākļos bērnu piesaistīšana kādam sporta veidam notiek jau agrā vecumā.
Ambīcijas un sapņi par profesionālo sportu
Savukārt tiem vecākiem, kuri savas atvases nākotni vēlētos saistīt ar profesionālo sportu, aktuāla noteikti varētu būt leģendārā Latvijas izlases basketbolista un trenera Valda Valtera pieredze, kurš pats savus divus dēlus izaudzinājis par profesionāliem basketbolistiem. Viņš ir viens no nedaudzajiem Latvijā, kurš atklāti ir runājis par ģenētikas lomu sporta veida izvēlē un tās ietekmi augstvērtīgu sportisko rezultātu sasniegšanā. «Ir pierādīts, ka apmēram 75 procenti no sportista panākumiem atkarīgi no ģenētikas, tādēļ plānoju izveidot speciālu programmu, kas vecākiem varētu atvieglot izvēli, jo būs zināms gan piemērotākais sporta veids, gan maksimālie sasniegumu «griesti», lai saprastu: bērnam būs iespēja kļūt par profesionāli vai ierindas amatieri. Šobrīd vecāki saviem bērniem izvēlas dažādus sporta veidus «uz aklo», tērējot gan laiku, gan iespaidīgus finansiālos līdzekļus. Šāda programma ļautu efektīvāk sagatavot nākamos čempionus.» Jāatzīmē, ka V.Valters basketbola sabiedrībā tiek uzskatīts par talantīgu basketbolistu audzinātāju, taču pats eksperts atzīst, ka liela loma ir intuīcijai: «Padomju Savienībā bija teiciens, ka katram trenerim ir sava acs – bija tādi, kas spēja saskatīt bērnos talantu, un tādi, kuriem tas neizdevās. Uzskatu, ka man bija šādas spējas – atlika vien ieiet basketbola zālē un pavērot spēlētājus, lai noteiktu, kurš būs spēlētājs, bet kurš – ne. To noteica spēlētāja kustības, izturēšanās laukumā un vairākas citas pazīmes.»
Jelgava piedāvā daudz, jāizvēlas individuāli
Mūsu pilsētā šobrīd var uzsākt treniņus gandrīz visos populārākajos komandu sporta veidos – basketbolā, hokejā, futbolā. Tāpat pilsētā jau tradicionāli populāra ir peldēšana, smaiļošana un kanoe airēšana, kā arī akadēmiskā airēšana. Ļoti plašas iespējas ir savu bērnu nodarbināt ar kādu no cīņas sporta veidiem – karatē, džudo, boksu vai teikvondo. Tāpat kvalitatīvi treniņi iespējami arī vieglatlētikā Zemgales Olimpiskā centra stadionā.
Vecākiem noteikti jāatceras, ka bērnam sportojot jāizjūt maksimāli pozitīvas emocijas un jājūtas piepildītam. Treniņi ir jāapmeklē brīvprātīgi, bet sportiskie rezultāti no jaunajiem censoņiem jāprasa atbilstošā vecumā. Noteikti jāiegaumē, ka izvēlētais sporta veids, iespējams, būs hobijs visa cilvēka mūža garumā, kas reizēm ir daudz labāka investīcija nekā īsa profesionālā sportista karjera.
Foto: no JV arhīva